Vista'nın en iyi yönlerini XP'ye taşıyın

Vista'ya geçmediniz; ama herhalde bazı özellikleri XP altında kullanmaya da hayır demezsiniz.

Vista'nın en iyi yönlerini XP'ye taşıyın
XP altında da Aero arabiriminin keyfine varabilirsiniz.

Bilgisayar kullanıcılarının büyük kısmı halen XP'den vazgeçip Vista'ya terfi etmeyi düşünmüyor olabilir. Ancak şurası bir gerçek ki, Vista'nın sunduğu bazı özellikler için "keşke XP'de de olsaydı" diyen kullanıcı sayısı da oldukça fazla.

Artık "keşke" demenize gerek yok; çünkü bu özelliklerin birçoğunu zaten XP altında da kullanma şansına sahipsiniz. CHIP Online, XP'yi Vista'nın özellikleri ile donatmanızı sağlayacak küçük araçları biraraya getirdi. İşte bu araçlar...


Vista'nın sunduğu gelişmiş Windows Explorer'ı XP altında da kullanmak için: Xplorer2, QT TabBar, Explorer Breadcrumbs.

Sabit disk şifreleme konusunda uzman olan Vista BitLocker'ın yeteneklerini XP'ye katmak için: TrueCrypt.

Vista'nın ekran görüntüsü almanızı sağlayan yakalama aracı "Snipping Tool" ile aynı görevi yapan araçlar: Screenshot Captor, Clip2Net, Jing.

Belki de Vista'nın en çekici özelliği olan 3 boyutlu pencereler, yani "Flip-3D" özelliği, XP altında da emrinizde: Shock Aero 3D, WinFlip.

XP'nin Başlat menüsüne, Vista'da olduğu gibi arama kutusu eklemek için: ViStart, Vista Start Menu.

XP'den vazgeçemeyen, ancak ekranının bir köşesinde Vista'nın ünlü kenar çubuğunu görmek isteyenler için: SideSlide.

XP kullanıp da dosyaların küçük önizlemelerini Windows Explorer altında görmek isteyenler için: Xentient Thumbnails, InfoTag Magic.

ReadyBoost özelliği, yani USB belleklerle sağlanan performans artışı sadece Vista'ya ait değil. Xp kullanıcıları da küçük bir USB bellek yardımıyla ek performans sağlayabilir: eBoostr.

Dosya uzantısına dokunmadan dosya ismini değiştirmek aslında Vista'ya has bir özellik. Ancak bu özelliği küçük araçlar yardımıyla XP altında da kullanabilirsiniz: Xplorer2 ve QT TabBar.

Fare işaretçisini Vista'nın uygulama çubuğu üzerinde açık olan bir programa getirdiğinizde açılan küçük önizleme pencerelerini Xp altında da kullanmak için: Visual Tooltip.

XP'nin kullanım kolaylığı ve Vista'nın sunduğu görselliği tamamen biraraya getirmek, yani Vista görünümlü bir XP'ye sahip olmak için: Vista Transformation Pack.

Okuyucu Yorumları

Toplam 18 Yorum

bir şey sormak istiyorum acaba ismi yazılanları indirip kurmamız mı gerek?
teşekkürler

Evet ismi yazılan programları pc nize kurmanız gerekiyor.

bugün ubuntu ile tanıştım. kişileştirilme adına görselleştirme adına birçok ayar mevcut. compiz fusion u tam olarak çalıştıramadım .ama şuan bile çok etkileyici. sayfaları lastik gibi sündürebiliyorsunuz.:) sisteme wubi ile kurdum.. kurduktan sonra bir süprizde ubuntu da türkçe dil desteği mevcutmuş:). birçok windows kullanıcısının sandığı gibi sadece pardus ta yokmuş. herkese bir kere olsun linux sürümlerini denemeye davet ediyorum. benim gibi sanal sürücülü olarak kurabilirsiniz. kurması çok kolay. kesinlikle denenmeyi hakediyor. yüklenmesi internet üzerinden olduğu için 2 saati aşıyor.yakın zamanda pc me de kuracağım. xp ve ubuntu yeter de artar bile.

