Vista'dan XP'ye ücretli geçiş mahkemelik oldu

Şimdi de Vista davası: Vista'dan XP'ye geçerken ödediği ücreti geri almak için mahkemeye başvurdu...

  • Ümit Öncel
Vista'dan XP'ye ücretli geçenler dava açıyor
Microsoft'un Vista'yı XP'ye çevirmek için 59 dolar istemesi dava konusu oldu.

Vista'yı bir türlü sevemeyen kullanıcıların bir kısmı, merakla Windows 7'yi beklerken, diğer yandan uzun süre dayanamayanlar Vista'larını XP'ye dönüştürüyorlar. Fakat Microsoft'un bunun için ek bir ücret alıyor olması ABD'li bir kullanıcıyı kızdırdı. Satın aldığı diz üstü bilgisayarında önceden yüklü gelen Vista'yı XP'ye dönüştürmek için 59,25 dolar (yaklaşık 97 TL) ödemek zorunda kalan bayan kullanıcı, parasını geri almak için mahkemeye başvurdu.

Emma Alvarado adlı kullanıcı, Vista'nın pek çok sorunu yüzünden XP'ye geçmek zorunda kaldığını söyleyerek; dava dilekçesinde "kullanıcıların XP yüklü yeni bilgisayar alabilmeleri veya en azından yeni aldıkları bilgisayarların Vista yüklü olmamasını talep edebilmeleri gerektiğini" iddia etti. Microsoft yetkilileri ise dava dilekçesi henüz ellerine geçmediği için bu aşamada konuyla ilgili yorum yapmanın yanlış olacağını söylediler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

Ben vistayi seviyorum sahsen sen bu isten anlamiyorsun diyebilirsiniz belki ama anladigim kadariyla artik ;)

Vista gerçekten kötü bir işletim sistemi.
Size Ubuntu işletim sistemini şiddetle tavsiye ediyorum. Harika bence ücretsiz.... Kullanımı da gayet basit...

evet vista sorunlu bubir gerçek

Hala linuxu savnuyor insanlar. Ubuntu iyi vs. Hiç bir zaman son kullanıcı gözüyle bakmıyorlar. Bu bilgisayarları daha hiç bilgisayar görmemiş insanlar da kullanıyor. Ubuntu nasıl hiç PC kullanmayı bilmeyen bir insan için harika bir işletim sistemi olabilir. Herhangi bir sorunda anında destek var mı? Microsoft ya da apple gibi bir yardım ve destek yapabiliyor mu? Kullanıcı dostu iki tane işletim sistemi var onlarda Windows ve Mac OS. Diyecesiniz vistayı savunuyorsun. Tabiki de savunmuyorum. Biraz hantal bir işletim sistemi olduğu doğru. Ama xp savunanların düşündüğü hızda çalışan vista da gördüm. Bilgisayarına bağlı. Burada asıl önemli olan donanımdır. Microsoft'un şöyle bir yanlışı var. Benim şirketim tarafından verilen Compaq marka iş bilgisayarım Windows Vista Home Basic ile gelmiş. Aslında bu bilgisayar ilk çıktığında XP Pro ile geliyordu. Ama Microsoft'un xp yüklü pc satma engellemsi yüzünden Vista yüklenmek istemiş. Heralde Vista Business'ı da bu bilgisayar kaldırmamış ki Home Basic yüklenmiş. Şimdi iş için aldığın bir bilgisayarda Home Basic windowsun işi ne. Microsoftun baş yanlışı xpyi ortadan kaldırma isteği. Daha bilgisayarlar Vista çekirdekli (6.0) (buna Windows 7 de dahil) tam hazır değil.

bence vista mükemmel olmasada güzel yani xp'den de çok daha iyi bir işletim sistemi. gidipte wim98 uyumlu bir pc ye xp kurarsan vistaya söylediğin tüm eksileri fazlasıyla xp'yede söylersin.

