"Vista, Win7'den daha iyi!"

Windows 7 herkesi memnun edemiyor: İşte güvenlik yzılımı devinden Windows 7-Vista karşılaştırması...

  • Ali Güngör
"Standart Vista, Windows 7'den daha güvenli"
UAC güvenliği arttırırken kullanımı zorlaştırıyor

Trend Micro, Windows 7'nin, Vista'dan daha az güvenli olduğunu iddia ediyor.

Windows 7'nin standart ayarlar ile Vista kadar güvenilir olmadığını belirten, Trend Micro'nun teknik şefi Raimund Genes. İddiasına göre Windows 7, kullanılabilirliği arttırabilmek için güvenliği kurban ediyor.

Genes "Windows 7'nin güvensiz olduğunu söylemiyorum. Ancak standart ayarlarla Vista çok daha güvenli" diyor.

Bu iddialar User Account Control özelliği üzerine kurulu. Kullanıcıların Windows Vista ile tanıştığı UAC, uygulamalar çalışmadan önce kullanıcıdan izin istiyor. Bu sayede zararlı yazılımların arkaplanda gizlice çalışmasına engel oluyor. Aynı özellik Windows 7'de de yer alıyor ama elden geçirilmiş bir şekilde.

Windows 7'de daha mı güvensiz?

Windows 7 kullanıcıyı daha az rahatsız ediypr

UAC kullanıcıları devamlı uyarıp rahatsız etmesiyle meşhur olmuştu. Ayrıca pek çok Windows XP uygulamasını da bozuyordu.

Microsoft da Windows 7'de uyumluluk için UAC'de değişiklikler yaptı. Artık kullanıcıyı pek rahatsız etmeyen ve ek güvenlik sunan UAC, eskisi kadar güvenli değil. Bunu Microsoft da kabul ediyor ve kullanıcılara anti-virüs yazılımı kurmalarını tavsiye ediyor.

Genes "Windows 7'yi ilk kullandığımda hayal kırıklığına uğradım. Vista'daki gibi anti-virüsüm olmadığına dair bir uyarı yoktu. Gizli dosya eklentisi uyarıları yoktu. Anti-virüs kurunca da güncellenmediğine dair uyarılar gelmedi" diyor.

Sözlerinin devamında "Windows 7 kullanım kolaylığı açısından bir gelişme olabilir ama güvenlik açısından yanlış yapılmış. Microsoft'un geliştiricileri kullanım kolaylığı ve güvenlik arasında seçim yaparken daima kullanışlılığı seçiyor" diyen Genes, doğal olarak olaylara bir güvenlik şefinin bakış açısıyla bakıyor.

Microsoft'un Windows 7 UAC ve güvenlik açıklamasını daha önceki haberimizde okuyabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Şu UAC olayını ne vistadayken ne de şu anda Win7'de hiç kullanmadım.Her kurulumda ilk iş UAC kapatırım.Her konuda onay isteği rahatsız ediyor.Tabiki önemli bir koruma fakat STANDART bir son kullanıcı için tek güvenlik önlemi olarak iyi bir antivirüs (ücretsiz ve birazda hafif olduğundan avira tercihimdir) yeterli bence.

Güvenliği de güzelliği de Vista da kalsın. Windows 7 den çok memnunum.

vista süper vlla win7 berbat yapmşlr :D

Ben UAC nasıl bir koruma sağlıyor anlamadım, ne yaparsam yapayım ikinci bir onay soruyor o kadar, bilgili olan arkadaşlar aktarabilir mi?

Vista daha güvenli konusunda haklı olabilirler.Kuzen msn den 2-3 tane keylogger yolladı maksat msn yi hacklemek:) bende açtım direk uyarı verdi sonra msn kapandı sonrada wireless internet kesildi xp olsa belkide hacklemişti msn yi.Xp de uyarı vs. falan çıkmıyor çünkü direk programı açıyor.1 yıl kadardır da format atmadım:)

İşletim Sistemi:Vista Home Basic 3gb RAM:) bütün güncelleştirmeler yüklü A dan Z ye... Vista için güçlü bir sisteminiz varsa xp,win7 gibi akıcı olarak kullanabilirsiniz.

aman keşke daha güvensiz olsaydı sürekli izin isteyip kullanıcıyı sinir edecegine..

Trend Micro ilk önce düzgün bir av çıkarsın ondansonra win bahane bulsun

Genes "Windows 7'yi ilk kullandığımda hayal kırıklığına uğradım. Vista'daki gibi anti-virüsüm olmadığına dair bir uyarı yoktu. Gizli dosya eklentisi uyarıları yoktu. Anti-virüs kurunca da güncellenmediğine dair uyarılar gelmedi" diyor.

