Vista'da var Windows 7'de yok!

Windows Vista'dan Windows 7'ye geçenlere hem iyi, hem kötü bir haber: İşte DreamScenes'in macerası.

  • Ali Güngör

Microsoft'un bundan 6-7 yıl öncesinde yapabildiklerini okuyunca siz de şaşıracaksınız. Bu Windows Vista'yla başlayan, Windows 7'yle süren ve sonra işin derinlerine inen bir yazı. Windows'ta ek özelliklerin ve görselliğin iki sürüm arasındaki değişimini okuyacaksınız...

Windows Vista'nın Ultimate sürümünün vaatlerinden biri merak uyandırmıştı. Özel ekstralar ve yine özel fırsatlar sunacak olan bu sürüm bu vaatleri sessizce unuttu. Evet bir miktar Vista Ultimate ekstrası çıktı, ama bu hayal edilen seviyeye hiçbir zaman ulaşamadı. Vista'nın sürümleri arasındaki özellik karmaşasına bir de bu eklenmişti. Vista sürümleri arasında tercih yapmak karışıktı çünkü bazı alt sürümlerde olan özellikler, üst sürümlerde olmayabiliyordu. Medya merkezi özelliğinin profesyonel kullanıcılara sunulmaması bunun en önemli örneği oluyor.

Öte yandan Windows 7 Ultimate sürümünü anlamak çok kolay: diğer sürümlerin bütün özelliklerine sahip. Adım adım alt sürümlere doğru özellikler azalıyor. Ultimate sürümünün çekici yanları BitLocker ile diskin tamamını şifreleyebilmek, VHD boot, DirectAccess ve çoklu dil desteği oluyor. Açık ve seçik bir şekilde ortada, sürpriz vaat etmiyor.

Vista'nın ekstralarını Win 7'ye taşımak

Windows 7 Ultimate'in, Professional sürümüne göre ekstraları büyük bir fark yaratmıyor. En azından ev kullanıcısı için durum böyle; Ultimate bütün özellikleri isteyenlere hitap ediyor. Microsoft'un ilk başlarda Ultimate'i sadece yeni PC'ler ile birlikte satmayı düşündüğü de söylenenler arasında.

Ama bunları bir kenara bırakırsak, Windows Vista Ultimate'ten Windows 7 Ultimate'e veya bir başka sürüme geçenlere hem iyi, hem de kötü bir haberimiz var.

Öncelikle Windows Vista kullanıcılarına ne yazık ki Windows 7 Ultimate sürümüne geçiş için süper uygun bir paket sunulmuyor. Bunun yerine Home Premium ve Professional sürümlere avantajlı geçiş imkanı sunuluyor. Ama ekstraları sevenleri esas üzecek olan, bunların Windows 7'ye taşınamaması.

Ekstralar neler? Windows 7'nin felsefesi ne?

Microsoft Tinker, Texas Hold'em Poker ve animasyonlu arka planlar yani DreamScenes Windows 7'de yok ve upgrade bile yapsanız Vista'dan Windows 7'ye aktarılamıyorlar.

Bunun sebebi de oldukça basit, bu tür ekstralar, basit ve temiz olmayı amaçlayan Windows 7'nin felsefesine aykırı. Windows 7, verimliliğe önem veren, boşa sistem kaynağı tüketmeyi sevmeyen bir işletim sistemi. Yani Windows Vista'nın şaşalı, gösterişli halinden bir hayli uzak. Windows 7 de elbette iyi görünüyor ama bu görünüş Vista'dan daha kibar, daha zarif ve haliyle daha sistem dostu.

Dreamscenes'e alışık olanlar, sarkıtlardan damlayan suları, oluşan dalgaları ve genel olarak enfes animasyonlu arka planları özleyecekler.

Peki bu özellikler gerçekten önemli miktarda sistem kaynağı tüketiyor mu?

Görselliğin performansa etkisi ne kadar?

Geliştiriciler vakitlerini Dreamscenes'i aktarmak ve test etmek yerine Windows 7'yi zayıflatmaya harcamışlar. Sonuçta ortaya daha uzun pil ömrü ve daha yüksek performans çıkmış.

Örnek vermek gerekirse 2.8GHz Core 2 Duo Lenovo Thinkpad T400'de hiçbir uygulama çalışmazken bile Vista yüzde 20 işlemci kullanıyor. Bunun yüzde 3'ü Desktop Windows Manager ve yüzde 12'si Explorer. Yani DreamScenes gereksiz yere işlemci gücü harcayarak pili kurutuyor.

Durum böyle olunca da Windows 7 takımının ne kadar haklı olduğu görülüyor. Microsoft başkan yardımcısı Bill Mirchell'in 2007'de verdiği "Kutudan çıkanla eşit değerde ekstralar çıkmaya devam edecek ve zaman içerisinde daha çok katma değer yaratacak" sözü de tarihe gömülüyor. Bu verilen sözler daha sonra Bill Veghte tarafından yapılan "Windows planlama ve geliştirilmesinde yeni yaklaşımımızın kapasitesi düzenli yayın planının dışında Windows özellikleri sunmaya yetmiyor" şeklindeki açıklamayla son bulmuştu.

Aurora ve Longhorn

Windows 7 duyurulduğunda Mitchell'in yerine geçen Mike Nash sorunun Windows Live'da sunulan özelliklerle ekstraların birbirine karıştırılmış olması olduğunu belirtmişti. Ufak tefek eğlenceli şeyler eklense de GroupShot fotoğraf düzeltme aracı gibi yenilikler hiçbir zaman yayınlanamadı.

Bu araçta yer alan özellikler daha sonra AutoCollage aracında kullanıldı. Aynı takım en azından birikimlerini taşımışlardı. Bu elemanlar daha sonra Office 2010 için de araç geliştirdiler.

Sonuçta kullanıcılar her yerde kart ve bulmaca oyunları bulabilirler. Bunlar bir işletim sisteminin önemli özellikleri değil. Esas mesele Longhorn'da söz verilen Aurora arayüzün gerçekleşmemesiydi. Bu arayüzde bulunan kompozisyon ve animasyon oldukça kaliteliydi. Aurora da orijinal Windows Presentation Foundation (Windows sunum temeli) sürümü olan Avalon üzerine kuruluydu. DreamScenes bunun ancak gölgesi olabilirdi.

Performans kaybetmeden daha iyi görsellik

Aurora'nın farkı pek çok animasyonu hiçbir performans kaybı olmadan çalıştırabilmesiydi. Bunu DirectX ve Direct3D kullanarak ve işlemci yerine ekran kartından, GPU'dan yararlanarak yapabiliyordu. XAML kullanan Aurora 2003'te sergilenmişti. Daha sonra 2004 yılındaki konferansta ise ortadan kaybolmuştu.

Gelişim sürecinin sonralarında orijinal Avalon kopartılıp çok daha zayıf bir grafik katman olarak yeniden yazılmıştı. Altında yatan mimari ve animasyon desteği ise çöpe gitmişti. Yani anlayacağınız DreamScenes'in ortadan kaybolması, Aurora'nın yitirilmesinin yanında hiçbir şey değil. Microsoft daha o günlerde GPU kullanarak, donanım özelliklerini zorlamadan ve daha iyi bir işlemciye gerek kalmadan muhteşem bir grafik arayüz sunabilecekken bunu neden rafa kaldırmış, işte bu bilinmiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

herşey güzelde birazda ucuz olsaydı çok iyi olıcaktı

İnternette dreamscene'nin vistada ultimate olmayan sürümlere nasıl kurulduğu var. Aynı yöntem windows 7 beta ve rclerde çalışıyordu, rtm veya finalde denemedim. Dreamscene isteyen arkadaşlar bu yöntemleri kullanarak çalıştırabilirler. Büyük ihtimalle çalışır.

"Avalon" mevzusu gerçekten de benim gibi meraklı kimselere "Bu derece şık ve maharetli bir arayüz neden sadece unrelase sürümlerde olur da, şatafatlı tanıtımlarla piyasaya sürülen rtm sürümlerde olmaz?" sorusunu sarfettiriyor. Bir çok YouTube videolarında Longhorn animasyonlarına denk gelip de, böyle bir kullanım konforununa seneye çıkacak yeni Windows sürümünde sahip olacağını zannedenler, ne yazıktır ki büyük bir hüsranla karşı karşıya bırakılmışlardır. Makalede de değinildiği gibi, bu animasyonların çalışma prensibinde CPU değil de GPU'nun kullanıldığı biliniyorken, neden "Performans" ya da "kullanıcı dostu" adı altında basit ürünler kullanmak zorunda bırakılıyoruz. Sen o özellikleri, o animasyonları kullanacağım işletim sistemine hele bir entegre et, daha sonra "son kullanıcı" nın ayağını yorganına göre uzatmasını düşün. Windows 7'nin bir kaç hafta sonra market raflarında yerini alacağı şu günlerde, bir "Windows 8" furyasıdır tekrar "alevlendirildi". Şimdiden bilinçaltı pazarlama tekniklerikleriyle "gelecek çok güzel olacak, bunu da yaptık!!" dikteleri ortalığı kasıp kavurmaya başladı. Ve biliyoruzki Windows 8 videolarını izlerken bir yandan ağzımızın suyunu silerken, diğer yandan da hiç doğmamış, OS mezarlıklarında çürümeye terkedilmiş işletim sistemlerini hatırlayıp derin düşüncelere dalıyoruz.
******************************************