vista explorer için gerekli yazılımları kurdum ama xp explorer'ın görünüşü değişmedi :( yardımmm

keşke xp de 4 gb ram i görebilse

4gb ram için sistemin 64bit olması gerek.Eğer XP 64bit versiyonu kullanırsanız da olur.(4gb görememe sebebi 32bit sistemin adresleme problemi.yani vista 32bit kullanırsanız da 4gb ram görmez)Bu arada vista sidebar unutulmuş galiba.Alky for applications adlı yazılımla tamamen xp'ye uyumlu şekilde çalışıyor.Yasallığı konusunda emin değilim.Orjinal sidebar olduğundan herhalde burada link vermek doğru olmaz.Son olarak 4gb ram'i olanlar vista64bit'de daha hızlanacaklarını düşünebilirler ama durum öyle değil.64bit sistemde programlar bellekte daha fazla yer işgal edeceğinden 3.5gb ram'i olan xp 4gb ram'i olan vista'dan daha iyi performans veriyor.Ama tabi 4gb ram'in üstüne çıktıkça bu fark vista lehine dönüyor

Aslında bunları kurunca Vista'dan pek de az kaynak kullanacağını sanmıyorum. Özellikle Vista Transformation Pack aşırı sistem kaynağı kullanıyor(du. Hala öyle mi bilmiyorum. Eski sürümlerinde öyleydi:-))

eBoostr'yi kullandım.
Öncelikle bu programın mantığını söyleyeyim. Sanal belleği Flash Diske taşıyarak, hard diske yük bindirmemeyi amaçlıyor. Çünkü Sanal bellek dosyaları, Windows'un kurulu olduğu disk dışında herhangi bir ikincil disk veya flash diske alınırsa performans artar. eBoostr'yi kurduğunuzda Flash disk yerine ikinci bir hard diskiniz varsa onu tanımlayın. Çünkü flash diskler , hard diskler kadar hızlı olamaz. Hatta bu işlemi eBoostr gibi programlara ihtiyaç duymadan da yapabilirsiniz.

Bilgisayarım/Sağ klik/Özellikler/Gelişmiş sekmesi/Performans bölümünde bulunan Ayarlar/Tekrar Gelişmiş/Sanal Bellek bölümünde bulunan Değiştir butonuna basın ve ayarınızı yapın...

ASLINDA BU TİP PROGRAMLAR SISTEMI YORDUGU İÇİN HİC KURMAYA GEREK OLMADIGINI TAVSIYE EDERIM

ilginç ama bunların hiç biri lazım değil.bana lazım olan birşey vardı oda burada yok.internet sayfasını hiç kopyala demeden sadece ilgili bölümü tarayıp tutup masa üstüne sürüklediğimizzde ilgili yazı metni sizde artık ne varsa openn office veya word olarak kayıt yapan bir eklenti olsa iyi olurdu.

CHIP Online Ziyaretçisi yazmış:
keşke xp de 4 gb ram i görebilse

Xp 64 bit versiyonunu kurarsanız 3.2 gb dan fazla ram görecektir....

Xp kullanıcıları Vistayı her ortamda kötülerken. Arkasından Vista Transformation Packleri kullanmalrı bana çok komik geliyo. Madem kötü niye benzemeye çalışıyosun.

vista kullaniyorum tek kelimeyle harika irakin xp falan hikaye artik

görsellik isteyenlere linux ve onun eşi benzeri olmayan sistem dostu görsellik canavarı compiz fusion u tavsiye ederim. görsellik adına vista nın ne kadar aciz olduğunu kullanınca anlaycaksınız. sadece vakit ayırıp deneyin. hiçbirşeyi zor değil. sadece alışılmışın biraz dışında.

Aşağıdakinden kastedilen nedir? XP de dosya uzantısına dokunmadan dosya ismi zaten değiştirilebiliyor ??? Yazarımız "Bilinen dosyalar için uzantıları gizle" seçeneğini işaretsiz kullanıyor sanırım

>> "Dosya uzantısına dokunmadan dosya ismini değiştirmek aslında Vista'ya has bir özellik."

vista ve 3 boyutlu pencere mi!!!! vista kimi kandırıyor

en iyi işletim sistemi windows xp'dir.çünkü tüm progrmaları çalıştırırken,vista birçok donanım ve yazılımda hata veriyor ve RAMı aşırı derece de çok kullanıyor.transformation pack'ı milletin indirmesinin sebebi de yanlız grafiklerin güzel olması

Sen de yorum yaz