Ben de diyorum ki abi sen hangi versiyonunu kullanıyorsun Windows 7 nin Ben Home premium kullanıyorum ve dediğin uyarıların hepsini benim windows 7 bana verdi.

Yani ne diyeyim... full güvenlik ne kadar sattı? kullanım kolaylığı ne kadar sattı?

Ayrıca sistem kasmalarında o güvenlik protokollerininde katkısı büyük..

Çok önemli bir konu ve araştırma, eğer Windows üzerinden bu işlemi kapatıyorsanız, akıllı (öğrenen) bir antivirüs programı, (örneğin Comodo İnternet Güvenliği en son sürümü, ya da benzer özellikteki başka programlar da olabilir.) kullanarak bir seferliğine güvenlidir diye öğreterek her seferinde onay vermek zorunda kalmazsınız. Güvenmedikleriniz üzerinde her seferinde onay isteyebilirsiniz.

Yararı şudur : Hangi programın sistemde nereye ne yaptığını görür ve şüphelenirseniz hemen bloke ededilirsiniz.

Bir sürü demo, oyun vb. program indiriyorsunuz, anlık virüs taraması yetmeyebilir, kapalı kodlu ve gömülü zararlı yazılım çalıştığında işbaşında yakalanabilir ya da şüphelenilebilir.

Vücuda mikrobu aldıktan sonra tedavi edilmeye çalışılması ve tahribatın onarımı daha zor olur, bilgisayarınız değerliyse bu konuyu tahribata uğramamak için ciddiye almanızı öneririm.

win 7 sorunsuz ve guvenlı aynen devam ;)

UAC KULLANAN KİM??

özel durumlar için uac' ta aynı firewall gibi yapılandırma imkanı sunabilselerdi çok daha iyi olacaktı. örneğin sinbd diye ada sahip olan bir sql veri tabanı çeşidi mevcut sinerji yazılımında sırf bunu çalıştırabilmek için uac'ı feda etmek gerekiyor ve buna benzer birçok uygulama var.

vista ve antivürüs birde uac bir yıldır virüs nedir bilmem.nereye girdiğinizi ne indirdiğinizi bilin yeter.azcık dikkatli olsun kullanıcılar.

"Vista'daki gibi anti-virüsüm olmadığına dair bir uyarı yoktu. Gizli dosya eklentisi uyarıları yoktu. Anti-virüs kurunca da güncellenmediğine dair uyarılar gelmedi" diyor." demiş ama ben Windows 7'de UAC'yi kapadığım halde Windows 7 İşlem Merkezi bana antivirüsümün olmadığı ve yükledikten sonra güncel olmadığı konularında uyarılar gösterdi. Peki buna ne diyeceksin Genes...

Windows un yeni cikardigi isletim sistemlerine niye hep bir oceki sistem daha iyi diyorlarki. Ben windows 7 kullanmiyorum da ha ama super oldugunu tahmmin ediyorum. XP ve Vistanin birlesmis ve dahada gelistirilmis hali sonucta. Zamanla cok daha iyi olacaktirda. :)

windows 7 yi 3 aydır kullanıyorum uac denetimi kapalı tek bir antivirüs yazılımı yok tek bir mavi ekran yok uac kullananlar zaten bilgisayar kullanmaya yeni başlamış kişilerin ihtiyaç duyduğu bişeydir

Güvenlik konusunda vista kadar iyi olmuyabilir, ama performans bakımından windows 7 vistaya nazaran çok daha iyi, zaten bilinçli kulanıcılar için güvenlik performanstan sonra gelir, nereye girdiğini neyi kurduğunu bilen insanlar için güvenlik ikinci planda, yeni kulanıcılar windows 7 için biraz daha beklemeli bence...

Genes "Windows 7'yi ilk kullandığımda hayal kırıklığına uğradım. Vista'daki gibi anti-virüsüm olmadığına dair bir uyarı yoktu..... Anti-virüs kurunca da güncellenmediğine dair uyarılar gelmedi" diyor

allah allah... o zaman microsoftun bana yolladiği rc1 build 7100 bunları nasıl olupta hemen farkedip beni uyarıyordu. hala daha 7100 kullanıyorum. o kadar memnunum ki elimdeki enterprice i bile kurmadım.
senin yazdığın antivirüs dandikse ben ne edeyim. microsoft ne etsin.

önce güvenlik sonra performans, güvenlik olmadan performansı ne yapayım ben, hiç bir işime yaramaz.

Ben yinede vista nın kıymeti bilinmemis sıkı bir oyuncu oldugu kanısındayım...7 ye resmen torpil gecildi,xp zaten iyi profosyoneldi ama misyonunu artık tamamladı...

daha iyi mi 5 yillik eski bilgisayarima win 7 kurdum %300 daha fazla hizlandi hemde disk organizayonu super.... boyle triskadan haber yazanda suc

Yazıyı okumadan başlığa yorum yapan bir ... daha

Her teknolojik icatta, mutlaka aksaklıklar olacaktır.. Yeter ki insanlar bu hataları görüp , yanlışları düzeltebilsinler.. Ancak o zaman teknolojik gelişme tam olarak sağlanabilir.

Windows 7 , henüz geliştirilme aşamasında olduğu için bu tip sorunlar ortaya çıkacaktır... 885 gün dolduktan sonra , görün bakalım.. Şimdiden Windows 7 resmi web sitesinde sürüm karşılaştırmalarında Windows 7 nin bütün özelliklerine tik atılmış ve tiklerinin yanında ayrıca + puan eklenmiş durumda. http://windows.microsoft.com/tr-TR/windows/home adresine tıklayın ve görün..

" Genes "Windows 7'yi ilk kullandığımda hayal kırıklığına uğradım. Vista'daki gibi anti-virüsüm olmadığına dair bir uyarı yoktu. " yazısına ben sadece gözlük almasını tavsiye ederim arkadaş için...

UAC hiç kulanmadım çook yavaşlatıyor gerçekten pc yi ne vista nede win7 de kulamadım düşünmuyorum da

Alıntı:" Genes "Windows 7'yi ilk kullandığımda hayal kırıklığına uğradım. Vista'daki gibi anti-virüsüm olmadığına dair bir uyarı yoktu. " yazısına ben sadece gözlük almasını tavsiye ederim arkadaş için...

aynen.kendi antivirüsünüzü win7 uyumlu hale getirmeyip laf sokun anca.
Win7 yükledim.Antivirüsünüz yok dedi.
Sonra antivir yükledim.Güncel değil dedi,hatta güncelleme linki filan bile verdi.

UAC de tam istediğim gibi olmuş ama ben kapatıyorum,alışkanlık :)

Bir antivus yazilimcisindan baska nasil bir soz beklenirdi ki? '' win7 super harika guvenlik acisindan mukemmel ( keske oyle olsa ) '' ......
Genes kendisine baska bir is arasin artik. vistayi da ovecek tabi win7 yi kullanan vistaya donmez artik bunlari cok iyi biliyorlar.
Diyecegim o ki birak bu ayaklari Genes...

Tartışacak bir şey yok, Vista daha güvenli, Vista SP2 çok daha güvenli, boşuna Windows 7'ye hemen araştırmadan geçip de sonra tüh başımıza gelenler demeyin bak, benden söylemesi...

en gzl ve en gvenli xp pro

UAC 7 dede var ve daha düzgün çalışır hale gelmiş,bu dediğim tabiiki zırt pırt herşeyde çıkmak yerine gerekli yerlerde çıkması

en kolay hacklenen işletim sistemi xp virüsler karşısında en çabuk yenik düşen kendi iradesi olmayan herşeyi içeri alan ve kapısını kapatıp, çalındığında kim o diyemeyeceğiniz bir ev düşünün kapısız ev olur mu? vista çelik kapı koydu ama her seferinde kilitleri tek tek siz açmak zorunda kalıyorsunuz win7de kapı çalındığında hizmetçi açıyor tanımadığı biriyse içeri almadan önce size danışıyor bence fark bu..

Windows 7'de beni korkutan bir durum oldu, şu anda yeniden kontrol etme şansım maalesef yok.

Users dizini altında Public kullanıcı dizini var, diyelim ki tüm korumaya rağmen bilgisayarımızın her yerine giremediler ama paylaşıma açık Public dizinine ağ üzerinden bir biçimde erişmeleri doğaldır.

Public dizininde yer alan kısayollara tıklayarak bilgisayarımın en ücra köşesine kadar ulaştım, ulaşamadığım hiç bir yer kalmadı. Vista'da ve XP'de böyle bir hata yoktu.

XP daha güvensiz diyen arkadaşın haklı eleştirisi için, Vista'daki gibi bir özelliği Comodo Internet Security'nin akıllı Defence+ özelliği ile sağlamak mümkün diyeceğim. Sistemin kritik yerlerine yapılacak her işlem için kullanıcının onayını almadan işleme izin vermiyor. XP'deki bu eksikliği Comodo Internet Security kapatıyor.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play