Vista, Mac'lerde daha iyi çalışıyor

Yapılan bir araştırmada Mac bilgisayarların, Windows Vista'yı daha iyi çalıştırdıkları ortaya çıktı.

Mac'ler Vista'yı daha hızlı çalıştırıyor

Popular Mechanics dergisinin yayınladığı rapor oldukça çarpıcı: Popüler benchmarking yazılımlarını kullanan Mac ve PC'leri kullanan insanlardan alınan geri bildirimlerden varılan sonuca göre Mac'ler PC'lere göre Windows Vista'yı daha sorunsuz bir şekilde çalıştırabiliyor.

Popular Mechanics'den Glen Derene, bu durumu şöyle ifade ediyor: "Biz Mac ve diğer PC kategorisinde yer alan masaüstü ve laptop sistemler üzerinde testimizi gerçekleştirdik. Teste katılan kullanıcılarımızdan her gün rutin olarak sistemlerinde yaptıkları işi icra etmelerini istedik: internette sörf yapmak, dosya oluşturmak, resimleri upload etmek, müzik çalmak ve Adobe Acrobat dosyalarını indirmek gibi..."

Derene, açıklamasına şöyle devam ediyor: "Bu testin sonucunda Apple bilgisayar galip geldi. Ancak iki işletim sistemi arasında öyle bariz bir fark yok. Yani çok ufak bir farkla Mac ipi göğüslemeyi başardı diyebiliriz. Ancak Vista altında gerçekleştirilen fazlasıyla önemli bazı görevlerin icra edilmesinde Apple açık ara önde yer aldı. Bazı yazılımları diğer sistem daha hızlı yüklerken, genel olarak bakıldığında Mac'e göre oldukça yavaş kaldığı gözlemlendi."

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

ne dersiniz arkadaşlar, şahane görünümlü bir macbook pro veya imac alıp üzerine vista kursak mı?
not: söz konusu koşullar altında Age of Empires III'ün (özellikle de The War Chiefs'in) performansı nasıl olurdu acaba?

çok garip he açmağu unutmuşum:enes39

cok gzel bir site her aradığım sey var

aynı işlemci, aynı RAM teknolojisi, aynı disk teknolojisini kullandığına göre, bazı durumlarda daha hızlı olma nedeni, birbiriyle daha uyumlu bileşenlerin seçilip daha sağlam stabilite testlerinden geçirilerek daha uzun bir sürede üretilmesi. mac montajını sadece apple firması yapıyor. oysa PCleri herkes, şipşak üretiyor. merdivenaltı, garaj, fason bilgisayarıdır. PC toplayanların tamamına yakını en iyi parçalardan çok, ekonomik veya ulaşılabilir olan parçaları tercih eder. kullanıcılar, sisteminin normal stabilitesinden bile emin olmadan, elektronik bilmeden overclock denemelerine girişir. normal PCler sosyal hayata dair her türlü kaos ve sorunları yansıtırken, mac pcler seçkin ve ayrıcalıklı olmaya çalışan bir kesimi yansıtır.

Bak ben buna gülerim işte... Vistanın gücü.. !!

benim merak ettiğim şey normal xp veya vista işletim sistemi yüklü bilgisayarıma macintosh işletim sistemi yükleyebilir miyim?

anladığım kadarıyla macintosh un çalışması donanıma bağlı sanki?

ben bu vistadan şikayet edenleri bir türlü anlayamıyorum, benim aldığım pc de baştan bu yana vista yüklü ve şimdiye kadar kayda değer bir sorun yaşamadım, bana kalırsa vistadan şikayet edenlerin çoğunluğu ya bu işletim sistemini çekememelerinden ya da yeterli donanıma sahip olmamalarından kaynaklanıyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir