Vista uyumlu donanım faciasından Win 7'ye...

Vista uyumlu diye alınıp yarı yolda bırakan PC'ler geride kaldı. Bakın Win 7 bu sorunu nasıl aşacak?

  • Ali Güngör
Microsoft Windows 7 64 bit'e hız veriyor
Windows 7 için sertifika almak hem daha kolay, hem daha zor

Microsoft, Windows 7 logo programını duyurdu. Ürünlerinin Windows 7 ile uyumlu olduğunu resmen onaylatmak isteyen satıcılar, Windows 7'nin 64 bit sürümünün de sorunsuz çalıştığını testlerle kanıtlamak zorunda.

Microsoft, donanım ve yazılım üreticilerinin 64 bit işletim sistemine geçişte daha çok çalışmasını istiyor. Logo programı da bu yönde etkili bir adım olacak. Windows ürün yöneticisi Mark Relph "Ürünün logoya hak kazanması için Windows 7'nin bütün sürümleriyle çalıştığının test edilmesi gerekiyor. Buna 64 bit de dahil. Bu da önemli bir değişim, 64 bit sistemler gittikçe yaygınlaşıyor" diyor.

Logo için şart koşulan 64 bit testlerine karşın Microsoft bu sefer logo almayı kolaylaştırdığını ve daha az masraflı hale getirdiğini belirtiyor. Microsoft "Test sürecini değiştirdik. Artık daha az evrak işi ve bürokrasi var ve bu da iş ortaklarımız için logoyu almayı daha ucuz hale getiriyor." Diyor.

Haberin devamında: Vista sertifikasında neler olmuştu?

Windows Vista uyumlu donanımlara ne oldu?

Windows Vista'yı uyumlu denen bilgisayarlar kaldıramadı

Microsoft, Ready.Set.7 ortak programının başlangıcından bu yana 6000 ürünün logoyu aldığını belirtti. Microsoft'un Windows 7 logosu ürün paketlerine ve satıcı sitelerine konularak, tüketiciler ürünün 32 ya da 64 bitlik bütün Windows 7 sürümleriyle uyumlu olduğundan haberdar edilecek.

Microsoft daha önce Vista uyumlu bilgisayar konusunda sorun yaşamıştı. Logo programı erken başlatıldığı için Vista uyumlu olarak sertifikalanan bilgisayarlar istenen performansı yakalayamıyordu. Özellikle Vista Premium medya merkezi ve Aero arayüz bu uyum sertifikalı bilgisayarların pek çoğunu zorluyordu.

Tüketiciler Windows XP uyumlu PC'lere direkt Vista uyumlu logosu yapıştırıldığını düşünmeye başlamıştı. Bu yüksek sistem gereksinimleri yüzünden Vista istenen yaygınlığa ulaşamadı. Dahası Vista, servis paketleriyle sistem ihtiyaçlarını arttıran sorunları giderse de bu kötü başlangıç yüzünden kötü bir üne sahip oldu.

Microsoft şimdi Windows 7 sertifikası ve logo programı konusunda çok daha dikkatli davranıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Microsoft Bürokrasi ile mi çözüyor bu işi. Neyse söyleyeceğim o değil.

Realtek e vermesinler kardeşim windows 7 logosu.

Bir 35 mb lık ses kartı driver ını 8 mbit internet ile 1 saatte çekmek ne demek. İşkenceye çevirmişler 6 kb ile dosya gönderiyor yazık ya. Birde ftp koruması koymuşlar amanın...

sinirden indirmedim bu gün sabah açık bırakıp geldin notebook'u.

ayıp be.

ms win7' de hiç zorlanmayacak şuana kadarki en görsel vede en hafif ürettiği yazılım özelliklerine göre.

Ben merak ediyorum 64 bit yazılımlarını baştanmı yazıyorlar yoksa 32 bitten kolayca dönüşüyormu. Piyasada 64 bit uygulama bulmak çok zor.

evet yaşandı bunun nedeni de kernelin değişmesiydi ama vistaya haksızlık edildiğini düşünüyorum keşke microsoft vistayı öncelikle sadece donanım üreticilerine duyurup daha sonra vistayı çıkarsalardı böylece hem sürücü sıkıntısı çekilmezdi hemde xpden daha fazla bıkan millet vistaya daha çabuk ulaşırdı :)

@PcMaKeR
Realtek'e vermelerine gerek yok, zaten windows7 de nerdeyse bütün realtek modelleri otomatik tanınıyor :D

Zaten bahsi gereçen etiket çoğunlukla pc üreticileri yada kart satıcıları, realtek sadece chip satıyor.

@akMurat'a

http://www.microsoft.com/whdc/winlogo/default.mspx

Windows Logo programı anakart ve işlemci yada ekran kartı değil diğer tüm bilgisayar donanımlarının windows ile uyumlu ve verimli çalışması için verilen bir program.

Dikkat ettiysen habere donanım sürücülerinin sağlıklı çalışması için microsoft a benim donanımım windows 7 yada alt sürümlerinde iyi çalışıyor gibi bildirimler yapmak ve kanıtlamak(microsoft imzalı sürücü) zorundadır.

Bazı donanımlar kurulurken bu sürücü windows a zarar verebilir devam etmek istermisin diye sorulur.

Örneğin Nvidianın beta sürücüleri whql imzalı olmaz. ve kurarken uyarı alırsın.

Anladın mı.

Realtekin bütün donanımlarını tanıyor ama nedense ses kartını sadece. Mikrofonu niye tanımıyor. Niye ses giriş aygıtı bulunamadı diyor.

Driver ı kurmadıkça sadece ses çıkıyor... Donanım sürücülerini imzalatmak zorundalar.

Sen de yorum yaz