Vista ve Windows 7 dengeleri bozuyor

Vista ve Windows 7'nin ortak yanı: İkisi de donanım ve yazılım dengesini bozuyor; ama ters yönde!

  • Ali Güngör

Her yıl donanım değişiyor ama bilgisayarlarımız ne kadar güçlü olursa olsunlar yine de yavaş çalışmayı başarıyor.

Her yıl katlanan donanım gücüne karşın yeni bir oyun, yeni bir işletim sistemi insanın yüzündeki gülümsemeyi siliyor. Moore kanunu donanım gücünün devamlı artacağını söylüyor ancak Microsoft bugüne kadar çıkan her işletim sisteminde, mevcut bütün sistem kaynaklarını kullanarak dengeyi korumayı başardı

Ama bu Windows 7 ile birlikte bozuluyor. Daha önce yaptığımız bir haberde, sizlerle Windows 7'nin son 30 yıldır ilk kez daha fazla sistem kaynağı istemeyen Windows sürümü olduğunu paylaşmıştık.

Haberin devamında: Vista ne yaptı? İşte zincirleme reaksiyon...

Vista'yla bozulan dengeler...

Windows 7'nin tam tersiydi

Vista'nın başarısızlık sebebi de aslına bakılırsa dengeyi bozması olmuştu. Vista, dengeyi Windows 7'nin tersine bozmuştu: gereğinden fazla sistem kaynağı gerektiriyordu.

Bu da zincirleme bir reaksiyona yol açtı. Normalde kullanıcılar yeni işletim sistemiyle birlikte güçlü bilgisayarlar satın alıyordu. Ancak bu sefer cayan büyük kullanıcı kitleleri Windows XP ye dönmüştü.

Windows XP'ye dönüş de beraberinde ucuz bilgisayar devrini başlattı. Tüketiciler üst modellere değil, ucuz masaüstü PC'lere, ucuz dizüstü bilgisayarlara ve netbooklara yöneldi. Şimdi Windows 7 ile birlikte durum, kullanıcılar üzerindeki şok etkisi yatıştırılarak normale döndürülecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

30 Yıldan beri ilk defa Windows 7, kendinden önce çıkan işletim sistemlerinden daha hızlı. Bir de DirectX 11 destekli sürücülergeldiğinde , ekran kartını doğrudan işlemci gibi kullanabileceğimizi düşünrsek..

desenize kriz microsoft un politikasınıda bozdu.

Recep Baltaş Demişki:
"30 Yıldan beri ilk defa Windows 7, kendinden önce çıkan işletim sistemlerinden daha hızlı."
Tabi msdos u katıyorsak hesaba böyle bir sonuca varırsınız.

Bari şunu Windows 95 ile Windows 7 diye sınır tutun. 30 yıl ne ya. Birde Yönetimden bilgili bir kişi diyor bunu...

Windows 2000 de hızlıydı noldu? windows me ve 98 den daha hızlı çalışıyordu...

İşletim sistemleri gelişecek ki donanım yükselecek Yoksa Bill Gates in herkeze 640 kb lık ram yeterli cümlesi gerçekleşirdi.

Directx11 li Ekran kartı yok piyasada iki kart var onlarda hakkını veriyor mu göreceğiz...

Not: Directx destekli sürücü ne oluyor biri bana söylesin. DirectX yapısı gereği zaten direk ekran kartı donanımına hükmediyor. Sürücünün amacı İşletim sistemine kartı tanıtmaktır. DirectX i iyice inceleyip öğrenmenizi öneririm:

http://msdn.microsoft.com/en-us/directx/default.aspx girdiğiniz anda Ağustos sdk sı göreceksiniz. Orda gpu ya direk erişimden bahsediyor... Ekran kartının sürücüsünü windows tanıyor oyun tanıyor directx ise ekran kartına direk erişerek gerekli kısımları kullanıyor...

Biraz araştırın ya. 30 yıl öncesi...

@Bugün 14:13

DirectX değil, DirectX 11 dedim, hatırlatırım.

DirectX 11 destekli sürücü demek, DirectCompute destekli demektir. Bu konuda önce bilgi sahibi, sonra fikir sahibi olmanız dileğiyle :)

Recep Baltaş: Yazınızda DirectCompute yazmıyor. DirectCompute nin bir alt modeli directx 10 mevcuttur. Directx i çok iyi biliyorum. Benim bilgimi boşverin siz.

Düşüncenizi yazarken genel yazmayınız. Sonra ben DirectCompute demek istemiştim demeyin diye. 11 de directcompute geliştirildi üzerine yeni özellikler eklendi. Ekran kartı gücünü vistada çok iyi kullanıyor...

Özellikle WPF işlemlerinde Directx 10 daki directcompute iyi iş çıkartıyor. İşte bu yüzden directx 10 destekli çoğu kart directx 11 deki bazı yenilikleri destekliyor.

Ama son çıkan diğer özellikleri mecburen directx11 destekli kart çalıştıracak.

Tessellation, Multithreaded Rendering bu ikisi dx 10 da yok. Multithreading kısıtlı şekilde var ama yinede işlemciye ağır yük yüklüyordu buda fark edilecek derecede yavaş çalışıyordu. Crysis gibi oyunlarda güçlü işlemci kullanımı gereksinimi buradan geliyordu.

Ama 11 de ekran kartı üstlenecek bu tür işlemleri artık. işlemci standart mantıksal işlemleri az da olsa üstlenecek mecburen. ama nvidia fermi ile o iştende kurtaracak işlemciyi...

Saygılarımla.

açıkçası win 7 nin gözde çok büyütüldüğünü düşünüyorum aradan uzun zaman geçmedikçe kesin konuşmak iyi değil bence ...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play