Vista'ya neler oluyor?

İşletim sistemlerinin Şubat pazar paylarında Windows 7 ve Vista şaşırttı; ama farklı nedenlerle...

  • Ümit Öncel
Şubat ayında bir tek Vista kazandı
Vista Şubat ayında yükselişteydi.

Net Applications'ın raporuna göre işletim sistemleri piyasası geride bıraktığımız Şubat ayında oldukça hareketli geçti. Şubat ayının yıldızı ise Microsoft'un çok tartışılan işletim sistemi Vista oldu.

Microsoft'un işletim sistemleri Şubat ayını, toplam olarak %0,22'lik bir artışla pazarın %88,42'sine hakim olarak kapattı. Apple %0,28'lik kayıpla toplamda %9,61 pazar payı yakalarken, Linux geçtiğimiz ayı %0,88 oranla kapattı.

Microsoft'un bu yükselişi ilk olarak akla Windows 7'yi getirse de, henüz betası kullanımda olan işletim sistemi Ocak ayındaki %0,22'lik payını koruyamayarak %0,16'ya geriledi. Ama Microsoft'un yüzü Vista ile güldü. Ocak ayındaki %22,48 kullanım oranını %22,79'a geliştiren Vista, Şubat ayında ciddi bir ilerleme gösteren tek işletim sistemi oldu. Pazar lideri olan XP bile %0,29'luk gerilemeyle toplamda %63,67 oranla ayı kapattı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

win7 çıkmasaydı herkes vista'nın kıymetini anlardı ama microsoft kendi işletim sistemini sabote edip benzer arayüz aynı çekirdek fakat yüksek performanslı yeni bir işletim sistemi çıkarıyor . haliyle yeni bir sisteme geçecekler de win7 yüklü makineleri bekliyor .

geçen bi bilgisayar mağzasında geziyorum farkettim tüm bilgisayarlar vista lisanslı veriliyor artık xp lisanslı bilgisayarlar bitti bazı firmalar kabul ediyor xp ye çevirmeyi çünki lisanslı keyin olduğu için. ben vistanın bir sene içinde çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum microsoft hiç bi işletim sistemini boşu boşuna çıkarmaz o kadar sermaye harcayıp güncelleme ve service paketleriyle düzeltir mutlaka.

Çoğu kullanıcı makine alırken vistalı alıyor. Mecburen istemeden daha sonra çoğu kullanıcı xp ye geçiyor neye göre tespit ediyorlar anladım.

Vista kötü değilki. Çıktığından beri XP Kurmadım makinama.

Sadece ufak bir hata görelim hemen karalıyoruz işte.

XP de bu yollardan geçti. SP2 ye kadar ne dandik bir os di.

eee yavaş yavaş

tek nedeni var kriz dolayısıyla çeşitli ülkelerde halka yapılan teşvikler ve çağrılar sonucu notebook satışları arttı. Gidip te öküz altında buzağı aramaya gerek yok. Vista çoktan ölmüştür. Sahibi bile azat etti. :) Tekel dünyası yeni bir ürün sunana kadar herkes mecburi bu ölü sistemi satın alacak. :S

Vindows 7 gerçekten mükemmel derecede iyi fakat touchpad ve VGA driverları beni delirtti. (Code:10)
Kendi bilgisayarıma hayatta XP kurmam ama canım vistaya dönmekte istemiyor :D maleesef Vistaya devam

windows vista ilk çıktığında sürekli şikayet vardı, sonrasında bu donanım uyumsuzlukları aşıldı ama bu seferde çok yavaş olduğundan bahsedildi. ben ilk başlarda hiç kullanmayınca önyargılı olarak yaklaşmadım. ama bugün görüyorum ki windows vista, xp ye oranla cok daha kararlı çalışıyor, xp de sürekli sorun çözmekle ugraşırken vista da bu sorun yok. en azından bende.

%0,88 çok az ya :S
O oranda olduğuma inanamıyorum :S
Ama ben yerimden Memnunum :)
Microsoft Boykotuna Devam :) NTFS ve NT'ye hayır !!!

vista kötü işletim sistemi değil..fakat hala uyumsuzlukları var ve aşırı ram tüketiyor.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play