Vista'ya şimdi terfi edin

Microsoft, çocukluk hastalıklarından kurtulduğu iddiasında. CHIP, Vista'yı SP1 ile test etti.

Hızlı Kopyalama ve Kesintisiz Müzik Keyfi

Hızlı Kopyalama ve Kesintisiz Müzik Keyfi
Dosya işlemleri Service Pack sayesinde kopyalama daha hızlı ve süre gösterimi de çoğunlukla doğru çalışıyor.

HIZLI KOPYALAMA
Ortalama bir sabit disk saniyede (Vista freni olmadan) yaklaşık 25 MB veri aktarıyor. Bu aktarım hızına sadece ender olarak ulaşılabilmesi, Vista'nın tam olarak optimize edilmemiş programlanmasından kaynaklanıyor. Redmond'da biri bu hatanın farkına varmış ve sorunu gidermiş; Vista SP1'in en büyük artısı bu. Microsoft, yeni yazılım paketiyle yerel diskte verilerin %25, bir ağ paylaşımı üzerinden ise %50 daha hızlı aktarıldığı iddiasında. Bizim yaptığımız testlerde performans avantajlarının o kadar yüksek olmadığını gözlemledik: Yerel kopyalama işlemlerinde %18'lik, ağ aktarımlarında ise %33'lük bir artış sözkonusu. Yine de bu başarılı bir iyileştirme.

Microsoft kopyalama işlemlerini görsel olarak da elden geçirmiş. Şimdiye kadar Vista'nın kopyalama süresinin kalan süresiyle ilgili gösterimi daha ziyade rastlantısaldı. SP1 ile gerçi bazı saniyeler daha önce olduğu gibi daha hızlı geçiyor ancak belirtilen süreler çoğunlukla doğru. Birçok küçük dosya içeren dizinlerde ise kalan süre doğru gösterilemiyor.

KESİNTİSİZ MÜZİK KEYFİ
Bugün bilgisayarlarımızda aynı anda birçok işlem yapabilmemizi, 1959'da multitasking'in (çoklu görev) ilk konseptini geliştiren Christopher Strachey adındaki bilgisayar mühendisine borçluyuz. Ancak çoklu görev bugün bile halen mükemmel bir şekilde işlemeyebiliyor. Vista'da bellek ve işlem yoğunluklu uygulamalar aynı anda çalıştırıldığında, ses oynatımında sorunlar yaşanıyor. Media Player, MP3 biçimini çözebilmek için çok az işlemci süresine sahip. Sonuçta müzik oynatımında kesintiler ortaya çıkıyor. Üstelik bu hızlı sistemlerde bile olabiliyor.

Orijinal Vista ile yaptığımız testte örneğin Amy Winehouse, 2,4 GHz hızındaki çift çekirdekli sistemimizde aynı anda iTunes, Photoshop ve Microsoft Word'u çalıştırdığımızda, kekeliyor. Microsoft, SP1 ile bu sinir bozucu problemi gideriyor ve işlemciye ses ve video oynatımı için daha fazla süre ayırıyor. Bu yüzden diğer uygulamaların artık daha yavaş çalışacağını düşünenler yanılıyor: Windows işlemci süresini çok başarılı bir şekilde çalışan programlar arasında dağıtıyor: Photoshop ve benzeri programlarda bundan kaynaklanan bir performans düşüşü hissedilmiyor. Microsoft'un, Apple iTunes kadar "cool" görünen ve kullanıcı dostu bir çalma yazılımı entegre etmemiş olması üzücü.

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

harikasın chip

güzel bir calışma olmuş...

Elinize sağlık, faydalı bir çalışma.

Şu an için SP1'i yüklemeyi düşünmüyorum .
Yüklersem sıfır vista üzerine yüklerim .
Vista daha az çöküyor SP1 ile deniyor .
9 aydır kullanıyorum , 3 kere mavi ekran gördüm
ve mavi ekrandan dolayı hiç veri kaybım olmadı.
Ama bilgisayarı ilk aldığım gün ses kartı driver'ını yüklerken yaptığım
bir hata sonucu mavi ekran görmüştüm , gerçekten hoş bir tanışma olmuştu vista ile , Vista DVD'si ile düzeltmiştim sonra durumu :)

İngilizce Vista yükledim bilgisayarıma. Intel çipsetli ekran kartım için driver yükleyemedi. Sitesinde de Vista için driver bulunmuyor. XP'me geri döneceğim, fakat 6 mayısı bekliyorum...

bilgilendirdiğiniz için Teşekkürler.

Çok güzel bir çalışma.CHIP dergisinde okuduktan sonta bende dün SP1'i kurdum.Gerçekten de yenilikler mevcut ama performans tarafında pek getirisi olduğunu görmedim.

deneyimlerimden yola çıkarak söyliyeyim. Vista gerçekten çok kullanışlı ama xpyi bıraktıracak bi durumu yok. Ayrıca Xp daha hızlı (sp3le birlikte dahada iyi)

Arkadaşlar tek kelimayle vista ultimate yeter birde sp1 i yükleyin çalıştıramadığınız prog oynayamadığınız oyun kalmaz.

service pack 1 i yükledikten sonra güç tüketiminde turion x2 lerim güç tasarrufunda sadece 1.6 ghz ye kadar iniyor dolayısıyla 800 mhz güç tasarruf modu iptal oldu sanki sürekli pervane sesi dinliyorum. ilginç.

Vista için hala erken olduğu kanısındayım çünki xp sp3 ile vista sp1 arasında performans bakımından dağlar kadar var hele ki Türkiye de pc kullanıcılarının sistem özelliklerine bakınca vista gereksiz gibi görünüyor.

Ancak görselliğe önem veren ve donanımı iyi olan kişiler vista ya geçebilir.

Düne kadar bende vistanın gereksiz olduğunu düşünüyordum ama öyle değilmiş. bizde toplum pek yeniliklere açık değil ve vistanın programları çalıştıramadığığını düşünüyorlar. aslında bilgisayarım yetersiz demek yerine başka bahaneler buluyorlar sp1 ile vista uçuyor.

en az haftada 1 bılgısayar gocuyodu sımdı daha az oluyo bu gocmeler

Vistamı...? O nedir ya? :)

Ben 8 aydır vista kullanıyorum arkadaşlar.Kulaktan dolma efsaneleri ve milletin attığı palavraları bir tarafa bırakın vista gerçekten ayrı bir tat.Evet ilk günlerde zorlandığım oldu ama vistaya alıştıktan sonra xp kullanırken zorlanmaya başladım cünkü vista nın temel düşüncesi konfor. SP1 i yükledim ancak pek değişiklik olmadı ki olmasına da gerek yok çünkü yeterli bir işletim sistemi windows vista. benim ki home premium konfügrasyonum Core 2 duo T5450 2 GB Ram 512-1024 Ekran kartı. Eger sizin sisteminiz de kaldırıyorsa mutlaka vistaya "TERFİ EDİN!" yenilikleri geriden takip etmeyin . Siz vistaya geceyim demeye Windows 7 cıkacak :-) Acele edin...

Vista için henüz erken...

yaa ne demezsin, vista için daha erken, xp için ise daha çok geç...

şunu belirmekm gerekirki sp1 le vista xp kat be kat geciyor yrni yükledim vistayı ve gercekten bu performansı beklemiyodum korkularımın yersiz olduğunu anladım.Performans cok iyi bunun yanında driverlarımın kendi bulup yüklemesi cok hoşuma gitti.Ses ve ekran kartı driverlarımı kendi güncellemesi gibi bulup yükledi buda benim için acıkcası bir sürpriz oldu yüklemenizi şiddetle tavsiye ederim.....

XP eskidi zaten ben su an dizüstüm bozulduğundan bu yana mecburi XP kullanıyorum bıktıımmmmmmm 3 haftada bıktım o derece yani.Vista kullanıcı dostu şimdi onun değerini yeni anlıyorum ben ;) ama windows 7 yi erkek cıkardılar hala neden olduğunu anlamış değilim ama şöyle acıklana bilir''Vista W7'ye ön bir hazırlıktı'' ;)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir