Vista SP1 ile birlikte değişecek özellikler

Vista SP1 sürümü sonunda çıktı. Mevcut sürüme getirilen değişiklikleri merak ediyor musunuz?

  • Haluk Karahan
Vista SP1 ile birlikte değişecek özellikler
SP1'e yükseltilmiş bir Vista

Uzun süredir geldi geliyor derken Windows Vista Service Pack 1 (SP1) sürümünün çıkmasına çok kısa bir süre kaldı. Bugünlerde piyasaya sürülmesi beklenen güncelleme paketinde Microsoft'un son işletim sistemi için ilk düzenlemeler yer alıyor. Pek çok değişikliğin yer alacağı pakette neler olduğunu merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edin.

Ana hatlarıyla güvenlik iyileştirmeleri, hata ayıklama ve diğer ufak güncellemelere gidilen pakette en dikkat çekici noktalar çekirdeğin yeniden düzenlenecek olması, anlık arama kısmı, korsan yazılımlara karşı sunulan WGA, işletim sisteminin tanıyacağı donanımlar ve programlarla uyumluluk konuları. Bunun yanında Microsoft'un Beta kullanıcılarına yönelik forumlarında iletilenlere göre fonksiyonellik, performans ve güvenilirlik konularında da geliştirilmelere gidilecek.

Görülen o ki Microsoft, daha önce XP'de gördüğümüz SP2 güncellemesinde olduğu gibi komple ayrı bir Windows sürümü şeklinde satılan CD'ler yerine, internetten daha hızlıca ve çabuk işinizi halletmenize yönelik bir kolaylaştırmaya gitmeyi düşünüyor. Hatta eğer otomatik güncellemeleri yapan bir Vista kullanıcısıysanız SP1 ile gelecek olan bazı değişiklikleri aslında arka planda sessiz sedasız yapmışsınız bile.

Buna rağmen SP1, her Vista kullanıcısının indirmesi gereken bir güncelleme paketi olacak. Eğer Vista'daki uyumluluk, güven ve performans sorunlarıyla ilgili kafanızda soru işaretleri varsa SP1 de zaten bu soru işaretlerini yok etmek adına piyasaya sürülmüş olacak.

Service Pack 1 Kurulumu

SP1 kurulum ekranı

Windows Vista Service Pack 1'i kurmaya başlamak için, bir anlamda ön gereksinim olarak görülen iki ya da üç yazılım güncellemesi yapmanız gerekiyor. Daha önce de dediğimiz gibi eğer güncelleme yapan bir Vista kullanıcısıysanız bunları zaten otomatik olarak yüklemişsinizdir. Bunlardan ilk ikisi hizmet yığını ve bileşen yükleme teknolojisiyle ilgili güncellemelerdi. Üçüncüsü ise Vista Ultimate ve Enterprise sürümlerine sahip kullanıcıları ilgilendiren BitLocker ile ilgili bir güncelleme.

Bu güncellemelerin ardından artık SP1 kurmaya hazırsınız demektir. Kurulum için bildik yollar mevcut;

Windows Update: Çoğu Vista kullanıcısı SP1'e otomatik olarak Windows Güncelleme bölümü üzerinden terfi edecek. Daha önce indirmiş olduğu bileşenlere göre de sabit diskinde bulunması gereken boş alan değişkenlik gösterecektir.

Tümleşik kurulum: Henüz Vista'ya geçmemiş ve ilk defa Vista kullanacak olanlar, yeni bir bilgisayar aldıklarında Vista'nın üzerinde SP1'in tümleşik olarak kurulu geldiği halini alacaklar. Tabii ki bu konuda uzunca bir süre eski cihazlar elden çıkarılana kadar ürünlerde yüklü olan eski sürüm Vista ile karşılaşabilecek olmanız olası.

Standalone kurulum: Şirket yöneticileri, IT uzmanları ve ileri düzey kullanıcılar için internetten yüklemek yoluyla da SP1 kurulumu yapılabilecek. Kurulum için iki farklı seçenek sunulacak 2.5 GB'lık sürümü 5 dil (İngilizce, İspanyolca, Almanca, Fransızca ve Japonca) desteği içerecek.

5.4 GB'lık sürümü ise normal Vista ile birlikte gelen tüm dil desteğini içeriyor olacak. Bu sürümde ayrıca SP1 için gerekli olan ön yükleme parçaları da kurulum dosyasından çıkacak.

Kurulum arkasında çok fazla da iz bırakmayacak. Birkaç kez yeniden başlatmanın ertesinde 30 ila 60 dakika arasında donanımınıza bağlı olarak kurulumu da tamamlamış olacaksınız.

Öte yandan eğer Vista'yı Türkçe kullanıyorsanız ilgili servis paketi için biraz daha beklemelisiniz diye ekleyelim. İlk çıkan servis paketi bahsi geçen 5 dili kapsıyor olacak. Türkçe Vista kullanıp İngilizce paketi yüklemenizi de Microsoft pek önermiyor. Bloglarında kısa bir süre daha beklemenizde fayda var diye not düşmüşler, bizden hatırlatması.

Uyumluluk konusundaki gelişmeler

Vista'da sürücü hata mesajları sıradan bir durumdu

Bugüne kadar çoğu yerde Vista'nın geriye doğru uyumluluk konusunda bir çözüm önermesine rağmen başarılı olamadığını söyleyen pek çok kişiyle karşılaşmışsınızdır. Aslına bakılırsa Vista için genel anlamda uyumlu Windows sürümlerinden birisi denilebilir. Öte yandan bu durum aslında sadece Microsoft tarafında çözülmesi gereken bir soruna işaret etmiyor. Üretici firmalar da yazılım ve donanımlarını Vista'nın teknolojisine uygun hale getirmek için bir hamle yapmak durumundalar. Zaman içerisinde pek çok üretici bunu da gerçekleştirdi diyebiliriz. Yine de SP1 donanım ve yazılım konusunda iyileştirmelere gidecek ve uyumluluk meselesini şu ankinden daha iyi seviyelere çekecek.

Donanımlarda uyumluluk

Çıktığından bu yana yıl içerisinde Vista'nın donanım uyumluluğu epey geliştirildi. Artık ortalama bir kullanıcı için pek sorun çıkaracağa benzemiyor. Bugün 15.000'den fazla donanım aygıtı Vista'nın sertifika logosuna sahip. İlk zamanlarda 13.000 civarı olan sürücü sayısı da 54.000'lere geldi. RTM sürümüyle ara sıra karşılaşılan sürücü uyuşmazlığı sorunları da SP1 ile birlikte yok olacak gibi görünüyor. Nitekim Microsoft'un teknik forumlarında yapılan geri dönüşlerde bu problemle ilgili bir bilgiye rastlanmadı.

Bu arada SP1 yeni sürücüleri de içermeyecek. Sürücü güncellemesini Windows güncelleme hizmeti sayesinde edinebileceksiniz. Donanımsal olarak SP1'de daha çok ileriye dönük iyileştirmeler yapıldı. Bunlar da firmware güncellemeleri, Direct3D, flash tabanlı cihazlar için exFAT dosya sistemi ve ikinci nesil Windows Media Center genişleticileri gibi kısımlarda yer alıyor.

Yazılımlarda uyumluluk

Uyumluluk hikayesinin öteki adımı da elbette yazılımlarla ilgili. İlk çıkan sürüm sadece 250 adet sertifikalı (bu yazılımlar %100 Vista'ya uyumlu olduğunu gösteren bir logoya sahipti) uygulamayı desteklerken bu sayı on kat artarak 2500'e çıkarıldı. Microsoft'un dediğine göre en çok satılan 100 üründen 98'i Vista ile uyumlu.

Donanımda olduğu gibi aslında yazılım konusunda da SP1 kendi içerisinde uyumluluk düzenlemeleri içermiyor. Yani yazılımlara yönelik bir eklenti yerine, yazılımların çalışmasını engelleyen unsurları düzenleyerek uyumluluğun artması sağlanıyor.

Güvenilirlik

Görülen o ki Microsoft'un tüketici tecrübeleri, hata raporlama ve çökme analizi için kurmuş olduğu sistemler CEIP, MOCA ve WER, şirkete hataların kaynaklarını bulmak adına epey yardımcı olmuş. Hatanın Microsoft'un kendi kodlarından mı yoksa onlar için çalışan iş ortaklarından mı kaynaklandığını daha rahat bulmaya başlamışlar. Hoş tabi hatanın kimden kaynaklandığı bir tüketici olarak bizi ilgilendirmiyordu. Önemli olan ortada bir hata olması ve nasıl düzeltilebileceğiydi. Kısacası bu da güvenilirliği sarsan bir durum.

Güvenilirlik zaman içerisinde geliştirilmesi gereken bir özellikti. Vista'nın çıkışından bugüne kadar gelinen süreçte işletim sisteminin güvenilirliğinin artırılması adına kritik düzeltmeler yapıldı. Elbette SP1 bu güncellemelerin tamamını içeriyor. Ama söylenene göre ek olarak bazı şeyler daha getirilecek. Bu da NTFS ile formatlanmış çıkarılabilir bir medya aygıtında veri kaybını önlemek, IPv6 ağları üzerinden IPSec bağlantı kurabilmek, uyku modunda ağ sürücüleri için bir esneklik sağlanması, özel amaçlı kablosuz bağlantılarda geliştirme, şifrelenmiş dosya sistemi EFS ve Windows Backup üzerindeki değişiklikleri kapsıyor.

Bu özellikler aslında aynı zamanda performansı artıran maddeler olarak da algılanabilir. Nitekim Vista'ya uyumu sağlayan sürücüler başta olmak üzere Vista'da yapılan güncellemeler, Microsoft'un dediğine göre dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü artırmaya yönelik önemli bir adım atılmasını da sağladı. Uyguladıkları testlerde bu oranın %7 olduğu ve hatta teste giren sistemlerin üçte birlik kısmında da pil ömrü için %10 civarında bir artış sağlandığını ifade ediyorlar.

Performans artımı

2007'nin başıyla birlikte milyonlarca kullanıcının hizmetine sunulan Vista zaman içerisinde kullanıldıkça inkar edilemez oranda sızlanmalar da yaşandı. Bu şikayetlerin odak noktası ise kullanıcılara göre, XP'ye oranla çok daha düşük performans sunuyor olmasından kaynaklanıyordu.

Mesela bir ağda veya kendi bilgisayarınızdaki iki sabit disk arasında büyük miktarda bir dosya transferi yapmaya başladığınızda önce bu işlemin ne kadar sürede hesaplanacağını görmek gerekiyor ardından da hatırı sayılır bir süre içerisinde ilgili transfer işlemi gerçekleştiriliyordu. Kullanıcılar haksız sayılmazdı.

Alınan geri dönüşler çerçevesinde Microsoft bu sorunu da giderdiğini iddia ediyor. Doğal olarak biz de bu iddianın gerçek olup olmadığını bekleyip göreceğiz. Ama kullanıcılar tarafından SP1'in Beta sürümlerinde yapılan testlere göre veri transferi, normal Vista sürümünden çok daha hızlı diyebiliriz. Aynı zamanda süre hesaplayıcı problemi de giderilmiş. Artık çok daha hızlı bir tahmini hesaplama süresi çıkarılıyor.

Farklı bir şikayet ise ağ işlemleriyle ilgiliydi. Ağda dosyalar arasında dolanırken artık daha az kaynak tüketimi sağlanıyor.

Bir diğer geliştirme de kapanma veya standby konumu gibi güç durumlarıyla bağlantılı. Vista'da ReadyDrive (hybrid sabit disk desteği), ReadyBoost (USB ve diğer depolama aygıtları yolu ile hafıza geliştirimi) ve SuperFetch (sık kullanılan uygulamaların RAM'e önyükleme yapılması) gibi özellikler vardı. Bütün hepsinde bazı ilerlemeler kaydedilmiş. Mesela ReadyDrive, SP1'de %27 - %55 arasında daha hızlı. ReadyBoost ve SuperFetch uyku modundan dönerken daha hızlı yeniden başlama süresine sahip.

En çok göze çarpan değişiklik sıkıştırılmış klasörlerde fark ediliyor; artık herşey daha çabuk hallediliyor. IE 7'de ise çok büyük boydaki resimler veya JavaScript uygulamaları olmadığı sürece gözle görülür bir değişim söz konusu değil. Ekran koruyucularından daha çabuk çıkılıyor. Bu ve bunun gibi pek çok kısımda benzeri ufak bazı iyileştirmeler de söz konusu.

Güvenlik

Windows Security Center penceresi

XP'de özellikle SP2'de önemli güvenlik açıkları kapatılımış ve bir geliştirme yapılmıştı. Vista SP1 ise bu tarzda büyük çaplı bir değişime sahip değil. XP'nin SP2'si ve şu anki Vista'da önemli mimari değişiklikler de yaşanmıştı. Uyumluluk azalırken güvenlik çok daha sıkı ve hatta bazen bunaltıcı seviyelere çekilmişti.

Elbette bu açıdan bakılınca Vista'daki güvenlik XP'dekine oranla çok daha iyi denilebilir. Raporlara göre Vista'da %60 oranında daha az malware ve spyware gibi causs yazılım durumlarına rastlanıyor. Etkileyici mi derseniz, hayır değil. Bu sorunu gideren antivirüs yazılımları da var elbette. Ama sonuçta bu da Vista'nın XP'ye oranla daha güvenilir bir yazılım olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Buna karşın bazı ufak tefek güvenlik iyileştirmeleri de yok değil. Bilindiği gibi BitLocker şifreleme sistemi sadece Ultimate ve Enterprise sürümlerinde kullanılıyor. Buna Windows Server 2008'de bulunan bazı özellikler eklenerek yeniden düzenleme yapıldı. Artık boot işleminin yapılmadığı bölümler de şifrelenebiliyor.

Vista'nın 64-bit (x64) sürümünde "çekirdek yama koruması" özelliği de artık 32-bit sürümdeki gibi çalışıyor. Çekirdek gerçek çalışma zamanı esnasında da yamanabilecek. Bu da saldırılara mücadelede daha etkin bir çözüm yolu denebilir. Bu yaklaşımın sıkıntısı ise kötü niyetli programların da yama yapabilecek olma ihtimali.

Bunlarla birlikte ufak tefeğinden ileri düzeyine kadar sayısız yenilik getiriliyor denilebilir. Yazılım geliştiriciler için veri uygulama koruması (DEP) API'leri yeniden oluşturulmuş. Smart card desteği biometrik güvenlik sistemi kullanılarak genişletilmiş. Öte yandan sadece izin hakkı olan üçüncü parti güvenlik yazılımları Windows Security Center ile haberleşmeye yetkili kılınmış. Önemli bir değişiklik...

Ve tamamen yedekleme yapmak için artık normal kullanıcı hakları seviyesinde de bu özelliği çalıştırma seçeneğiniz var. Tek şart bilgisayarın yönetici şifresini biliyor olmak.

Yönetim uygulamaları

Vista'da Windows'u güncelleme penceresi

Live konsepti çerçevesinde Windows Vista'daki servis paketlerinin güncellemesinin de sürükle ve bırak şeklinde olacağı düşünülüyordu. Ama bırakın sürükle ve bırak yöntemini, bildiğimiz eski geleneksel slipstream güncelleme (gerekli, istediğimiz bir takım paketler entegre edilmiş halde işletim sistemi kurulumu) metodları bile yoktu. Farklı yollarla Vista'da güncelleme yapılıyordu. SP1'de tekrar bu yönteme dönüş olduğunu görüyoruz. Daha doğrusu aynı yöntem olmasa da bir şekilde slipstream metodu kullanılacak gibi görünüyor.

Hotpatching denilen ve bileşenler kullanım esnasındayken (bir işlem yapılırken) bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek kalmadan güncellemenin yapılabilmesi özelliği de SP1 ile birlikte gelecek.

Ayrıca güncelleme notlarında, detayları tam olarak bilinmemekle birlikte NAP uygulamaları konusunda da ufak değişikliklerin yer aldığı yazılıyor.

Fonksiyonel değişiklikler

Kopya Windows uyarısı

Tüm bu anlattıklarımıza ek olarak SP1 ile birlikte bazı fonksiyonel değişiklikler de göze çarpıyor. En dikkate değer olanı Başlat menüsündeki anlık arama (instant search) özelliğinin ortadan kayboluşu. Bu aslında en kullanışlı özelliklerden birisiydi. Ancak SP1 kurulumundan sonra bunun kaybolduğunu üzülerek söylemek durumundayım. Daha da kötüsü herhangi bir yerden elle işaretleyip tekrar geri getirme şansınız da yok.

Bunun yerine kullanıcılar eskiden olduğu gibi birkaç kısayol tuşu (F3 veya Windows tuşu + F gibi ) kullanarak arama yapmak durumundalar. En azından şu sevindirici; Windows Explorer penceresindeki arama kutucuğu anlık arama özelliğiyle yerinde duruyor.

Böylesine kullanışlı bir özellik niye kaldırıldı diye sormadan edemiyoruz tabii ki. Sebebi ise Google ile 2007'nin sonlarına doğru yaşanan sürtüşme. Buna göre Google, Vista'nın bu arama özelliğinin böylesine tümleşik halde işletim sisteminin içerisinde geliyor olmasının anti-rekabet unsuru olduğunu öne sürerek bir açıklama yapmıştı. Konuyla ilgili aylar önce verdiğimiz haberlerde de bunları duyurmuştuk. Görülen o ki baskılar sonucu Microsoft geri adım atmış.

