Vista ve Windows 7 solucan tehdidi altında

Windows 7 ve Vista, son döneme damgasını vuran Conficker solucanına ne kadar karşı koyabiliyor?

  • Ümit Öncel
Vista ve Windows 7 tehdit altında
Otomatik kullanma özelliği Conficker'ın en büyük silahı.

Daha önce 3,5 milyon bilgisayarı ele geçirmiş olan Conficker veya diğer adıyla Downadup adlı solucan ile ilgili son gelişmeleri aktarmıştık. Güvenlik uzmanları konuyla ilgili araştırmalarını sürdürdükçe daha ürkütücü sonuçları keşfetmeye başladılar. En önemli veri ise, virüsten etkilenen sistemlerin 9 milyonu bulmuş olması.

Görünüşe göre, daha dirençli oldukları düşünülen Windows Vista ve Windows 7 Beta işletim sistemleri de şu anda Conficker solucanına karşı savunmasız durumda. Hızla yayılmak için yerel ağları ve USB bellekler gibi taşınabilir depolama aygıtlarını kullanan Conficker, önlem almamış kullanıcıların Vista ve Windows 7 sistemlerine bulaşabiliyor.

Bu sistemlerin önemli bir tehdit altında olduğunu yine, ilk haberimizdeki uyarıyı yapan F-Secure firması keşfetti. Vista için bu sorunla mücadelenin önlemleri konusunda çalışmalar devam ediyor. Windows 7'nin ise henüz çok genç bir sistem olması ve zaten üzerindeki çalışmaların tamamlanmamış olması nedeniyle, yeni işletim sistemi piyasaya çıkmadan önce bu tip sorunların yaşanması son derece normal. Fakat şu anda Windows 7'nin betasını kullananlar için tehlikenin devam ettiğini de hatırlatalım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

hiç şaşmadım bu solucanın windows sitemlerini etkilemesini giderek windows sisteminden soğmaya başladım.

Arkadaşlar bu işler Windowsla falan olmaz. Sizler de birer Mac sahibi olun, kullanın Leopard yazılımını ne solucanla uğraşın ne de böcekle...

Mac, Windows kadar kullanıcıya sahip olsun da bakalım o zaman solucanlar viruslerle uğraşmak zorunda kalmıyor musunuz

bu duruma acilen birinin el atması gerikiyor yani okadar tehlikeliyse

durum ciddi demektir acilem bir yama istiyoruz sistemleri güçlendirsin....

o mac alın yorumunu yapan arkadaş ve destekçileri:
1 buraya yorum yazıp benim gibi Windows-Funcularını kızdırmayın
2 sizin tavsiyenize ihtiyacımız yok siz alın mac
3 biz genel-kullanıcılar olduğumuz için oyunda oynamak isteriz
4 macda windows oyunu oynanmıyor..
5 macda birçok windows programı desteklenmiyor yeterlimi?

şimdi böle yorumlar yazanlar hadi
ubuntu veya mac'a . . .

Tek çözüm özgür yazılım. yani Linux.

köküne kadar ücretsi açık kaynaklı işletim sistemi birakın mac i windowsu sahip çıkalım linüx pardusa :O geliştirelim güzelleştirelim nie verelim elin adamına parayı

windows xp kullanın :D
windows xp gerektiği gibi korunduğu zaman en güvenli işletim sistemidir

Abi Mac alın uyarısı yapmak yerine bize de kıyağına alsan onlardan bir tane de şenlense evimiz. Mac yerine Linux deseydin hah tamam diyebilirdim ama Mac'a verecek param yok malesef, ki kendileri benim yaklaşık 5 aylık maaşım oluyor bu öğrenci kazancımla.

ben de tam diyecektim ki
biri çıkıp "mac kullanın onda bu işler olmuyo. rahat rahat kullanırsınız" diyecek kesin diye demiş zaten.
acaba mac in de windows kadar kullanıcısı olsa bu kadar rahat konuşabilrmiydi.
ayrıca niye mac ve leopard.
bedava linux varken ve kullanımı windows a bu kadar yaklaşmışken tutupda neden bir dünya para verelim.
ayrıca evdeki sisteme zaten leopard kurulmuyo. illa bir mac gerekiyo.

Bir insan Vista gibi hantal bi sisteme hem de bas belasi viruslere ayiracagi zamani Linux ogrenmek icin ayirsa 1-2 hafta icinde linux kullanicisi olur.

XP Home Edition da otomatik kullan özelliği nasıl kapatılır?

Bu arada üstteki arkadaş tavsiyen için saol Mac-PC ücret farkını versen de bende bir Mac sahibi olsam...