Bkz: http://www.chip.com.tr/konu/Longhorn-Bir-Sonraki-Windowsun-Oncusu_1315.html

Bkz: http://www.chip.com.tr/konu/Loghorn-Yeni-Windowsun-ayrintilari_1413.html

Bkz: http://www.chip.com.tr/konu/ve-iste-karsinizda-windows-8_15452.html

Bkz: http://www.chip.com.tr/video/Windows-un-tarihcesi_515.html
Bkz: http://www.chip.com.tr/video/Windows-un-gelecegi_949.html
******************************************
Makalede de bahsi geçen DreamScene özelliğiyle Vista'da ilk kez karşılaştığımda, gerçekten de hoşuma gitmiş ve sürekli kullanmasam da arasıra duvarkağıdı yerine kullanmıştım. Arasıra dememin sebebi, etkileyici bir özellikti ama uzunca bir zaman sonra durağan arkaplan kullanmanın veya kullanmamanın herhangi bir getirisinin ya da götürüsünün olmadığını farkettim. Tabi ki bu çıkarımlarım masaüstü bilgisayar kullanmam sebebiyleydi. Windows 7'de bu özelliğin bulunmaması, bir yönüyle laptop pc'lerdeki performans sebepleri olabilir. Fakat ben bu özelliği ziyadesiyle performans kaybı olmadan masaüstü bilgisayarımda kullanıyordum ve kullanabilmeliydim de. Microsoft nasıl ki Tablet PC özelliklerini kurulduğu PC'nin bileşen yapısını algılayarak kendi kendine aktif ya da kapalı olabilme yetisiyle imal edebilmiş ise aynı durumu DreamScene için de düşünebilirdi. PC zayıf donanıma sahipse deaktif, güçlü donanıma sahipse aktif olabilirdi. Böyle bir tasarım çok mu zordu? Yoksa bunu bizlere Windows 8'de mi reva göreceksin Microsoft?

özelliklerini zorlamadan ve daha iyi bir işlemciye gerek kalmadan muhteşem bir grafik arayüz sunabilecekken bunu neden rafa kaldırmış, işte bu bilinmiyor. bence neden ortada vistadan bunalıp sıkılanlar koşar adım win7 geçecek yani ihtiyaç olmadığı halde insanlara ihtiyacı var gibi göstermek bence bir statreji hemde güzel bir satış statrejisi hem vistadan hem win 7 para kazanmak işi aslı para.

Bence Windos 7 varsayılan olarak görsel öğelerin kısılmış haliyle gelmeliydi. Kullanıcı isterse şeffaflığı ve animasyonları açmalıydı. Çünkü eski pc'si olanlar veya hızlı sayılmayacak pc'ler alanlar görsel öğeleri kapatıp, performans artırmayı bilemeyebilirler...

Ya poker in neyi sistemi yoracak Ayrıca dreamscane de çok cool görünüyodu. İstemeyen çalıştırmaz.

cok buyuk bir kayıp deyil. 7 ye geçecekler tereddüt etmesin.

hiç işlemci kullanmadan şahane grafik arayüzü gösterme işini ubuntu yıllardır yapıyor. Windows geç bile kaldı.

Benimde yıllar geçmesine rağmen MS ve OS deyince aklıma ilk takılan sorunur Longhorn macerası.Böyle görsel ve mükemmel bir arayüz sağlanabiliyorken,çeyreği edemeyecek Aero ile karşılaşmak...Görsellik açışından yine de Windows başarılı,fakat o efektler varken,üstelik Gpu kullanarak bizi kızdırmadan çalışacakken,neden bu ...?

ultimate win7 asla son kullanıcıya hitap etmiyor. içeriğinde win server işletim sistemlerinin birçok özelliğini barındırıyor.normalde bu özelliklerin hiçbirinide kullanmayacağına göre normalde hiçte gerek değil. home pre versiyonu vistadan binkat iyi ve üstüne üstlük ağ yönetimi ve paylaşımı şuana kadar hep kısıtlı gelirken win7 de bu kısıtlamalar yok.

artık DreamScenes özelliği katan programlar kullanırız bizde ben çok seviyorum bu özelliği istemeyen kapatsın bunda bir zorluk yok

ne deyim vistadaki görselliğe alışınca 7 çok basit geldi

Bence bu tamamen Microsoft'un içindeki bir takım otoriter çekişmeden dolayı yaşanmış bir hamle. Zaten eğer Windows Longhorn üretildiği dönemde son kullanıcıya ulaşsaydı XP'den kopma olayıda bu kadar zor olmaz ve kullanıcılarda bu tür "basit ama sistemi yormayan" veya "Görselliği süper ötesi ama bilgisayar katili" işletim sistemleri ile karşılaşmazdı diye düşünüyorum.

7 testlerde de vistadan ileri çıkamıyor.
Henüz ham olmasının da payı olsa da dreamscene hayal kırıklığı olmuş.
bende rc kullanıoyrum rtmye geçeyeim mi diye bakınıyordum ama ondada yokmuş.
kelek attın bill amca:(

ya bencede vista 7 den daha güze

"ne deyim vistadaki görselliğe alışınca 7 çok basit geldi"

sanal makinede kullandıysan ondandır

vista gibisi yok arkadaşlar gidin rami 2 gb yada 3 gb yapın vista canavar gibi oluyor. zaten win 7 nin vistadan pek farkı yok görselliği kısıtlı versiyonu gibi bence benim gibi orjinal vista sahiplerinin win 7 ye geçmesine gerek yok :D

vista'da görüntü problemleri yok windows 7 'de var.

Sp 2 versiyon 2002

Profesyonel Xp = )

Sistem budur

Şahtık Şahbaz Olacağız Microsoft® Windows Vista™ Home Premium Yasal Kullanıcısıyım Windows 7’nin 3 Aylık Olanını Makineme Kurdum 5 Saat Dayanabildim Vista’da Dosyaları Büyüt Döşe Seçeneği Var Bunda Sağ Tuşa Basacanda Ordan Döşe Büyüt Diyecen Buna Benzer Bir Çok Saçmalık Anlamıyorum Bir İşletim Sistemi Kullanana Yetiyorsa O İyi Bu Kötü Demek Çok Anlamsız Takım Tutar Gibi Holiganizm Yapmak Doğru Değil Gerçekten Vista İle Windows 7’nin Arasında Bir Fark Yok Esasında SP 3’ü Diyebiliriz Vista Kullanıcılarına Microsoft Windows Vista SP 3’ Parayla Satıyor Microsoft’u Kınıyorum Bu Hiç Etik Değil Sağlıcakla Esen kalın.

Dreamscene Özeliği Hareketli masaüstü olsa gerek Hareketli GİF Resmi varsa Bunu Masaüstü Arka Planı Olarak kullan dediğinizde hareketli şen şakrak masaüstünüz olur.

windows xp professional sp3 kullanıyorum hala memnunum:xD

Alıntı://vista gibisi yok arkadaşlar gidin rami 2 gb yada 3 gb yapın vista canavar gibi oluyor. zaten win 7 nin vistadan pek farkı yok görselliği kısıtlı versiyonu gibi bence benim gibi orjinal vista sahiplerinin win 7 ye geçmesine gerek yok :D
kardeş bizde o kadar boş para yok :xD
WİNDOWS XP YETER BİZE:xD

etik değilse korsan kullan! :D adam gibi iş yapmayan firmalara para kaptırmayın arkadaşlar ama hakkını veren programları lütfen lisanslı kullanalım iyinin kötüden farkı olması lazım sağlıcakla...

ya anlamıyorumki bncce vista daha ii

Ben ubuntu kullanıyorum gerçekten çok iyi ama düzeltilmesi gerek.UAC kapatılsın bi kere.Sistemin akışını bozuyo.Compiz geliştirilirsede süper olur.Onun haricinde tema problemi var.

paşalar gibi pardus2009 yüklü pc. ses görüntü mükemmel
ne para kaptıracağım elin amerikalısına
mis gibi pardus

vista xp'den çok çok iyi bir işletim sistemiydi.Xp inadı mı desem tutuculuğu mu desem vista'nın kötü reklamını yaptı.bazı arkadaşlar bilgisayarından orjinal lisanslı vista'yı kaldırdı xp yükletti.bakıyorum 6 ayda bir format atıp duruyorlar.2,5 yıldır vista kullanıyorum girmediğim site oynamadığım oyun yok hala vızır vızır.daha format atmadım.
widows 7 vista'dan daha hızlı gibi fakat görselliği iyi değil.örneğin vista da güvenlik merkezine girdiğinizde bütün butonlar yeşil ise güvenlik tam dır ve bu 1 saniyede anlaşılır.windows 7 de ise tek tek bütün satırları okuyup kontrol etmeniz gerekiyor.zahmetli bir iş.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play