Vista'da "mavi ekran" günleri!

Vista'nın kernel açığı mavi ekranı geri getiriyor. Ama işin kötüsü, en büyük sorun bu değil...

  • Ümit Öncel
Mavi Ekran Geri mi Dönüyor?
Ünlü mavi ekranı özleyenler yukarıdaki resme tıklayarak hasret giderebilirler.

Vista'nın işletim sistemi çekirdeğinde (kernel) ciddi bir açık bulundu. Sistemin ağ bağlantıları girdi ve çıktılarını yöneten alt sisteminde olduğu açıklanan sorun, Vista'yı dışarıdan gelebilecek belli saldırılara karşı korumasız bırakabiliyor.

Bu sorun nedeniyle art niyetli kişilerin Vista kullanan bilgisayarlara rootkit (kök kullanıcı takımı) ile varlığı gizlenebilen zararlı yazılımlar yüklemesi ve sistemin kontrolünü ele geçirmesinin mümkün olduğu iddia ediliyor.

Bunun dışında aynı açık, sistem çekirdeğinde bellek sorunlarına yol açarak eski Windows kullanıcılarının aşina olduğu mavi ekran hatasını ortaya çıkartabiliyor.

Uzmanlar Microsoft'un Ekim ayında bu güvenlik açığı hakkında bilgilendirildiğini söylüyorlar. Görünüşe göre tüm Vista sürümlerinde bu güvenlik açığı bulunuyor fakat henüz bu açıktan kaynaklanan bir saldırı meydana gelmedi. Bahsi geçen sorunu giderecek yamanın bir sonraki Vista servis paketi ile birlikte yayınlanması bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

Efsane Geri Döndü :D
Gerçi hep vardı da , çoğunlukla acemiler karşılaşıyordu :)

vistadan xp'ye terfi ederseniz mavi ekranla karşılaşma olasılığınız azalacaktır.

niye mavi yapmışlar yeşili niye yok.

xp ile vista arasında fark kalmadı.

LordShadow

Herkes tattı o ekranın maviliğini....

vistadan xp'ye terfi ederseniz mavi ekranla karşılaşma olasılığınız azalacaktır.

------------------------------------------------

Böyle cahil insanlar olduğu sürece ülkemiz hep geri kalır.

Bakıyorum da vistayı kötüleyen haberlerin yorumları ışık hızında giriliyor sayfaya.

''vistadan xp'ye terfi ederseniz mavi ekranla karşılaşma olasılığınız azalacaktır.''

Diyen arkadaş her halde başka dünyada yaşıyor :) 7 aydır Vista Ultimate 64x kullanıyorum.Hiç mavi ekran vermedi hele hele 1 haftada %50 performans düşüklüğü yaşamadım.Ama bu saydıklarım Xp de 1 2 hafta sonra yapmaya başlıyordu.

Normaldir, alıştık Vista'nın herşeyiyle problemli olmasına. Sürpriz olmadı benim için

vistadan xp'ye terfimi. Bu cumhurbaşkanlığından başbakanlığa terfi gibi bişey olsa gerek. :D:D:D

Windows değil Hindows!Kör mü oluyorum ne!

windows 7 savunulabilir de xp'yi savunanları bir türlü çözemedim ,madem vista'dan bu kadar nefret ediliyor ,peki aero özelliği olan ve %90 vista'ya benzeyen windows 7 niye dört gözle bekleniyor ,yoksa vista'nın arayüzü daha mı modern ,yada xp gibi unstabil bir sistemin modası geçti o yüzden mi ??

Home Editionlarda hata ekranı yeşil çıkıyormuş ;)

' Görünüşe göre tüm Vista sürümlerinde bu güvenlik açığı bulunuyor fakat henüz bu açıktan kaynaklanan bir saldırı meydana gelmedi. Bahsi geçen sorunu giderecek yamanın bir sonraki Vista servis paketi ile birlikte yayınlanması bekleniyor. '

nasıl yani, illa birileri zarar görünce mi kapatılacak!

microsoft'un kendisi bile Windows 7 daha güzel olcak açıklamaları yapıyor ama millet bayılmış "blur" efektli pencere çubuklarına ?! :)

ben 7 yıldır xp kullanıyorum memnunum. eminim bu cahil insanlar windows 7 çıkınca da işte vista da bir hafta sonra performans düşüklüğü başlıyordu diyecekler çok akıllılar yaa. ayrıca sen git tüm paranı ms ye ,her işletim sisteminden sonra, dök abd ye ver ondan sonra türkiye geri kalacak de.....

vistada gizli kalmış bir sistem açığı xpde de vardır çünkü vista xp kodundan türeme. işletim sistemleri sıfırdan yazılamayacak kadar büyük ve karmaşık sistemlerdir.

14 aydır vista home premium 32 bit legal kopya kullanıyorum sadece dün mav ekran gördüm o da sanırım güvenli kaldır yapmadan mp3 playeri çıkardığım için oldu
bilmeden tecrübe etmeden konuşmayalım

çok severim maviyi hep bilgisayarımda bu ekran olmasını isterdim.

madem windows 7 gzl olcak ndn vista çıkarttınki 7 çıkarsaydın daha ii olurdu hemde emekliliğini yaşardın bill dAYI

xp ile vista arasında fark kalmadı.
LordShadow
---------------------------------------
nerdeyse bütün vista konularına girip xpyi savunuyorsun
üzgünüm ama yorumlarını çok saçma buluyorum (eleştiri)

Bu mavi ekran, vistanın çalıştırmadığı eski programlarda çıkıyor arada ..
Mesala ben vmware 5.5 i vistaya kurmaya çalışmıştım.. Sistem gri yükleme olmasa , mavi ekranı sinema olarak sunacaktı laptopum bana :)

Amator kullanıcıların başından aşağı kaynar sular dökülmesine sebep olan görüntü >:)) 98 den XP e geçtigimde cok özlemiştim kendisini şimdi vistada 2 gunde bir hasret gideriyoruz '^^

mavi ekran mazi oldu diyenlere müjdeli haber.

Sen de yorum yaz