Vista'nın Microsoft'a zararı ne kadar olacak?

Windows Vista'nın etiket davası Microsoft'un canını çok acıtacak gibi görünüyor. İşte son gelişmeler

Vista'nın MS'e ettikleri

2006 - 2007 yılları arasında Windows Vista uyumluluğu pek çok kullanıcı için son derece önemli bir satın alma kriteri oldu. Çünkü Vista henüz piyasaya çıkmamış bile olsa, kısa süre içerisinde yaygınlaşacağı beklentileri, bu dönemde PC almayı düşünen tüketicileri temkinli olmaya itti. Yeni bir PC alacak olanlar, satın alacakları cihazın piyasaya çıktığında Vista çalıştırabilir olmasını istiyorlardı. Daha önceki bir haberimizde sizlere Microsoft'un bu uyumluluk programı dahilinde elde ettiği 1,5 milyar dolarlık karı aktarmıştık.

Konuyla ilgili Microsoft'a açılan davada görüş bildiren bilirkişi ise programın verdiği zararın yanında bu 1,5 milyar doların oldukça ufak kaldığını iddia etti. Bilirkişi, kullanıcıların Vista henüz piyasada yokken alacakları PC'lerin Vista çalıştırabileceğinden emin olmak istedikleri için, satışların düşmemesi adına bu programın başlatıldığını aktardı. Fakat program çerçevesinde Vista öncesi satılan Vista Çalıştırabilir etiketli PC'lerin, işletim sisteminin sadece en basit sürümünü çalıştırabildiğini, daha kapsamlı sürümler için kullanıcıların ek donanımlar almak zorunda kaldıklarını anlattı. Bilirkişinin hesaplarına göre bu ek donanımların ortaya çıkardığı öngörülmemiş toplam masraf 3,08 ile 8,52 milyar dolar arasında bir rakam.

Bilirkişinin görüşleriyle Microsoft'a verilmesi muhtemelen cezanın da çok ciddi oranda artma ihtimali bulunuyor. Bu da, ortaya çıkan rakamın elde edilen gelirden çok daha büyük olacağı anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları