Vista'nın Microsoft'a zararı ne kadar olacak?

Windows Vista'nın etiket davası Microsoft'un canını çok acıtacak gibi görünüyor. İşte son gelişmeler

  • Ümit Öncel
"Vista'nın yol açtığı zarar 8,5 milyar dolar"
Bu etiketin yol açtığı zarar ene kadar?

2006 - 2007 yılları arasında Windows Vista uyumluluğu pek çok kullanıcı için son derece önemli bir satın alma kriteri oldu. Çünkü Vista henüz piyasaya çıkmamış bile olsa, kısa süre içerisinde yaygınlaşacağı beklentileri, bu dönemde PC almayı düşünen tüketicileri temkinli olmaya itti. Yeni bir PC alacak olanlar, satın alacakları cihazın piyasaya çıktığında Vista çalıştırabilir olmasını istiyorlardı. Daha önceki bir haberimizde sizlere Microsoft'un bu uyumluluk programı dahilinde elde ettiği 1,5 milyar dolarlık karı aktarmıştık.

Konuyla ilgili Microsoft'a açılan davada görüş bildiren bilirkişi ise programın verdiği zararın yanında bu 1,5 milyar doların oldukça ufak kaldığını iddia etti. Bilirkişi, kullanıcıların Vista henüz piyasada yokken alacakları PC'lerin Vista çalıştırabileceğinden emin olmak istedikleri için, satışların düşmemesi adına bu programın başlatıldığını aktardı. Fakat program çerçevesinde Vista öncesi satılan Vista Çalıştırabilir etiketli PC'lerin, işletim sisteminin sadece en basit sürümünü çalıştırabildiğini, daha kapsamlı sürümler için kullanıcıların ek donanımlar almak zorunda kaldıklarını anlattı. Bilirkişinin hesaplarına göre bu ek donanımların ortaya çıkardığı öngörülmemiş toplam masraf 3,08 ile 8,52 milyar dolar arasında bir rakam.

Bilirkişinin görüşleriyle Microsoft'a verilmesi muhtemelen cezanın da çok ciddi oranda artma ihtimali bulunuyor. Bu da, ortaya çıkan rakamın elde edilen gelirden çok daha büyük olacağı anlamına geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Ömrümü yedi bu vista yahu. Bi anı bi anını tutmuyor. Eskiden düzgün çalışıyordu geri yükledim nortonla bu sefer ses kartının yazılımında hata çıktı yeniden kurdum bu sefer ön 2 kolondan ses gelmiyor şeytan diyor tut pcyi at camdan daha taksitleri bitmedi :o .. Allah verede 7de bi sorun çıkmasa...

Vista ömrünüzü de yer.Paranızı da yer. Yapabileceklerinizi kısıtlar.
Linux 'a geçin sistem neymiş görün derim ben.
ubuntu mesela linux a başlamak için ideal..yada pardus.

Ben de az önce Vista SP1'i tekrar sildim bilgisayarımdan. Hiç program kurmassanız harika çalışıyor. Yüzüne bak dur. Program kurmaya başlayınca, ya da oyun, işte o zaman anlıyorsunuz yavaşlığını. Windows XP'de uçarcasına çalışan program ve oyunlar Vista'da yavaşlıyor. Deneyerek gördüm. Yeniden iki partisyonuma (C: ve D:) iki Windows XP SP3 kurdum. Biri oyun vb için, öbürü program ve internet. İşte olay budur.

vista'yla sorun yaşamadığım için kendimi şanslı mı saymalıyım bilmiyorum :( bugune kadar hiç mavi ekran çıkmadı ,bir kez bile tarayıcım çökmedi , çıkan hiç bir oyunla problem yaşamadım hepsi oynanabilir hızda çalıştı (crysis warhead dahil) ,2-3 kez o da biten norton deneme sürem başa dönsün diye recovery yaptım o kadar . vista'nın görselliğinin yanında xp çok yavan kalıyor ,sanki renkler daha bir cansız gibi :( artık geri dönüş yok ,notebook üreticim win7 sürücülerini yayınlarsa yada vista sürücüleri win7'de çalışırsa win7'ye geçerim . bence xp çok zayıf bir işletim sistemi :(

Bu Simge ben bilgisayarımı aldığımda benim bilgisayarımın üstündede vardı bu simgeye güvenipte almadım sonra vista çıktı ve yükledim ultimate harici bütün sürümlerini rahat kulladım özellikleri p4ht3,0ghz fx 5500 256 128bit 512ram 160gb 7200rpm HDD sonradan üzerine Spphirenin 512 ddr2 128 bit lik x1550 sinin aldım ramıda 2 gb yaptım canavar gibi bilgisayar AMMMMMMMAA köküne kadar pardus gerisi yalan

yha külüstür pclerinizle tabi çalışmaz vista.
adam vistayı tek çekirdekli pcler için çıkarmamış ki.
tabi bilgisayar külüstür olunca ve vista da haliyle çok büyük olunca pcyi kasıyor.xp tabiiki de aynı pcde daha hızlı çalışacak.çünkü xp pcde pek fazla bir yer kaplamıyor.

walla kullanıcı sonuna kadar haklı ama ben hala visya kullanıyorum menmunum ama pek değil şimdi win 7 yi denivem bakalım o nasıl ama denememe daha var....

Arkadaş umarım Win. 7'de Vista gibi sorunlar yaşamayız demiş ama çok bir beklenti içine girmeyin. Nasıl ki Vista, XP'nin makyajlanmış ve 5 katı hantallaştırılmış hali ise, Win.7 de Vista'nın gölgesinde kalmış bir işletim sistemi olacaktır.

Vistaya laf atmışlar da belli sistem gereksinimleri var vistanın. ben

phenom 9950 @2.8
ATI 4850 650@2100
500gb sata2
4 gb 1066lık ram ile hiç bi sorun yaşamıyorum. ki zaten sadece oyun oynamak için vistadayım. bu mesajıda PARDUS'tan yazıyorum.

Ma valla, ben XP den henüz vazgecmedim.
Tek gördügüm sey, inanilmaz derecede iyi bir bilgisayar yoksa bu Vista Nanesi caismiyor. Hic almazsa adamakilli calismiyor.

microsoft'un en iyi işlem sistemin windows xp professional sp2 ve sp3 TR tür. windows vista 3 boyutlu masaüstü ile şık görünümün milleti gözünün boyanmış. windows vista 'ya 2gb RAM bile yetmiyor. wicrosoft yetkililerin windows xp' nin süresini 2014 yılına kadar değil sınırsız olarak uzatmalıdır

arkadaslar vista super ya cok konusuldu adi cikmis 9 inmez 5se oldu bu, ne prolem nede bisi var , vista yeni nesil icindir kulusturlere kurmayin , tabiki sorun yasarsiniz , bazi arkadaslarin yorumuna katiliyorum, su an benim tanidiklarimin hepsinde vista var full vista xp unutum yani , hata bende gorup vistay agcemek istediler ama systemleri yetersizdi , anlamadim nasil ms zarar ediyor vista vista vista vista ;)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play