Vistayı 2 yıldır kullanıyorum ve Service Pack 1 yüklememden itibaren çok ta menunum.Çok kaliteli ve modern bir işletim sistemi ama hala eksikleri var tabi.

Yeni bir sistem alırken zorunlu olarak beraberinde işletim sistemide alınması olayına çıldırıyorum resmen.

Bayan arkadaş son derece haklı.

vista mı? memnunum alıştım sevdim sorun yok

heheheh vista sorunlumu :D o zaman ben niye 1 seneden beri taş gibi kullanıyorum. niye hiç format veya recovrey yapmadım fi tarihinden kalma makinaya vista yüklersen ne olur. tabi hata verir senin eski donanımına sürücü yok ki :D

ben lpg li ferrari istiyorum benzinli çok yakıyor demek gibi bişey olsa gerek :D(vista kotu bir işletim sistemi olsada kabul edelim belli bir klasmanın üstündeki pc'lerde tek windows cozumudur ha linux kullanlar için boyle bir dert yok tabi)

ya bacım getirsene pc ni TÜrkiye'ye ben sana sata drivers entegre ettiğim bir xp yi kuruverirdim birde kırdıkmı xp yi al sana orjinalden farksız xp :) xp ye bile para ödüyolar ne kadar dürüst insanlar bu yabancılar.

bi türlü öğrenemediler şu vistayı.hiç bi arızası yok.canavar gibi çalışıyor.

Vistayı 3 yıldır kullanıyorum ve herhangi bir sorununu görmedim.Aksine daha önce Xp de bir sürü virüsle uğraşırken şimdi Vistada Pc me hiç virüs bulaşmıyor.Antivirüs yazılımım her ikisinde de aynıydı.Vistanın tek kötü yanı uzun açılış süresi olabilir.

xp ye desteği bi kesseler ne güzel olurdu...

Yine şu işletim sistemi bu işletim sistemi tartışmasına girilmiş. Emma'ya vista yüklü bir bilgisayar satılmış ve xp kullanmak istemeyince fiyat farkı gibi bişey istenmiş. Bence yerden göğe kadar haklı. Hem vistaya hem xp ye para ödemiş canı yanmış. Eğer bilgisayarındaki vista ile aldığı xp yaklaşık aynı özellikleri taşıyorsa eminim mahkemeyi kazanır ve parayı geri alır. Bizdeki mahkemelerde ordaki gibi olsa binlerce dava var aklımda. Satıcılardan üreticilere, belediyeden hükümete kadar milyon tane yanlış yapılıyor bu ülkede ama elimiz kolumuz bağlı. Adamla açıyor davayı haklıysa kazanıyor. Tebrik ediyorum Emma'yıda ABD mahkemelerinide.

bende vista var memmunum ne istiyorsunuz kardeşim
önemli olan milletin katıldığına katılmak değil senin düşüncen

Yaw kim neyi kullanıyorsa kullansın.Bırakmıyorlarki Microsftun bu hareketleri sayesinde herkes ona düşman oluyor.Hem niye Notebook üreticileri boş sistem üretmiyorki illa içine Vistamı kurulu gelmesi gerekiyor.Bana driverlerini versin gerisin ben hallederim..Böyle bir seçenek yok.

ne anlıyor su mıllet xp den Vista daha guvenli birkere

"bende vista var memmunum ne istiyorsunuz kardeşim
önemli olan milletin katıldığına katılmak değil senin düşüncen"
Sen Vista Kullanıyorsun Ben Xp Vistadan Çok Seviyorum Xp'yi Peki Ben Sana Diyormuyum Neden Vista Kullanıyorsun Diye Senin Yaptıqın Yorumda Bitek Vista Yazısını Xp Olarak Yazıp Yorum Yapıyormuyum Hayret Bişey Ya Her İnsan Farklı Şeylerden Hoşlanır Gerçeqini Hala Kafanız Basmıyormu Biraz İnsanların Düşüncesine Önem Verin O Onu Seviyorsa Sen Başka Bişeyi Seviyorsan Onu Yadırgamayı Kes.(burdaki sen kişisel deil genel bunu yapan herkesi SEN olarak düşünüyorum.burdan şöyle bir espiride çıkartmayın aslında sen sen deilsin vb.) Sana Göre Doqrular Sana Göredir Herkes Senin Doqrularına Doqru Demek Zorunda Deillll.