Alıntı
"Arkadaşlar bu işler Windowsla falan olmaz. Sizler de birer Mac sahibi olun, kullanın Leopard yazılımını ne solucanla uğraşın ne de böcekle..."

sizn Mac alabilecek kadar paranız olması güzel ama bu ülkede 500 liraya kasa toplamaya calışan insanlarda var unutmayın o kasalarada win kuruluyor ( korsan veya hazır pc de geldiği şekilde) leopard ayrı satılıyorda milletmi talep göstermiyor acaba. ekmek yoksa pasta yesinler demek gibi birşey bu

autorun.inf dosyası oluşturup salt okunur yaptınızmı hiçbirşey olmaz ayrıca zone alarm kolayca yakalıyor bu solucanı

EKONOMİK KRİZ YÜZÜNDEN ÇIKARILAN İNSANLAR NE YAPARLAR BİLİYORMUSUNUZ.
YOK BİLMİYORUZ DEMEYİN XP NİN ÜRETİCİSİ BİLE KRİZ DEN AZ YARA ALMAK İÇİN ÇALIŞANLARINI ÇIKARIYORMUŞ PEKİ İŞTEN ÇIKARILANLAR NE YAPAR KOD MU YAZAR YARALANDIĞI İÇİN...ŞİMDİ İŞLER DAHA DA ZORLAŞIYOR SON KULLANICI GÜVENLİK PROGRAMLARINA DAHA FAZLA ÖDEYECEK VE İŞLETİM SİSTEMİNİ KORUMAK İÇİN İNTERNETİNİ SINIRLAYACAK YENİ ŞEYLERİ DENEMEK YERİİNE BELKİ KENDİ GÜVENLİK PROGRAMINI YAPAR HALE GELEBİLECEK ESKİLERDEN DERSLER ALARAK.

linux um var derdim yok :)

linuxta böyle sorunlar yok.hehehe.

peki leopard kullanımı artınca hackerlar oraya da saldırmaz mı?

windows bill gates in tamamen şirketi bırakması ve onun fikirlerini uygulamaması doğrultusunda düzelebilir. Windows her zaman başarısız olmaya mahkum, taki kendi taklitlerini versiyon yaptık, yeni sürüm yaptık diye sunmadıkça. Tüketici asla kanmıyor beyler. Bu ülkedekiler daha aydın insanlar.

arkadaşlar bıktık usandık windows tan xp notebook um var 5 yaşında yeni laptop almaya korkuyom vistalı olacak diye.xp crackte driver ve sorun yaşar diye düşünüyom.anlayacağın yeni bilgisayar alma projemden soğuttular.finansçı olduğum için bütün altyapı windows üzerine linux yada mac kullanma şansım yok ne yapacağımı şaşırdım.acaba windows 7 yi mi beklesem.onunda ne olacağı meçhul?alternatifi varmı bu işin

Güzel kardeşim solucan yazan adam enayimi üç beş apple kullanıcısı ile uğraşsın adamın hedefi büyük ki akıllı windows kullanıcısı hiçbir türlü solucan vs. almaz ama ben öteki türlüyüm diyorsan leopard kullanmaya devam et.

MAC bizi bozar. Cogu uygulama Windows icin yazılıyor.

MAC bizi bozar. Cogu uygulama Windows icin yazılıyor.

Mac icin yazilmis programlari bi gorun de ondan sonra yorum yapin. Kulaktan dolma bilgilere gore yorum yapmayin. Acaba windows icin yazilan o programlar Mac icin var mi yok mu. OK???

Mac icin yazilmis programlari bi gorun de ondan sonra yorum yapin. Kulaktan dolma bilgilere gore yorum yapmayin. Acaba windows icin yazilan o programlar Mac icin var mi yok mu. OK???
------------------------------
emin ol bu yorumu yazmana bile gerek yoktu
sıradan bir kullanıcı sadece program kullanmaz+
yeri gelir call of duty, crysis, world in conflict
gibi oyun oynamak ister ve bunu macde gerçekleştiremez

hackerlar mac la uğraşsaydı emin olki windows gibi olurdu

Mac icin yazilmis programlari bi gorun de ondan sonra yorum yapin. Kulaktan dolma bilgilere gore yorum yapmayin. Acaba windows icin yazilan o programlar Mac icin var mi yok mu. OK???
------------------------------
emin ol bu yorumu yazmana bile gerek yoktu
sıradan bir kullanıcı sadece program kullanmaz+
yeri gelir call of duty, crysis, world in conflict
gibi oyun oynamak ister ve bunu macde gerçekleştiremez
---------------------------------------
Ayıp ya bu kadar insanın ustune gidilirmi sonra maclerine windows yukluyorlar :D

call of duty, crysis, world in conflict
gibi oyunların hepsinin mac için olan sürümü de var ayrica. araştırmadan yalan yanlış şeyler yazmayııııın

"Güzel kardeşim solucan yazan adam enayimi üç beş apple kullanıcısı ile uğraşsın adamın hedefi büyük ki akıllı windows kullanıcısı hiçbir türlü solucan vs. almaz ama ben öteki türlüyüm diyorsan leopard kullanmaya devam et."

peki güzel kardeşim... akıllı win kullanıcısına solucan yediremeyecek hedefi büyük adamlar neden uğraşsın ve şu 3-5 apple kulanıcısı hiç mi şifresi çalınabilecek kredi kartı kullanmıyor veya msn adresi veya zombie olacak kişi olmuyor yani hiç mi ele geçirilecek değerli şeyleri yok. kullanıcı sayısı önemli değil, ele geçirilecek şey önemlidir. şimdi otur savunduğun bu tezatı düşün istersen ve akıllı bir biçimde win kullanmaya devam et.
not: soracak olursan benim işletim sistemim Debian.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play