Vista'ya hükmedin

Windows Vista'nın kolay kullanımı keyifli görünse de bazı işlemler deneyim gerektiriyor.

Yönetici Parolası belirleyin

Windows kurulumunun yanında bir yönetici hesabı oluşturun ve bu hesap üzerinden kullanmak istediğiniz programları sisteme kurun. Eğer bilgisayarı sadece siz kullanacaksanız, başka ayar yapmaya gerek yok.

Bilgisayarınızı başkalarıyla da paylaşıyorsanız (aile bilgisayarı gibi) her kişi için ayrı kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Önemli sürücülerin ve programların silinmemesi için hesap oluşturmak büyük önem taşıyor. Yönetici hesabınıza bir parola koymak için »Denetim Masası / Kullanıcı Hesapları« ve »Aile Güvenliği / Kullanıcı Hesapları / Hesabınız« için bir parola oluşturun yolunu izleyebilirsiniz.

Parolanızın özellikle güvenli olması için şu noktalara dikkat edin. Güvenli bir parola;

- En az 8 karakterden oluşmalı
- Kullanıcı adınızı, adınızı ya da firma adınızı içermemeli
- Önceki parolanızdan farklı olmalı
- Küçük ya da büyük harfler, rakamlar, semboller ya da boşluk içermelidir. (Ör: "W!ndow$V1st@)

Eğer parolanızı aklınızda tutamıyorsanız, güvenli bir yere kaydedebilirsiniz. Parolanızı kasada ya da el yazısıyla yazılmış ve içinde yemek tarifleri bulunan bir not defterinde saklayabilirsiniz. Bu konuda iş sizin yaratıcılığınıza kalmış.

Başka bir alternatif de parola ipucunu kullanmak. Bilgisayarınıza girişte belirecek olan bu ipucunun herkes tarafından görülebileceğini de belirtelim.

Bir başka alternatif ise parola sıfırlama diski (Denetim Masası'nda Kullanıcı Hesabı ve Aile Güvenliği bölümünden oluşturulabilir). Her ne kadar adı disk olsa bu işlem için bir USB bellek veya harici sabit disk kullanabilirsiniz. Daha sonra bu sıfırlama diski sayesinde unuttuğunuz parola yerine yeni bir parola belirleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Misafir hesabı Vista Home da mevcut değilsiniz diyorsunuz ama ben Home Basic kullanıyorum ve Guest hesabı mevcut! Aynı şey değil mi?

aman ne güselll

Vista gedi sorunlar bitti diyorduk çok seviniyorduk,ama çok güvenlikli silene kadar başınız ağrıyor ama yinede çokgüzel.

vista berbat alırken vısta kullanın dedıler kullandım berb at hıcbır oyunu calıstırmıyor

Vistaya laf yok :D vista kullanıcısıyım:)

ha vista ha xp hicbir fark yok microsoftun para kazanması sadece

ya pardonda adamlardan ne istiosunuz. 3 boyutlumu yapıcaklar. alla allahh

WİNDOWS 7 ÜÇ BOYUTLU OLACAK. VİDEOYU İZLERSENİZ GÖRÜRÜSÜNÜZ ŞAHANE. BİR ULTİMATE KULLANICISI OLARAK KANDIRILDIK 3 BOYULU DİYE. SADECE PENCERELRİ GÖRÜNTÜLEME 3 BOYULU.

neredeyse her oyunu açıyor biraz araştır bence... Vistada oyun problemi hakkında 1 2 ince ayar yetiyor... Directx10 da cabası...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir