Vista'ya şimdi terfi edin

Microsoft, çocukluk hastalıklarından kurtulduğu iddiasında. CHIP, Vista'yı SP1 ile test etti.

Güvenilirlik: Windows, SP1'le daha az çöküyor

Güvenilirlik: Windows, SP1'le daha az çöküyor

"Mavi ekran", Vista'da da karşımıza çıkıyor. Gerçi bu çökmeler sık yaşanmıyor, ancak yine de o kadar stabil olduğu iddiasında olan Vista bile her şeyi kaldıramıyor. Microsoft'a Windows hata bildirme aracıyla gelen birçok şikayet Service Pack ile giderilmiş durumda.

DAHA AZ VERİ KAYBI
USB belleği çıkarmadan önce, Windows aygıtı önce güvenle kaldırmayı ister. USB belleğini birden çıkartanlar için veri kaybı riski vardır. Microsoft, SP1 ile önbellek yönetimini iyileştiriyor, özellikle de NTFS medyalarında. Gerçi halen USB belleği birden çıkarmamak gerekiyor, ancak çıkarmanız durumunda da veri kaybı olasılığı eskisi kadar yüksek değil.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

harikasın chip

güzel bir calışma olmuş...

Elinize sağlık, faydalı bir çalışma.

Şu an için SP1'i yüklemeyi düşünmüyorum .
Yüklersem sıfır vista üzerine yüklerim .
Vista daha az çöküyor SP1 ile deniyor .
9 aydır kullanıyorum , 3 kere mavi ekran gördüm
ve mavi ekrandan dolayı hiç veri kaybım olmadı.
Ama bilgisayarı ilk aldığım gün ses kartı driver'ını yüklerken yaptığım
bir hata sonucu mavi ekran görmüştüm , gerçekten hoş bir tanışma olmuştu vista ile , Vista DVD'si ile düzeltmiştim sonra durumu :)

İngilizce Vista yükledim bilgisayarıma. Intel çipsetli ekran kartım için driver yükleyemedi. Sitesinde de Vista için driver bulunmuyor. XP'me geri döneceğim, fakat 6 mayısı bekliyorum...

bilgilendirdiğiniz için Teşekkürler.

Çok güzel bir çalışma.CHIP dergisinde okuduktan sonta bende dün SP1'i kurdum.Gerçekten de yenilikler mevcut ama performans tarafında pek getirisi olduğunu görmedim.

deneyimlerimden yola çıkarak söyliyeyim. Vista gerçekten çok kullanışlı ama xpyi bıraktıracak bi durumu yok. Ayrıca Xp daha hızlı (sp3le birlikte dahada iyi)

Arkadaşlar tek kelimayle vista ultimate yeter birde sp1 i yükleyin çalıştıramadığınız prog oynayamadığınız oyun kalmaz.

service pack 1 i yükledikten sonra güç tüketiminde turion x2 lerim güç tasarrufunda sadece 1.6 ghz ye kadar iniyor dolayısıyla 800 mhz güç tasarruf modu iptal oldu sanki sürekli pervane sesi dinliyorum. ilginç.

Vista için hala erken olduğu kanısındayım çünki xp sp3 ile vista sp1 arasında performans bakımından dağlar kadar var hele ki Türkiye de pc kullanıcılarının sistem özelliklerine bakınca vista gereksiz gibi görünüyor.

Ancak görselliğe önem veren ve donanımı iyi olan kişiler vista ya geçebilir.

Düne kadar bende vistanın gereksiz olduğunu düşünüyordum ama öyle değilmiş. bizde toplum pek yeniliklere açık değil ve vistanın programları çalıştıramadığığını düşünüyorlar. aslında bilgisayarım yetersiz demek yerine başka bahaneler buluyorlar sp1 ile vista uçuyor.

en az haftada 1 bılgısayar gocuyodu sımdı daha az oluyo bu gocmeler

Vistamı...? O nedir ya? :)

Ben 8 aydır vista kullanıyorum arkadaşlar.Kulaktan dolma efsaneleri ve milletin attığı palavraları bir tarafa bırakın vista gerçekten ayrı bir tat.Evet ilk günlerde zorlandığım oldu ama vistaya alıştıktan sonra xp kullanırken zorlanmaya başladım cünkü vista nın temel düşüncesi konfor. SP1 i yükledim ancak pek değişiklik olmadı ki olmasına da gerek yok çünkü yeterli bir işletim sistemi windows vista. benim ki home premium konfügrasyonum Core 2 duo T5450 2 GB Ram 512-1024 Ekran kartı. Eger sizin sisteminiz de kaldırıyorsa mutlaka vistaya "TERFİ EDİN!" yenilikleri geriden takip etmeyin . Siz vistaya geceyim demeye Windows 7 cıkacak :-) Acele edin...

Vista için henüz erken...

yaa ne demezsin, vista için daha erken, xp için ise daha çok geç...

şunu belirmekm gerekirki sp1 le vista xp kat be kat geciyor yrni yükledim vistayı ve gercekten bu performansı beklemiyodum korkularımın yersiz olduğunu anladım.Performans cok iyi bunun yanında driverlarımın kendi bulup yüklemesi cok hoşuma gitti.Ses ve ekran kartı driverlarımı kendi güncellemesi gibi bulup yükledi buda benim için acıkcası bir sürpriz oldu yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim.....

XP eskidi zaten ben su an dizüstüm bozulduğundan bu yana mecburi XP kullanıyorum bıktıımmmmmmm 3 haftada bıktım o derece yani.Vista kullanıcı dostu şimdi onun değerini yeni anlıyorum ben ;) ama windows 7 yi erkek cıkardılar hala neden olduğunu anlamış değilim ama şöyle acıklana bilir''Vista W7'ye ön bir hazırlıktı'' ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir