Vista uyumlu laptop'lar ve Mac'ler…

Analiz: Vista uyumlu laptop'ların fiyatları artık uygun mu? Mac'lerin PC karşısında konumu ne?

Vista uyumlu laptop'lar ve Mac'ler…
Vista uyumlu laptop'ların fiyatları ulaşılabilir seviyelere gerilemiş durumda.

Son zamanlarda hesaplı mini laptop piyasası oldukça hareketli. Intel ve VIA gibi üreticiler ucuz notebook piyasası için çip yetiştirmeye çalışıyorlar. Bu arada daha üst seviye bilgisayarların fiyatlarındaki ilginç gelişmeler dikkatten kaçabiliyor.

Best Buy, Circuit City ve Target gibi bayilerde Dell, HP gibi üreticilerin birçok laptop'uyla karşılaşmak mümkün. Vista işletim sistemi yüklü bu makinelerin fiyatları, yüksek performanslarına göre oldukça hesaplı. Örneğin 14,1 inçlik ekran, 2Ghz işlemci, 4GB RAM ve 320GB hard diske sahip bir HP laptop'un fiyatı 699 dolar. Böyle bir laptop kullanıcının masaüstü ihtiyaçlarını bile rahatça karşılayabilir.

Bahsi geçen fiyatlarda önümüzdeki günlerde bir yükseliş veya düşüş beklenmiyor. NPD endüstri analizi yönetici yardımcısı Stephen Baker'a göre masaüstü ve laptop PC fiyatlarında daha fazla düşüş söz konusu olacak gibi görünmüyor.

Mac'lerin PC karşısında konumu ne?

Buna karşılık Mac fiyatlarındaki hareket daha farklı. 2006 ve 2008 Haziran aylarında, masaüstü Mac fiyatları 1,432 dolardan 1,543 dolara yükselirken, laptop Mac fiyatları ise 1,574 dolardan 1515 dolara düşmüş. Laptop PC'ler ise 877 dolardan 700 dolara düşerken, ortalama fiyatı 2 sene önce 559 dolar olan masaüstü modeller günümüzde 550 dolara satılıyor.

Üst seviye Vista PC'leri artık kısıtlı bir kesime değil, oldukça geniş kitlelere hitap ediyor denilebilir. Fiyatlar yaklaşık olarak sabit kalırken, donanım özellikleri gelişiyor. Bu konudaki trendlerden biri de 64-bit Vista'nın desteklenmesi. Henüz fazla olmasa da HP 64-bit Vista'lı laptop satışlarında öncülük yapıyor.

Sonuç olarak düşük fiyatlarda Windows PC'lerin pazar hakimiyeti devam ediyor. Ayrıca uygun fiyata yüksek donanım özelliklerine sahip PC satın almak da gittikçe kolaylaşıyor. Bu durumun Vista'nın kaderini ne kadar değiştireceğini ise zaman gösterecek. Ama şurası kesin ki, Vista'yı sorunsuz çalıştıran sistemlerin uygun fiyat karşılığında satın alınabiliyor olması, eleştirileri de azaltabilir...

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Bana Ornek Verilen Hp Notebook'un nereden bulunabileceğini soyleyecek varmi??

evet şu laptop neymiş 10 numara laptop!

daha pahalıymışş yawwwww

bu laptop Türkiye ye 2.5 katına geliyor yani bu fiyata almamız mümkün değil

toshiba A200 serisi olması lazım...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir