Vista uyumluluk programı MS'i ihya etti

Vista çok kişi tarafından Microsoft'un hatası olarak görülüyor ama siz onu bir de Microsoft'a sorun.

  • Ümit Öncel
Vista uyumluluk programı ne kadar kazandırdı?
İşte 1,5 milyar değerindeki etiket.

Windows Vista daha piyasaya çıkmadan önce çok konuşulmuştu. Büyük reklam kampanyası sayesinde bazı kullanıcılar Vista'nın piyasaya çıkmasını bekleyemeyecek kadar büyük bir merak içerisindeydiler. Bu yüzden Microsoft Nisan 2006'da özel bir program başlatıp, "Vista Çalıştırabilir" etiketli ve XP yüklü PC'lerin satışına imkan verdi. Bu etikete sahip cihazları alan kullanıcılar, Vista çıktığında işletim sistemlerini rahatlıkla Vista'ya yükseltebileceklerdi. Fakat bu cihazların sadece Vista Home Basic adlı en düşük sürümüne imkan tanıması bir hayal kırıklığına yol açmıştı.

Bu sorun bununla da sınırlı kalmadı. Donanım üreticilerinin cihazlarına "Vista CapableVista Çalıştırabilir" etiketi yapıştırabilmek için ne kadar ileri gidebileceklerini size daha önce aktarmıştık. Durum böyle olunca piyasa "Vista Çalıştırabilir" etiketine sahip pek çok cihaz ile doldu ama bunların yarattığı kafa karışıklı ve memnuniyetsizlik kullanıcılar arasında homurdanmalara ve birkaç davaya yol açtı. Kullanıcıların bir kısmı bu etiket programının büyük bir hata olduğunu düşünüyor fakat Microsoft aynı fikirde değil. Çünkü Washington Üniversitesi'nde Ekonomi profesörü olan Keith Leffler'ın açılan benzer bir davada bilir kişi olarak yaptığı inceleme sonucunda ortaya çok ilginç bir durum çıktı.

Leffler, Microsoft'un Vista satışlarından değil, sadece bu etiket programından yaklaşık 1,5 milyar dolar gelir elde ettiğini orta koyuyor. Bu raporun üzerine 2007'de açılmış olan ve hala devam eden davanın ne şekilde sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Üç kağıtçı mikro$oft...

dünya'yı söyüçlemeye devam

be işin adı üçkağıtçılık değilmi soruyorum size ama bunda tabiki kullanıcıların suçuda var...

vista çıkmış atlayın....

boşverin % 90 kullanıyorya! İşlerini doğru dürüst yapmasalar bu kadar popüler olmazdı microsoft! Ve en iyiside Vista tabii ki!

Sonra da neden hedeflenen satış rakamlarına ulaşamadık diye düşünür dururlar. Neden insanlar vistaya geçmiyor diye şaşırır kalırlar.

insanlar bilmediğinin düşmanı vista yı tanıyamadıkları için
1 hızlı arıyor
2 bu güne kadar bilinen bütün aletlerin driveri mevcut
3 görsellik daha güzel
4 sağ tıklayın farkı görün
5 proğram la pc denk olursa sorun olmaz

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play