Disk birleştirme işleminde de gözle görülür değişiklikler söz konusu. Artık diğer bölümler de seçilmek suretiyle disk birleştirme yapılması için atanabiliyor. Normalde Vista'da tüm sürücü bölümleri otomatik olarak birleştirmeye tabi tutuluyordu.

WGA (Windows Genuine Advantage) ise SP1'de en çok değişimin yaşandığı bölüm denilebilir. WGA, korsan yazılım kullanımını engellemek ve kullanıcıları sahte yazılım kullanmanın risklerinden korumak için geliştirilmiş bir teknolojiydi.

Normalde Vista'da aktivasyon yapmayan ve kaçak kullanım yapan kullanıcılar belirli bir sürenin ardından Reduced Functionality Mode (RFM) ve web tabanlı kontrol yapılan Non-Genuine State (NGS) durumlarında sistemin bazı özelliklerinden faydalanamaz hale geliyordu. SP1 ile birlikte bu artık tarih oldu. Tekrar XP'deki baloncuk şeklinde karşımıza çıkan uyarı pencereciğine geri döndük. Ek olarak bu kullanımlarda masaüstündeki duvar kağıdı da her saat başında düz siyah renge çevriliyor.

Ne zaman kullanılacak?

Microsoft'un takvimine göre Service Pack 1'in tamamlanması 4 Şubat'ta duyurulmuştu. Ancak donanımsal uyumluluk konusunda bazı problemlerle karşılaşılınca çıkışı birkaç hafta ertelendi. Resmi açıklamalar ise Mart ortası ve Nisan ortası şeklinde yayınlandı.

MSDN ve TechNet üyeleri: 15 Şubat'tan itibaren Vista SP1'i aldılar.

Otomatik güncelleme yapanlar: Yani Vista kullanıp Vista SP1'e geçecek olanlar donanım konfigürasyonlarına göre Mart veya Nisan ayı ortalarında, yani bugünlerde SP1 ile tanışacak. Eğer Windows Güncelleme seçeneğiniz aktifse ve değişimden etkilenen donanımlara sahip değilseniz (ki bu listeyi Microsoft bildirecek) Mart ayı ortasında çıkacak olan sürümü, değilseniz Nisan'da çıkacak olan sürümü indirebileceksiniz.

Standalone indirmek için: Mart ayının ortalarında indirilmek üzere siteye konulacak.

Vista yüklü yeni bilgisayarlar: Gelecek aylarda raflarda göreceğimiz yeni bilgisayarlar Vista SP1'e sahip olacak. Üreticiler SP1 eklentilerini 4 Şubat'tan itibaren indirip yeni bilgisayarlara eklemeye başladılar.

CD halinde satışı: Bu da uzunca bir zaman alacağa benziyor. En azından birkaç ay sonra olacağını iyimser bir tahmin olarak aktarabiliriz.

Şirketler için: Microsoft'un lisans programlarına dahil olan şirketler Amerika'dan başlamak üzere birkaç hafta içerisinde DVD şeklinde yeni sürüme sahip olabilecekler. SP1 tamamlandıktan sonra bu DVD'lerin hızlıca üretileceği açıklanmıştı.

Uluslararası kullanıcılar: Yani biz Türkiye'dekiler Türkçe kullanmak için dil paketinin Nisan ayında çıkacak olması nedeniyle Nisan ayı ortalarında bu şansı yakalayabileceğiz.

Genel değerlendirme

Windows Vista Service Pack 1, tüm Vista kullanıcıları için önemli bir güncelleme. Bugüne kadar Vista karşıtı görüşlerin arasında çok ciddi haklılık payları olanlar da söz konusuydu. En büyük şikayetler sürücülerin eksikliği, standartlaşmadan uzak olunuşu, desteklenmeyen donanımlar ve Vista'nın performansı düşük bir işletim sistemi olduğu yönündeydi. Bundan öte, bugüne kadar piyasada isim yapmış ve oldukça başarılı yüzlerce program da düzgün çalışamıyordu. Veri transferindeki sorunlar da cabası...

Bugün 100 milyondan fazla kişi Vista'ya geçiş yapmış durumda. Güncellemelerin ardından önemli miktarda bilgisayar kullanıcısının Vista ile birlikte yaşadığı sorunların büyük bir kesimi de çözüleceğe benziyor. SP1 tüm bu sıkıntıları göz önüne alarak dersine iyi çalışmış. Bu haliyle Vista'yı da daha değerli kılacak olan bir güncelleme paketiyle karşı karşıyayız denilebilir. Tabii ki zaman içerisinde SP1'de de eksikler ve hatalar olup olmadığını daha rahat görebileceğiz.

Değişime önyargılı yaklaşanlar içinde kısa bir yakın tarih örneği iletelim. Bilindiği gibi Windows 95 köklü bir değişimi yaşatmıştı. Ardından 98'e geçiş yapıldı ve mavi ekranlarla da tanışmaya başladık. 2001 yılında XP ilk kez piyasaya çıktığında oyunseverler 98 kullanmaya devam etmiş, iş kullanıcıları da uzun süre Windows 2000 ile yollarına devam etmişlerdi. XP çok sonraları benimsendi ve zaman içinde, getirilen servis paketleri XP'yi daha kararlı bir sürüm haline doğru iyileştirdi.

Bugün gelinen noktada da benzer şekilde Vista eleştirileri bolca yapılıyor. Güvenlik konusundaki kayda değer gelişiminin yanında SP1 ile desteklenecek olan Vista'nın da zaman içerisinde XP'nin yerini alacağı bir gerçek. Hatta bugünlerde Windows 7'nin çıkış tarihi de konuşulmaya devam ederken XP'ye veda edeceğimiz günlerin çok uzaklarda olmadığını anlamak o kadar da zor değil gibi.

5 dil desteği olan sürümü standalone olarak indirilmeye hazır

Vista Service Pack 1'i indirmek için tıklayın...

Okuyucu Yorumları

Toplam 71 Yorum

söylemlerden de anlaşılacağı üzerine Windows'un her bir sürümü bulunduğu zaman içerinde çığır açıcak türden değişiklikler içeriyor, 98'de, ve xp'de bu duruma rastlamıştık ama bu sürümler çok çabuk benimsenilmemişti, ben vista'nın gün geçtikçe hak ettiği yeri alacağına inanıyorum...

' Bugün gelinen noktada da benzer şekilde Vista eleştirileri bolca yapılıyor. Güvenlik konusundaki kayda değer gelişiminin yanında SP1 ile desteklenecek olan Vista'nın da zaman içerisinde XP'nin yerini alacağı bir gerçek. Hatta bugünlerde Windows 7'nin çıkış tarihi de konuşulmaya devam ederken XP'ye veda edeceğimiz günlerin çok uzaklarda olmadığını anlamak o kadar da zor değil gibi. '

noktayı koymuşsunuz, katılıyorum...

'5.4 GB'lık sürümü ise normal Vista ile birlikte gelen tüm dil desteğini içeriyor olacak. Bu sürümde ayrıca SP1 için gerekli olan ön yükleme parçaları da kurulum dosyasından çıkacak.'

formattan sonra yalnızca 5.4 GB'lık olanı mı kurabilcez? Acaba her dil için ayrı ayrı sunulcak ve ayrıca ön yükleme dosyaları da entegre olcak mı?Yani SP yi o kadar yapıp ön yükleme parçalarını da entegre etmiyorsa yuh derim artık, Türkçe için 5.4 GB'tı indirmek işi zorlaştırır, umarım yanılıyorumdur...

Biz bunu; ''MSDN ve TechNet üyeleri: 15 Şubat'tan itibaren Vista SP1'i aldılar.'' indirip kurmuştuk.Bu kurmuş olduğumuz sp1 değilmi? Veya gelecek olandan farkı neler.

her ikinize de katılıyorum

guzel bi makale olmuş saol CHIP;)
bencede her kullanıcı indirip kurmalı, bundan sora asıl vista'yı tam anlamıyla kullanıp faydalanabilir herkes...

olay şu öneceden kurduğumuz sp1 final sandğımız derleme sistem araçlarından sistem bilgisinde sp1 in derleme olduğu yazar yani beta şimdi çıkacak olan microsoftun dediği gibi gold bit yani kurduğumuzda derleme yazmaycak ne yazziki gold sürümü kurmamız için derleme sürümü kaldırmamız lazım microsoft yarım ağazla açıklama yaptığı için herkez ne olduğunu tam olarak bilemediii.

güzel mekale

arkadaşlar sp1 türkçe ne zaman çıkaçak bilgisi olan varmı

vista, asıl yapması gereken konuda ne getirdi ki neyi değiştirsin. bir sürü sistem yükseltme maliyeti. bir sürü sıkıntı. prestij kayıbı ve bitmez tükenmez tekelci zihniyet. yakın zamanda linux sürümlerini kullanmayı öğrenecem. microfos artık tiksindirdi bir iki görsellik bir iki arama kolaylığı değişen başka bişi yok.hepsi az çok XP yle uygulanabilir işler.. bi de üstüne o kadar para iste.

This entry signed by Let Down

analadığım kadrıyla çıkmaz ayın son çarçambasında vista sp1 türkçe çıkcak şubattan beri ayıp yaa...

Bu Bill Gates'in 640 K herkese yetecektir dedigi gunleri bilen var mi aranizda? Ben iyi hatirliyorum. O scanner faciasini da. Bu firma yaptigi uyduruk teknolojileri araya bir iki renk cumbusu katip insanlara "iteliyor". Sadece 3 gun Linux gosterdigim bir arkadasim (uzman sayilmam ben de ) "ya bu kadar suredir niye bunlardan bana bahsetmedin" dedi bana.

Makalede geçmediği için merak ettim, XP'ye service pack'leri entegre ederek kurulum yapabiliyorduk, böylece birde service pack kurulum için zaman harcamamış oluyorduk. Acaba bunu Vista SP1 için de yapabilecek miyiz.
Yapabileceksek nasıl olacak.
Bu konularda bilgisi olan varmı. Zaten Vistanın kurulumu 30-60 dk alıyor, bir o kadar sürede Service Pack kurulumu için beklersek yazık değil mi kullanıcılara.

Ben daha çok OYUNLARDAKI PERFORMANSINI merak ediyorum. Bu konuda bir açiklamda bulamadim, deneyen yada bilgisi olan varsa lutfen bir açiklma yapsin. çunku sirf bu yuzden XP kullaniyorum; vista'nin yuzde 50 ye varan performans kaybini kendi gozlerimle bizzat yasadim. çok rezil bir durum.

En güzeli XP !
Bence vista,XP nin üstüne biraz görsellik katılmış hali.Degişik açılış kapanış,simgeler degişti vs vs.Zaten dönüşüm paketleriyle, XP vista görünümü kazanabiliyor.

Neden Halen XP yi bu kadar el üstünde tutuyorsunuz anlamıyorum. Elinizdeki mevcut makinelere Vista kurmaya çalışıyorsunuz ve aaa bu işletim sistemi ne kadarda yavaş diyerek kötülemeye başlıyoruz. bence çok yanlış bir değerlendirme uzun süredir Vista kullanıyorum ve gerçekten mükemmel bir işletim sistemi. XP kadar kolay çökebilen başka işletim sistemi varmı? daha sıfır kurulumu yapılmış bir işletim sistemimin Explorer'i çöken , IE si çöken işletim sistemi varmı? bunların hepsi XP için geçerli. Forever Vista

CHIP Onlıne 'daki Tüm yeni Vista kullanıcaları Mutlak okumalı .,Eline sağlık güzel bir çalışma olmuş devamını dilerim...

Açıkçası ben pek memnun değilim, özellikle yeni sistem istemesi nedeniyle.