"ne anlıyor su mıllet xp den Vista daha guvenli birkere"
Vista Güvenli Olabilir Ama O Güvenliqinde Bir Bedeli Var Orta Seviyedede Olsa Bir Pcde Vista Kasılıyor Herşeyi Çalıştıramıyorsun Xp'de Çalıştırdıqın. Crysis Oynunu Oynadıqın Ve Donmayan Kasa Vistada Kasılıyor Birden Fazla İşi Yaptıqın Zaman.

"xp ye desteği bi kesseler ne güzel olurdu..."
Annende Sen Küçükken Sütünü Kesseydi Keşke :DŞimdi Diceksin Onla Onun Ne Alakası Var İşte Bu Düşünmeden Konuşmak Bilgisayarla İşletim Sistemindeki Baq Anneyle Çocuk Yada Babayla Çocuk İlişkisi Gibi Bir Baq Var Bana Göre Bu Sadece Benzetme.

"Yaw kim neyi kullanıyorsa kullansın.Bırakmıyorlarki Microsftun bu hareketleri sayesinde herkes ona düşman oluyor.Hem niye Notebook üreticileri boş sistem üretmiyorki illa içine Vistamı kurulu gelmesi gerekiyor.Bana driverlerini versin gerisin ben hallederim..Böyle bir seçenek yok." Benim Şuana Kadar Hiç Leptop'um Olmadı Ama Senin Açından Düşünüyorum Ve Katılıyorum Driver'larını Versinler Bunun Yanında Vereceklerse İşletim Sistemi Bunuda Kullanıcıya Sorsunlar.Ne Saçmalık Şöyle Düşünün Vista Kullanacak Birine Xp Verilmesi Xp Kullanacak Olan Birinede Vista Verilmesi Gibi.Pc Alacak Kişinin Adına Karar Vermeleri Yokmu Adamı Deli Eder :D.

windows 7'den ümitliyim vistadan daha iyi olacağını düşünüyorum final sürümünü bekleyelim bence microsoft vistanın yaralarını windows 7 ile saracak gibi.

ya vista xp den kat kat iyi o bayan kendisine göre olan programı öncedden belirleyip ona göre bilg. almamış. hangisi gözüne güzel gözükmüşse onu almış o yüzden böle bir sorunla karşılaşmş bende vista kullanıyorum ve çok memnunum xp kullanan pek çoktanıdığım var ve şikayetçiler güvenlik açısından vistanın en önemli özelliğide güvenlik antivirüssüz çalışbiliyor. ama xp öle değil
bu yüzden bence herkes vista yüklemeli. güncel olan herzaman iyidir

Win 7'nin vistadan iyi olacağını yorumlamak yanlış bence.XP kullanırken vista çıkacakmış şöyle iyi olacakmış böyle iyi olacakmış diye az konuşulmadı.şimdide win 7 için deniliyor aynıları.Çıkınca vistayı ararsınız.
Sorun makinelerin gücü değil , bill gates ise 10 yıl içinde donanım bedava olacak demişti.gördük (daha bir kaç yılı var gerçi) . vin 7 tıpkı vista gibi olacak. o zamanda vistayı bırakmazsınız.hatırlıyorumda 98 den xp ye geçişte öyle hadi hemen geçelim denilerek olmadı.Benim hala 98 kullandığım oluyor bazen. 10 yıl içinde 3 sistemde kullanılıyor düşünsenize.eğer her çıkan iyi olsaydı böyle olmazdı.
Sorun hem onlarda hem bizde demek istediğim.Biz eski kafalılık yapıyoruz alışkanlı,maddi vs. onlar bu işi beceremiyorlar

Abd lileri TÜRKİYE ye koysak hehralde intihar ederler.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play