Vista ile kablosuz ağ

Windows Vista ile kablosuz bir ağa bağlanmak artık çok daha kolay. Nasıl yapılacağını gösteriyoruz.

Kablosuz ağ ayarlarını gerektiğinde değiştirmek

Kablosuz ağ ayarlarını gerektiğinde değiştirmek
Bağlanma Sırasını Belirleme Vista'nın hangi ağa otomatik olarak bağlanacağını belirleyebilirsiniz.

Eğer yeni aldığınız Erişim Noktası için kablosuz ağ ayarlarınızı bir kereye mahsus değiştirmek zorunda kalırsanız »Bir ağa bağlan « seçeneği ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi bağlanmak istediğiniz ağı seçtikte sonra sağ tıklayın ve »Özellikler« seçeneğine tıklayın.

Şimdi açılan pencerede "Güvenlik" sekmesini göreceksiniz. Burada farklı bir güvenlik mekanizmasının yanında farklı bir şifre de belirleyebilirsiniz. Bağlantı bölümünde ise kablosuz ağın adı ve SSID bilgisini görebilirsiniz. Ayrıca burada hazırdaki tercih edilen kablosuz ağlara bağlanma ile ilgili ayarı da yapabilirsiniz. Yine bu ayar sayesinde Windows'un hâlihazırdaki ağ bağlantısına otomatik olarak bağlanıp bağlanamayacağını belirleyebilirsiniz.

Bu seçeneğin altında gizlene bir ayar daha var: Windows Vista'da birçok kablosuz ağ için ayar yapabilir ve bu ağları bir sıraya koyabilirsiniz. Örneğin eğer aynı anda iki bağlantı birden mevcutsa Vista seçtiğiniz öncelik doğrultusunda bir bağlantıyı koparıp diğerine bağlanabiliyor.

Kablosuz ağı kurmak için »Ağ ve Paylaşım Merkezi(i)'ne girin. Daha sonra »Kablosuz ağları yönet«'e tıklayın. Şimdi burardan yine »Ekle« butonuna tıklayın ve gerekli verileri girdikten sonra işlemi tamamlayın.

"Kablosuz ağları yönet" penceresini artık açtığınızda ayarladığınız kablosuz ağları görebilir ve "Yukarı" veya "Aşağı" butonları ile ağları bir sıraya koyabilirsiniz. Vista ağlara sizin belirlediğiniz sıra doğrultusunda bağlanacaktır. Tek şart "Tercih edilen bağlantı hazır olduğunda otomatik bağlan" seçeneğinin devrede olması.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Gerçekten çok kolaymış...Su içmek bile bundan zordur vesselam...!!

İlk defa chip'in bir yazısında sonuca ulaşamadım....

broadcom da öle

ya ben de kaydet butonu çıkmıyor bir türlü o yüzden her seferinde elle giriyorum lütfen yardım edin

dosya paylaşılmıor

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir