Vista kullanıcıları Windows 7'ye geçmeli mi?

XP'den Windows 7'ye geçmek isteyenler hiç de az değil. Peki ama Vista'dan Windows 7'ye geçmeli mi?

  • Ali Güngör
İkisi de yeni, ikisi de güçlü, geçiş gerekli mi?
Windows Vista servis paketleri sonrası oldukça güçlendi

Sadece Windows XP'den Windows 7'ye geçiş tartışılmıyor. Windows Vista kullananlar Windows 7'ye geçip geçmemeyi değerlendiriyor.

Windows Vista, Microsoft yetkililerinin de söylediği gibi Microsoft'un "daha az iyi" bir ürünü. İlk çıktığı günlerde çoğu bilgisayar bu işletim sisteminin sistem ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar zayıf kalıyordu. Özellikle de bellek kullanımı yüzünden Windows XP'nin popülaritesine ve yaygınlığına ulaşamadı. Bununla birlikte Vista geçen zaman içerisinde servis paketleri ve gelişen sürücü desteğiyle birlikte sistemi yeten kullanıcıları memnun etti.

Microsoft umutlarını yeni işletim sistemi Windows 7'ye bağlamış durumda. Elbette en son DirectX desteği, XP kullanan oyuncuların yeni sistemlerinde Windows 7 kurmaları için geçerli bir sebep. Windows Vista çıktığı zaman oyunların büyük çoğunluğu DirectX 9 kullanıyordu. Günümüzde yeni DirectX sürümlerinden faydalanan oyun sayısı artıyor. Windows Vista'nın DX desteği de yeni yeni önem kazanmaya başlıyor. Bu yüzden Vista kullananların Windows 7'ye geçmek için acil bir gereksinimi yok.

Windows 7'nin, Vista'ya göre en büyük avantajı daha düşük sistem ihtiyaçlarıyla rahatlıkla çalışabilmesi. Önümüzdeki günlerde masaüstü bilgisayarlardan ziyade dizüstü bilgisayarlarda ve düşük sistem kaynaklarına sahip netbook'larda XP ya da Vista değil, Windows 7 yaygın olarak kullanılacak.

Haberin devamında: Windows 7 kimin için?

Vista'dan geçiş zahmetli mi?

Masaüstü bilgisayarlarda ise Vista'nın performansından memnun kalmayanlar ve kaldırıp Windows XP'ye geri dönenler için Windows 7 doğru seçim olacaktır. Özellikle de Vista'nın kullanıcıları rahatsız eden 5 özelliği bu geçiş için önemli bir sebep. Vista'nın UAC (User Account Control) özelliği hız tümsekleri kadar keyifli. Tam gaz gidecekken, güvenlik için kullanıcıyı rahatsız edip duruyor denebilir.

Microsoft'un gözlemleri de pek çok yazılım kullanan ve büyük miktarlarda veri depolayan kullanıcıların Vista'dan Windows 7'ye geçişinin oldukça uzun süreceğini gösteriyor. Buna daha önceki bir haberimizde değinmiştik.Windows 7'ye geçiş ne kadar vakit alır? haberimizde farklı sistem özelliklerinde geçişin ne kadar süreceğini öğrenebilirsiniz.

Elbette tecrübeyle sabit olan bir şey varsa o da bir işletim sisteminden diğerine geçişin kaç saat sürerse sürsün, sıradan bir kullanıcı için çeşitli detaylarla ilgilenirken ve keşfederken bütün bir günün bilgisayar başında geçeceği.

Haberin devamında: Neden Vista? Neden Windows 7?

Neden Vista? Neden Windows 7?

Zaman harcadığınıza değer

Bilgisayar temiz format attıktan sonra geçişin daha az zaman alacağı söylense de, bütün yazılımların tekrar kurulmasının ve verilerin aktarılmasının uzun süre alacağını unutmamak gerekiyor. Bu şekilde zaman kazanmak oldukça zor, hatta daha çok vakit kaybetmek muhtemel görünüyor. Elbette temiz kurulum yapmayı her halükarda yeğleyenler olacaktır. Özellikle iş yerlerinde toplu kurulumlar için Windows Automated Installiation Kit (WAIK) ve System Center Configuration Manager kullanmak Windows 7 kurulumunu kolaylaştıracaktır.

Geçişin önünde sadece iki engel var, maliyet ve geçiş için harcanacak zaman. Peki buna değer mi? Uğraşıp harcanan vaktin karşılığı ne olacak? Elbette uğraşmadan mevcut işletim sistemini kullanmak kısa vadede kolay bir seçim. Ancak uzun vadede Windows 7'deki irili ufaklı farklar harcanan emeğe değecektir. Çünkü Windows 7 yapılan testlere göre Windows XP gibi sistem gereksinimleri düşük, Windows Vista gibi gelişmiş ve yeni nesil bir işletim sistemi. Windows 7, Windows Vista'nın yaptığı her şeyi daha iyi yapıyor ve pek çok pürüz giderilmiş. Windows 7 aslında Windows Vista'nın olması gereken işletim sistemi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 38 Yorum

walla win 7 yi çok büyük beklentilerle makineye kurdum. lakin vista daki bu güzel görüntüye o kadar alışmışız ki win 7 biraz bana basit görünümlü geldi. özellikle başlat çubundaki sadelik pek hoşuma gitmedi diyebilirim. keşke microsoft böyle şeyleri bize seçilebilir bir şekilde bırakmış olsaydı. bilemiyorum tabii satın alınan sürümlerde böyle bir şans tanırmı ama şuan 7600 rtm yi kullanıyorum, bir şans yok

Sıkı bir xp kullanıcısı olan ben şu an windows 7 kullanıyorum.

ne vista ne win7. XP XP :)

daha önce vista business kullanıyorken şimdi win7 ultimate kullanıyorum
cihazım eskisine nazaran daha hızlı xp ye göre ise çok daha az enerji tüketiyor.

Ben 1 günde 3 işletim sistemini de test ettim.Xp ve Windows7 aynı performansa sahip.Vista %50 daha yavaş.Windows 7 kullanıyorum şu anda.Fakat Pil tüketimi çok fazla.Şu anda Masaüstü için Windows7,Dizüstü için Xp öneririm.

2 sene xp kullandım , 3-4 ay vista windows 7 rtm 32 bit kurdukdan sonra xp yide vista yıda yüklemem bilgisayarıma

be daha vista kullanırım devam vistaya

vistada ki tadi bulamadim win 7 de az daha seker katmak lazim

Vsta kullanmadan win 7 ye terfi ettım mukkml ne kasma nede baska bısı harıka bı windows beklıyor bızı:D

Microsoft Windows 7 yi geçmişten aldığı derslerin ışığında oluşturdu o yüzden kaçınılmaz şekilde XP yi bitiricek. Xp nin sadeliği ve performansı vistanın görselliği. Ve yeni çekirdek sistemi ile Alışkanlıklarımızdan vazgeçirmeden bize performansı vaad ediyor

valla xp den şaşmam xp manyagıyım..oyuncuyum vistada kasıyor ram yiyior ne gerek var xp devam.. ama windows 7 ye sp1 gelmeden de gecmem.!

Vista alanların elinde patladı resmen..

şöyle bir sey ben vistadan menunum diyenleride gördüm bana laptoplarını getirdiler xp yapın lütfen diye..microsoft Yaptıgı Hatalarını Windows 7 Cıkarak kullanıları tatminkar etmeye calısıyor..ama test ettik windows 7 vistadan bir farkı yok.

Vista alanların elinde patladı resmen..
------------------------------------------------
Elindemi patladı sınırlı sisteminle sen öle zannet vista kullananların çoğu zaten az 2 gb ram kullanıyo sende vistaya kafa yormayı bırak xp ni kullan vistacılar halinden memnun sen o güzel kafanı yorma.

1 sene önce aldığım bilgisayar ile birlikte vista business 32bit kullanmaya başladım, bugüne kadar hep performansından çok memnun kaldım, sonra win 7 yi çok merak ettim sabit diski 2 ye ayırıp ikinci bölüme win 7 ultimate 64 bit RTM kurdum, bunu yaparken bir arkadaşım da vardı yanımda, ilk açıldığında güzel görünüyo hızlıymış falan dedik, 1 hafta sonra vistanın hızına hatta altına düşmeyi başardı, ki 1 haftada vistadaki yoğunluğun ancak yüzde 10 u bile yüklenmemişti, ben vista'yi çok hızlı şekilde çatır çatır kullanıyorum, eğer win 7 bu ise; microsoft vistadan desteğini çekene kadar win 7 benim için son bulmuştur, bu arada şu görsellik diyip duranlarla aynı vistayı mı kullanıyoruz acaba? kime gösterdiysem vistanın daha kullanışlı ve güzel göründüğünü söylediler.

microsoft vista kullanıcılarına bir kolaylık sağlamadan kesinlikle geçmem madem hatalarınızı kabul ediyorsunuz önce vistayı adam edin sonra diğeriyle uğraşın yada tamam kardeşim olmuyor diyin bizede bir kolaylık sağlayınn.

walla vistayla baya problem yaşamıştım driver vs..... şu an 7 ye geçtim daha stabil ve problemsiz şu an için...

Ben Vista ve Windows 7 RC beraber kullanıyorum, Vistadan, en azından bir 3 yıl daha beklentim var.

XP kullanıcılarını acıyorum, o artık kalbur haline gelen, istikrarsız, kolay çöken işletim sisteminde inat ediyorlar, eski sistemi olanlara bir şey demiyorum ama, modern bir sisteme sahip olanlar hala XP kullanıyorlarsa utanmalılar.

@12:57
Bi daha test edin. İyi anlayamamışsınız farkı.

valla xp den şaşmam xp manyagıyım..oyuncuyum vistada kasıyor ram yiyior ne gerek var xp devam.. ama windows 7 ye sp1 gelmeden de gecmem.!

-----------

bırak hiç geçme w7ye. xp ni kullan paşa paşa. dx9la oyna oyunlarını ne gerek var değil mi geçmeye. sanki para ödeyerek geçeceksin!!

arkadaşlar vista-7 tartışması fb-gs tartışması gibi gidiyor yorumlarda, teknik bişeyler söyleyin yoksa benim babam senin babanı döverden öteye gidemicek bilgi alışverişiniz onu da 4 yaşında çocuklar bile yapıyor. xp kullanıyorum bende ama vista sp2 ve 7 de kurulu diğer harddiskimde xp gayet hızlı sorunsuz ve evet pek oyun oynamıyorum dx9 yetiyor oyunlarda işlemcim iyi ve bir kere mavi ekran almadım xp de bir yılı aşkın süredir kullanmama rağmen. Ve yorumum şudur windows 2000 nasıl geçiş işletim sistemi olduysa xp için vista da öyledir 7 için 7 daha uzun yıllar kullanılır vistanın 2-3 sene sonra satışları dibe vurur.

ve şöyle bir durum var yeni donanım aldırtmak için işletim sistemi çıkartıyorlar 4 yılda donanımlar çok uçuk seviyelere çıkmaz 4 katı hızlanmaz işlemci yada ram bu yüzden windows 7 vistaya göre tercih sebebidir.

i7 sisteme hem xp hem vista hemde win7 denedim sürücülerden dolayı bu sistem xp de kasıyor.tüm donanım testlerini yaptım makinam taş gibi vista kurdum sorunlarım azaldı ama vistada da driver sorunları yaşadım win7 kurdum tüm driverlar içinde hemen hemen bence win7 herşeyiyle vistadan iyi

Tabiki Windows 7 oyuncular için directx 11 sürümünün mevcut olması iş yerleri ve firmalar için BranchCache,Xp Mode bunların dışında kullanım kolaylı olarak kütüphane sisteminin olması en önemlilerinden birisi performans bakımından daha hızlı çalışması windows 7 avantajlı konuma geçiriyor.Benim Tercihim Windows 7 den yana

chip online harika bir yorum yaptınız. evet Windows 7 aslında Windows Vista'nın olması gereken işletim sistemi. çok doğru.
ben lisanlı vista ultimate kullanıcısıyım. kullandığınız sistem nekadar iyi olursa olsun ki benim sistemim gerçekten iyi, vista belli bir zamandan sonra ağır ve haltal işleyen bir işletim sistemi oluyor.
ben kesinlikle win7'ye geçilmeli derim.

win7 tabiki hem hızlı hem kullanışlı ve görsellikte güzel.bir kullanıcı için tatmin edici özellikleri var.Bazı sürücü driverleri hala çıkmadı skystar2 digital tv kartı gibi...zamanla oturacaktır bunlar. artık xp nin sonuna yaklaşıyoruz.15 dakikada kurulan bir işletim sistemi (bu benim sistemim için geçerli) driver kurmak yok açılır açılmaz başlamak kadar güzeli yok..... :D

şüphesiz windows 7 kullanın.

3 aydır win7 kullanıyorum gayet memnunum, diyeceksiniz ki xp rahatsız mı ediyordu da win7ye geçtin? zamanında win98den winxpye nasıl atladıysak bu olay da böyle olacak. Kullanıcı arayüzü harika, şeffaf pencereler, yüksek çözünürlükte ikonlar ve xpde 3. part yazılım yüklemeden kullanamadığınız özellikler elinizin altında. win media player 12, paint, ie8, hesap makinası bile çeşitli fonksiyonlarla zzenginleştirilmiş ve bizi çeşitli ekstra programların peşinden koşmak zorunda bırakmıyor. Ekran alıntısı aracı bile beni bi programı yüklemekten kurtardı. "xp stabil, xp hızlı" diyenler için buraya yazıyorum 5 - 6 sene sonra yeni windowsa geçişler başlayınca "win7 stabil, win7 hızlı" diye okuyacaz buradaki başlıklardan. vista gereksiimi karşılayamıyordu deli gibi ram yiyordu, uyumluluk problemleri, hatalar, bitmeyen sorular derken bilgisayardan soğuyordu insan. ama win7 xpnin yeni veliahdı, vistanın isteyip te olamadığı sistem. Artık xp inadını bırakın gelin yol yakınken elele verip win7ye geçelim

Windows 7'ye KESİNLİKLE geçilmeli.

evet win7 donanım düşmanı değil.Wista gibi bencil de değil gayet güzel ve rantabıl işletim sistemi ne xp nede wista win7 nin yanından bile geçemez

Çok güzel bir işletim sistemi yaklaşık 1 senedir kullanıyorum,sistemi yeniden kurmanız öncelerine göre daha çabuk,sistemi zorlamıyor,bu günekadar tek yaşadığım sorun bazı portable programlarım çalışmaması oldu ama buda beni fazla üzmedi.Kullanmanıza değerdir

Alıntı:
"Windows 7'ye KESİNLİKLE geçilmeli."

Sen geç o zaman.

Bence ne Vista ne windows 7 xp sp 2 Üstüne işletim sistemi yok

22 ekim windows xp son günü. Elinde Windows Vista sı olanlar windows 7 nin kararlı halini bekleyecekler gibi görünüyor...Windows 7 böyle bir beklemeye tahammül edemeyeceğini şöyle özetliyor ilk günler yükseltmeler ücretsiz sonraki günler azar azar ücreti artacak gibi görünüyor tabii bazı kullanıcılar panik yapmazsa Windows 7 yılbaşından önce Windows 7 ye geçmiş olacak gibi görünüyor...kullanıcı Vista yüklenmiş makina aldı ve XP kullanıcıları tarafından tacize uğrayınca makinasındaki Vista yı kaldırıp eski sürüme sürüklendi kimi de yeni çıkan Linuxlere geçti..veya hepsini aynı makina da kullanmayı tercih etti.Kullanıcının çoğu makinasında türlü oyunlar oynamayı severken eski sini de makinasında bulundurup satın almış olduğu türlü programları kullanmayı sürdürürken Vistası içinde aynı şeyleri aldı bireysel denemesini sürdürüyor.Windows 7 çıkınca aynı makinaya üçüncü işletim sistemi windows 7 yi kazandırdı.Tek makinada Windows XP, Vista ve Linux artı Windows 7 yle yaşıyor....Kocaman HDD 500GB ta bunları kullanıyor.Hepsinin makina adı XXXXX-PC olarak interenete giriş yapıyor ve administrator adını kendi kullanıcı adıyla değiştirmiş olarak tek kullanıcı olarak sürdürüyor.Yani tek makinada en az üç tane aynı internet security çalışıyor belki de.Linux le bile WİNE ile windows ortamı oyunlarını veya programlarını çalıştırıyor...Memnun yani...İsabetli seçimiyle hepsinden fazla fazla yararlanıyor.Bazılarının ömrü 2010 nun ikinci yarısın da bitmeye başlayacak.Kimbilir elinde sadece Vista ve Linux kalacak gibi görünüyor.Bazı Linuxler 2011 de tükeniyor.Belki üzerine güncelleme yaparak ömrünü artırabilir.Tek makinada Windows XP internetsiz veya sohbetsiz yaşarken Vista hepsinden yararlanabilecek Windows 7 nizi şimdilik ücretsiz verilense.....Elinideki büyük HDD lerdeki birikimlerinizi yavaş yavaş Vista nın ellerine bırakmanız.Ve bir süre sonra Windows 7 ye tam geçiş yaparken verileriniz kayıpsız çalışmaya başlayacağınız akla ilk gelenler.Aklıma şu geliyor Windows XP ve Windows 7 li tek makinaların Windows 7 ye geçişi çok kolay olabilecek...Makinamda Windows XP ve Windows 7 Ultimate var şimdilik ve geçişleri neredeyse tamamladım.Evde kullandığım Home Edition imkanlarımla geçiş bitti neredeyse...Herkesin bütçesi benden çok iyi olabilir ancak elimdeki imkanlarım bu...Ve HDD küçük 160GB Beş tane 250GB tım var ancak elimdeki Kasanın Anne kartı çok güçlü..ekran kartlarıda.Ethernet kartımı yenisiyle en iyisiyle değiştirdim.Pc kasamın dışına iç ve dış sıcaklığı gösteren bir şeyler taktım....ve kasamın iki yanını kesip her iki yanına iki adet dikdörtgen metal kutucuk koydum bunlar içeriye filtrelenmiş temiz serin hava üflüyor.Filitreleri de aspiratör filtresiyle güçlendirilmiş dışarıdan alınan havayı temizliyor serinleştirilmiş olarak içeriye püskürtüyor.Ve yanlardan giriş yapan hava PC kasamın güç kutusunun üstündeki deliklerden çıkarıyor içeride egzoz borularını andıran yan duvarlara konmuş hava kanalçıkları var.Bunlarla hava aşağıya iniyor ve yukarı çıkarılıyor.....içeride 12 ay boyunca tek toz tanesi barınmıyor.Detaylar bende...Sadece Pc kasamın tabanından hava girişi olmuyor.Güçlü Anne kart ile herşeyi düşündüm....Kızmabirader bir gün senin çocuklarının da olur.

PC makinamın içinde toplamda 12 adet 6 cmlik pervaneler var.sekizi sağda ve solda. ikisi aşağıda önde hdd nin iki sağ ve sol köşesinde ve diğer ikisi de tam zıt köşesinde üstte sağda ve solda içerideki havayı dışarıya atıyor...Her iki yandaki 2X4 pervane ısı arttıkça sırayla çalışmaya başlıyor motorsiklet egzost yapısından esinlenerek gerçekleştirdim....Dışarıdaki ısı ve içerideki ısı algılaması sonrası bu pervanler sırayla çalışmaya başlıyor....12 ay boyunca tek toz taneciği birikmiyor açıp temizleme derdi yok....Overclock yapmam gerekmiyor o kadar baskı aldım ki yap da görelim dediler yok kardeşim dedim...önden hdd lerimi çıkarıyorum takıyorum bir iki bios ayarlaması hooop gözlerimin önünde işletim sistemim herşeyim. Özel kilitler kullanıyorum...kablolarımda....millet oyun peşinde koşuyor şaşıyorum ne kendini kızdır ne de makinanı kızdır....serin rüzgarlar essin.....Kızmabirader bir gün seninde olur...kızma..

geçerrrrrrrrr o geçmem diyenlerde geçerrrrr zaman herşeyi çözerrr aldırma 7 aldırmaaaa

seneyede 8 e geceriz ne demek...
:)

PC makinamın içinde toplamda 12 adet 6 cmlik pervaneler var.sekizi sağda ve solda. ikisi aşağıda önde hdd nin iki sağ ve sol köşesinde ve diğer ikisi de tam zıt köşesinde üstte sağda ve solda içerideki havayı dışarıya atıyor...Her iki yandaki 2X4 pervane ısı arttıkça sırayla çalışmaya başlıyor motorsiklet egzost yapısından esinlenerek gerçekleştirdim....Dışarıdaki ısı ve içerideki ısı algılaması sonrası bu pervanler sırayla çalışmaya başlıyor....12 ay boyunca tek toz taneciği birikmiyor açıp temizleme derdi yok....Overclock yapmam gerekmiyor o kadar baskı aldım ki yap da görelim dediler yok kardeşim dedim...önden hdd lerimi çıkarıyorum takıyorum bir iki bios ayarlaması hooop gözlerimin önünde işletim sistemim herşeyim. Özel kilitler kullanıyorum...kablolarımda....millet oyun peşinde koşuyor şaşıyorum ne kendini kızdır ne de makinanı kızdır....serin rüzgarlar essin.....Kızmabirader bir gün seninde olur...kızma.
------------------
Konuyla bu yazının ne alakası var keşke bu kadar uzun yazmadan önce yazıyı bir okusaydın benim HAVALI arkadaşım benden sana tafsiye dikkat et taktığın pervaneler seni çarpmasın mazzallah bir yerlerini üşütürsün

Sen de yorum yaz