Anlık arama özelliğinin SP1 ile kaybolduğunu yazmışsınız ama ben böyle bir kaybolma görmedim. SP1 yükledim ve başlat menüsünde start search kutucuğu duruyor.

vista ben ce microsoftun cıkardıgı en vasat işletim sistemi ne kadar arayüzü güzel olsada herşey tabiki arayüz değil.ne mutlu xp kullananlara:D

vista denince aklıma ilk gelen sey hata oluyor nedense :)

4 ya da 5 aydır vista premium kullanıyorum ve xp'ye asla geri dönmem. Xp'de directx10 yok arkadaşlar. İnsanı yoran garip hatalar yok. Işıl ışıl bir sistem vista.

şidi arkadaslar ben ce ilk olarak kafamızda bu 98 xp benzetmelerini kaldıralım bunlar birbirinden oldukca degişik yapıdadırlar gelelim konumuza genel olarak performans sorunlarından soz ediyoruz evet bencede sistemleri microsoftun her zaman oldugu gibi sorumsuzca heba eden yazılımlarından biri eee artık kınamıyorum herne kadar yeni bir yazılım oldugunu bildigimiz için kucuk acıklar zamanla telafi edilir diyerek bunuda geciyorum benim gordugum en berberbat işletim sistemi olma ozelligini donanıma olan saygısızlıgı dır en kucuk donanım hatasında kararlılıgını win98 in 1000 de 1 i kadar surduremeyip kendini bozan bi işletim sistemi benim gozumde coptür.

Donanım desteğinin artışı ile birlikte vista seçilir olacaktır, xp ile arasındaki farklılıkların henüz makyaj yönü ile sınırlı olduğu düşünülse de gerçekten de değil. NT mimarisi 2000 de XP de doğal olarak Vista'da da aynı şekilde kullanılır bu oldukça mantıklı, bunu bir binanın temeli olarak düşünürsek "vista xp den kötü ya da makyajlısı" düşüncesinden sıyrılabiliriz.

herşeyiyle güzel ama bide hata vermese xpden güzel dicem fakat :(

bir cok arkadasa katilmiyorum, vista cikali bir yili yeni gecti ve sp1 ile cok daha tutarli hale gelecek...
siz yurdum insani elinizdeki tek cekirdekli ve 512 yada 1024 mb makinalara vista ultimate yada niye oldugunu bilmeden business edition kurar yaninada office 2007 isterim birde photoshop extended olsun bari derseniz hangisi ne derce kullaniyorsunuz muamma ustune birde aero arayuzu aktif edeyim dediginizde gariban vista ne etsin sizin hurda sistemde
512 mb ile xp ancak yuruyor ve 1024 ile rahata kavusuyor
home versiyonlarini kurun arayuzude normal secin ozaman elbette bir takin yazilimlar ile size verim verecektir
ama en son yazilimlari isterim birde eldeki sisteme kurayim derseniz olmaz yazilim derdiniz olmaz
cunku cikali bir yili gecti artik her yazilim ve bu surede cikan her donanim vista uyumlu halde
torrent sitelerinden cektidiginiz vistalari sistemlerinize kurup ahkam kesmeyin...
bende amd phenom 4 cekirdek, 4 gb ram (ki 3.25 gb görunuyor 32 bit oldugundan) ve 320 sata disk var...
xp de kurdum sonra vistada acikca diyebilirim ki vista xp den verimli calisti nedeni ise cekirdek yapisinda iyilestirmeler...
elbette xp aliskanlik haline geldiginden artik rahat...
dedigim gibi yeni sistemler vista kullaninin elinizdekiler ile zorlamayin sansinizi...
ayrica windows 7 öncesi vista gecis aracidir unutmayin...

linux konusuna deginecek olursak, oyun ve belli yazilimlari kullanmayan son kullanici sörf icin hala windows taysa (biraz pc bilgisi varsa ki) aklina sasarim onun...

recai.....
vistayi yeni bir sistem ile aldiginizde ne donanim keza nede

xp'ye devam...astala-vista baby.

"En dikkate değer olanı Başlat menüsündeki anlık arama (instant search) özelliğinin ortadan kayboluşu."
Yazıyı yazan arkadaş kaybettiği anlık aramasını bulmuş mu acaba? Merak ettik de :)
Araştırmadan etmeden böyle yalan yanlış bilgiler verilmesi gerçekten çok üzücü

bnde türkçe vista acaba bu 5dildeki kurulurmu indirdim ama kuramadım hata veriyor

gmduncanidaho ...

Başlat menüsündeki "Start Search" kısmı değil zaten bahsedilen. Anlık arama yapılmasına yardımcı olan sağ kısımdaki masaüstü Search özelliği. Açıklama için de buyrun : http://support.microsoft.com/?kbid=941946

Kısacası yazıyı yazan arkadaş birşeyini kaybetmemiş. Araştırma ve bilgi aktarımı doğru.

ben notebook aldığımda vista yüklü geldi çok memnunum :) öbür notebook dün geldi (kardeşimdeydi) bi kullanıyım dedim pc ölmüş formatı gelmiş 2 ayda 1 istiyo :) anlamadım gitti vistayı 1 aydan beri kullanıyorum 1 kere mavi ekran çıkardı oda pc yi kapatmanın nerede olduğunu bilmemem (amcamlar kalvuzuna yazmış ama Türk aklı işte kurcalamadan öğrenmes) ...

Ölümüne XP diyorum. Vistayı DuoCore 2.2 de denedim sistem 3.4 tü ama sayısal değer sadece performans berbattı. En iyisi XP dedim geri döndüm. Bi şikayet yok.Ama vistanın görüntüsüde eritiyor insanı...

Ben de sp1 beta yüklemiştim. Dediğiniz gibi kopyalama işlerinde gerçekten bir hızlanma yaşanıyor ama sistem bazen kopyalama yaparken kilitlenme yapıyordu. Özellikle Flash bellekten veri atarken ve zipli(Bu sorun WinRAR programından da kaynaklanabilir ama sanmıyorum) dosyaları açarken kilitlenmelerden dolayı Windows'u tekrar sp1 siz olarak kurmak zorunda kaldım. Şu anda da sp1 Türkçe sürümü çıkmadan sp1 kurmayı düşünmüyorum. Çünkü gerçekten sistem çok fazla kilitleniyor.

Dediğiniz gibi XP de ilk çıktığında hiçbirşy desteklemiyordu, hiçbirşey çalıştırmıyordu. Ama sonradan herşey yoluna girdi ve en sevilen işletim sistemi oldu. Bu işler böyle.. Vİsta da zamanla böyle bir evrim geçirecek...
Bu arada Vista'da ki kullanım kolaylığı ve görsel şöleni medhetmeden de geçmek istemiyorum. Xp bu gidişle tarihe karışacak, başka yolu yok... Tıpkı XP'nin 98SE'yi tarihe gömdüğü gibi Vista da XP'yi tarihe gömecektir. Bu böyle olmak zorunda, kural bu

vista home premium kullanıyorum sp1 rtm yükledim ilk olarak masa üstündeki bilgisayarım ikonuna çift tıklama ile ilgili sorunlar başladı ama forumlardan okuduğum özellikleri kapatınca hız artışı oldu ama vista çoook kırılgan bir yapıya sahip bir kere hata verdimi yandınız hata raporlarının ardı arkası kesilmiyor. sp1 rtm bu kadar kötü değil tabiki hız konusunda cidden bir iyileşme göze çarpıyor.

arkadaşlar sistemimde hem xp hem vista ultimate var vistayı ilk kurduğumda yıllardır kullandığımız xpye olan alışkanlığımdan dolayı görsel açıdan süper olsada kullanılabilirlik açısından çok rahat gelmemişti bana fakat şimdi vistaya alıştım xpye çok nadiren log on oluorum ve bence en gelişmiş işletim sistemi vista ayrıca oyunlarıda sorunsuz oynayabiliorum for ex: crysis ztn sisteminiz iiyse kolay kolay sorun yaşamazsınız artı oyunlar bile sağlam sistem istiyo artık vistayı kullandıkça xpden soğucaksınız die düşünüorum ve olay sadece görsellikten ibaret değil saygılar..

sp1 harika geliyor bende gec bile kaldı ama. sıkı geliyo...:)

Vsta ilk çıktıgında yeni pc almısdım daha dogrusu eski pc mi degişmişdim şansıma vista yüklü geldi diye sevinmişdim :( hevesim kursagımda kaldı ne oyunlar nede baska bişey yazıcıyı bile çalıştıramadım vista driverini indirmeme ragmen boşuna vistaya para ödedim mecburen sildim lisans parasıda boşa giti xp yukledim problemsiz çalışıyor agzım yandı bir kere korkuyorum vistayı yükleme yüklesemmi acaba ??

arkadaslar merhaba.bende vista sp1 (32 bit) indirdim ama kurma asamasında 80073712 hatasını veriyor surekli ve yüklemeyi iptal ediyor.Yardımcı olursanız cok sevinirim.Tesekurler

selam ben sp1i indirip kurdum şuan kullanıyorum
1. başlattaki arama halen yerinde duruyor. makale kalıdırılacak denmiş.
ayrıca bu sistem kırılmış arakadaşım optimistictr diye birinin ilacıyla orjinal hale getirmiş
haberinize googledan aratın vardır.

sp1 kurdum.ie sayfayı görüntüleyemiyor.başka sorun yok.

ya daha vısta gelısmeden nasıl sp1 olur kı mantıken foss

Bunlardan ilk ikisi hizmet yığını ve bileşen yükleme teknolojisiyle ilgili güncellemelerdi. Üçüncüsü ise Vista Ultimate ve Enterprise sürümlerine sahip kullanıcıları ilgilendiren BitLocker ile ilgili bir güncelleme.

ee peki bu güncellemeleri ben indirip kurmak istiyorum nasıl bulacağım

sistem iyi değilse vista hç bi işe yaramıyo.ayrıca sistem iyi bile olsa hata verdiğinde yandınız,bi program hata verse,hepsi gidiyo,cevap vermio.durdugu yerde işlemcinin yüzde kırkını kullanıo.görselliik çok gusel ama herşeyde görsellik değil

süpersin :) bende vista cehenneminden geliyorum aylardan beri bu vista denşlen menem işletim sisteminin ne amala çıkarıldığını düşünüyorum Pardus yükleyip birde onu denemek istiyorum hehe bu vista 2.2. gHz çift işlemcili 4 GB ramli makinada bile işlemiyor updateleri çıktıkça biraz düzeldi bu arada microsoft ta köşeyi dönmüştür sanırım. bilgi savaşını bilgilendirmeme savaşına kullanamama savaşına döndürmüşler herhalde nerdeyse bilgisayarı bırakacaktım üstüne saksı koyup yav comodore makinalardan beri bilgisayar kullanıyorum böyle bir işletim sistemi görmemiştim birdaha da görmem umarım sadece verdiğimiz paraya yanıyorum birde kaybettiğimiz zaman Vistasız günlere :)))

tamam vısta belki geldiği gıbı cok yavas ve agır olabılır ama gereksız uygulamaları ve görsellerı kaldırdıgımız zaman ve optıme etdıgımızde ıyı verım alabıldım....gayet de hızlandı arama,görseller,disk,temizleme alanlarda ugrasınca ıse yaradı

NALET OLSUN

nasıl iş bu ben güncelleme yapmadım hemde 64 bit ultimate sp 1 yüklendi

ama 32 bite yüklenmedı sıtesinden yeniden ındırenedek bazı güncellemeler oldu ,

ardından indirdiğim sp 1 yüklendi bu nasıl bir tutar sızlık anlamadım

microsoftun her ışi saçmalık elini ayağına dolandırıp şipşak işletim sistemi çıkarıyor,

sonrada habire yamalayıp duruyır, sp1, sp2, sp 3, sp 4, böyle gider yama yapa yapa laşka olduk,
rezıllik çöplük oldu ışletım sıstemimı yoksa oyuncakmı belli değil.

bende ultimate yüklü kendim yükledim zaen xpden daha güzel ve avantajlı bilgisayarım biraz yavaşladı ama ek ramle düzelicektir :D şimdide sp1 i indiriyorum

''bende ultimate yüklü kendim yükledim zaen xpden daha güzel ve avantajlı bilgisayarım biraz yavaşladı ama ek ramle düzelicektir :D şimdide sp1 i indiriyorum ,''

arkadasım ek rama gerek yok sp1 den sonra bilgisayar bi kendine geliyor ama önce sp2 yamasını indirdikten snra yuklediğin sp1 kalıntılarını fazla ram dosyalarını ki bunlar 700-800 MB arasında değişiyor onları kessin kes temizle rama ihtiyacın yok SP1 den sonra gayet XP ile bile karsılastırılabilir Vista ;)

bırakında kassın o kadar görsellk eklediler beğenmeyen varsa xp yüklesin(perfect xD)

siz xp diye kendinizi kandırın hala 10 sene öncesinin işletim sistemini övüp durmayın derim. oyun oynanmazmış da oynuyorum arkadaş...
yok uyumlu program yokmuş var arkadaş...

arkadaslar bence en ideali xp sp3 kurun keyfınıze bakın......vısta daddürü düttürü daha vista gelısmeden sp1 cıkarttılar sence ne kadar guvenılır ne kadar ıslevı vardır bıraz dusunun ...

vista sp1 otomatik güncellemeden yükledim. Install ettim ancak ne kabloludan nede kablosuz dan internete bağlanamıyorum. Acill yardım

kusura bakmayın illede xp
yesinler iğrenç vistasını amanda aman

windows update in ısrarlarıya sp 1 yükledim başlat menüsünün sağ tarafından ara düğmesi kayboldu:( sonra bi soruşturdum ki windows la bu hede mahkemelikmiş felan (daha neler görücez bakalım)

Vista kötü bir işletim sistemi değil hem artık 2 gb ram çok değil bir oyun oynamak için en az 2 gb ram takarken bir işletim sistemi çin taksanız ne olacak sanki üstelik bir oyunu oynamak için bırakın 2 gb ram almayı ekran kartlarına dünyanın parasını veriyorlar ki vista da böe bir sorun yok.XP'e alıştığınız için vista biraz acayip görünebilir ama denemekten birşey çıkmaz ben kullanıyorum çok memnunum en azından güvenli bir sistem bir xp 2 bakalım o kadar da güvenli değil.+ sp1'i de kurduk mu performans tam yerine geliyor zaten performan düşüklüğü ve takılmalar genelde bellek yetersizliğinden kaynaklanıyor.Şu anda en düşük işlemciler bile intelden örnek vereyim 1.86 Ghz hızında ve sürekli fiyatları düşüyor.Deneyin aradaki farkı görün derim.SP1 iyi oldu...

Yalnız bu yüklemede benim ses driver ımı silmiş bilginize

tabi tabi 5 yasindaki bi cocuk icin guzel efek kullanilmiş gorsellikte ii xD xp pro kullanin sp3 yamasinida yukledikten sonra daha iyi performans alabileceginiz windows işletim sistemi yok bir bilgisayarci olarak size tavsiyemdir.

büyük bi problem var ve kimse bu konuda bi yorum yapmamış vistanın sp1 yükleyince bu olay yni olmaya başladı ne denetim masası girilebiliyo nede bilgisarım özelliklere nasıl bu yaa bide ben sistemim doğru bi şekilde format atıyorum ama bendeki deneme sürümü 3 gün oluyo neden bu ya eskiden 30 gündü aynı dvd ile arkadşalrad aatıyom 30 gün gösteriyo ama bende yeni yeni 3 gün göstermeye başladı
son syorum olsa bile ilgileneceğinize inaıyorum

17mart 2008 de acılmış konu sanırım farketmedin :)

pek fark yok

ben acıkcası dual core da vistada aldıgım verimi xp de alamıyorum

Çoğu Kişi vistayı Kötülüyor ancak Intel Core 2 Quad 2.4 GHz + 4 GB RAm + Ati Radeon HD3400 ekran kartı ile Vista Ultimate 64bit kullanıyorum inanın xpye göre yarı yarıya daha hızlı vista, Vistadaki performansı xpde göremiyorum.Vista yüksek donanımlı sistemler için özellikleri düşük olup vistaya merak salanlar yüzünden vistanın adı kötülendi bence çok kaliteli vista

arkadaslar sunu unutmayın suan hale xpye calsıyor mıcrosoft xpden sasmayın derım vısta nasıl bır boyama kıtabını boyarsınız vıstayıda ole yapmıslar bn ce xp devam

bence vista sp1 vistayı yavaşlatmış daha uyumluluk için çıkarttılar.sadece kopyalama ve (silmede) artış var.

arkadaşlar vistadan gercekten şaşmayın daha once xp de kullandım fakat bazı donanım problemleri yasadım Amd athlon 64 x2 dual core processor 5000+ 2.6Ghz işlemci ve 2 Gb ram ile vistadan aldıgım performansı xp de alamadım memnun kalmadım geri vistaya gecdim şu an bir sorun yok vista gercekten harika

bende intel r pentium r dual cpu e2200 2.20 ghz 2.20 ghz
ram: 2046
ekran kartı ndıvıa geforce 7300 se 7200 gs 1024mb
işletim sistemi: vista sp1 32 bit var
xp den hızlı kullanıyorum gözle görülebilr bir hız alıyorum grafiklerde hiç sorun yaşamıyorum xp de yaşıyordum masaüstünde bile vista açıkken ram:%29 ile %35 arasında deişiyor şu ana kadar bir sorun yaşamadım

bende p4 3.00 var ekran kartım yok ram 2 gb vista enteresan bir şekilde hızlı en fazla 6-7 snde kapanıyor sadece start bir 30 40 sn suruyor ama şimdiye kadar sorun yasamadım ... vista guzel

vista yı bırakın 7 en iyisi

bence vista 2020 yılının xp si olur yukarıda yazılan yorumları okudum ve ben haklıymışım vista perfect

win 8 çıktı siz hala xp ile vista dasınız

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play