VMware ile onbinlerce Windows 7

VMWare'den, Windows 7'nin çıkışını farklı boyutlara taşıyan, yeni sanal bilgisayar yazılımı...

VMware Windows 7'den faydalanmayı biliyor
Sanal bilgisayar pek çok derdin çözümü

VMware, Windows 7'nin çıkışından sonra ESX-tabanlı sanal bilgisayar programının yeni sürümünü tanıttı.

"PC üzerinden IP protokolü" adında yeni bir sistemle çalışacak olan program sayesinde, kullanıcılar gerçek zamanlı ekran görüntüleriyle birlikte on binlerce sanal masaüstü kullanabilme imkanını yakalayacak. Sanal bilgisayarları merak ediyorsanız "Tepeden tırnağa sanal bilgisayar" için tıklayın

Yeni bir protokol riskli bir girişim olduğu için, VMware haberin devamında göreceğiniz firmaları da arkasına almış durumda. Bu yeni protokolün amacı bağlı bilgisayarların offline olarak da yerel kaynaklarla çalışabilmesi, daha sonra bağlanınca senkronize olması.

View 4.0 programı 150 ve 250 dolarlık işletme ve Premier paketlerinde gelecek. Bu paketlerden işletmeler için olan sürümü; vSphere, vCenter ve View Manager programlarını, Premier versiyonu ise bu programlarla birlikte; View Composer ve Thin Client'lar üzerinde çalışılmak için özel olarak tasarlanmış ThinApp programlarını içerecek.

500-1000 değil, 10000'lerce!

VMware firması yeni geliştirdiği "PC üzerinden IP" protokolünün gerçek zamanlı Flash renderlama işlemlerinde kullanıcılara büyük kolaylık getireceğini iddia ediyor. Yönetim bazında düşünüldüğünde ise yeni programla kullanıcıya on binlerce PC kullanımı imkânı verilmiş. Önceki sürümlerde bunun 500-1000 arasında olduğunu düşünürsek bu oldukça iyi bir rakam. Peki, yeni programda Windows 7 için ne gibi artılar olacak?

Vmware vSphere 4.0 da yaptığı değişiklerle birlikte Windows 7 kullanan kuruluşlar için ideal seçim haline gelmeyi planlıyor. Firmalar, vSphere sayesinde farklı Windows paketleri almak yerine sanal işletim sistemleri kullanarak lisanslara yaptıkları harcamaları kısabilecek.

Hem Windows 7, hem Windows XP

VMware özellikle eski Windows XP uygulamalarına da destek sunuyor. Windows 7'nin XP Mode'una benzer bir şekilde vSphere 4.0 ile VMware üzerinden sadece bir Windows 7 kopyası kullanarak hem Windows 7, hem de Windows XP kullanmak mümkün.

Ayrıca VMware bu günlerde View 4.0 üzerinde çalışmalar yapan 4 firmayla ortaklık anlaşması yapmaya hazırlanıyor. Cisco Systems, Dell, HP ve EMC firmaları programlama, saklama, networking ve yazılım konusunda VMware e destek olurken bu firmalardan Cisco ve EMC aynı zamanda servis konusunda da çalışmalar yapacak.

Tepeden tırnağa sanal bilgisayar için tıklayın

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

TEŞEKKÜRLER CHIP...!!!

hakikaten çok faydalı ve bilgi dolu bir haber olmuş ve bu bilgiler bir hazine değerinde...!!!

Kısmet olursa toplamayı düşündüğüm makine rahatlıkla bu görevi yürütebilir ama... merak ettiğim bir şey var?

acaba sanal makine ile internete bağlanığımda ve sanal makineye güvenlik programları da kuruğumda sistemim ne derece ağırlaşır ve de bukadar güvenlik yazılımına rağmen sanal makinaya bulaşan virüs, trojan vb... zararlı acaba sanal makinadan orjinal sistemede sıçrayabilir mi?...

saygılar

CHIP Online'ın notu:
Ortalama sistemlerde de çalışsa da güçlü bir donanım ile daha çok verim alınır. Sanal PC üzerindeki zararlılar gerçek bilgisayara zarar veremez.
Detaylar için: http://www.chip.com.tr/konu/tepeden-tirnaga-sanal-bilgisayar_15540.html

@edipciftci forumlarda arastirdim zarar verir diyorlar .peki kime inanayim ben cevabiniza göre sanal makina kuracagim bilgisayara admin.

Bu gibi sanallaştırılmış sistemlerin herbiri kendi başlarına işletim sistemi gibi davranır. Eğer sisteme sızan virüsler network aracılığla yayılmıyorlarsa yada aralarında map yoksa bulaştığı sanal işletim sisteminden dışarı çıkamaz. Ayrıca Vmware'in çıkardığı Esx veya vSphere gibi sistemler free BSD yada unix sistemler üzerine kurulmaktadır.

teşekkür ederim SEVGİLİ CHIP...!!!

sisteminize bunlarla sızıyor olmasınlar...

Hem haberde hem yorumlarda da bir suru karisiklik var

- ESX Sunucu veya sunucular gurubu uzerinde calisan Uzerine Sanal Isletim sistemlerinin yuklenebilecegi Sunucu isletim yazilimi
- VSphere ESX'i de iceren ve bunun gibi sunuculari calistirip, yonetip ayarlayabileceginiz platformun adi
- VMView ve konusu gecen "onbinlerce" hikayesi, uzerinde kuvvetli OS'lere ihtiyac duymadan ESX sunucusu uzerindeki isletim sistemini aga bagli basit makineler uzerinde calistirabileceginiz yazilim. PC Over IP de bu yapilan platformun adi.
- Sanal makinelere virus normal makinelerden farksiz olarak bulasir. Ancak alt duzeyindeki ESX sunucuya gecmez. Bahsi gecen PC Over IP sistemde sistem yoneticisi sanal işletim sistemini tekrar acildiginda sifirlayacak sekilde ayarlayabilir. Viruslerler ugrasmasina gerek kalmaz. Isin kolayligi budur.
- Onbinlerce sanal PC'yi calistirabilecek sunucu ve depolama gurubunun maliyeti en basitinden 70-80.000 dolardan baslar.
Kisaca bu urun buyuk bir kurulusa uzaktan baglananlar haricinde evde calisilan bilgisayarla pek alakali degildir.
- ESX bir isletim sistemi uzerine kurulmaz. Kendisi isletim sistemidir. Linux tabanli desem de VMware bunu siddetle reddedip cekirdeginin cok farkli oldugunu soyleyecektir.

Konu da haber de biraz ileri duzeyde. Bu kadar kisa bir yazi ile zaten anlatilmasi mumkun degildi 8-)

Niso Levitas

Sen de yorum yaz