Vodafone 4.5G ihalesine hazır

Frekans ihalesi dijital dönüşümde Türkiye'yi ileri taşıyacak.

Vodafone 4.5G ihalesine hazır

Türkiye'nin Dijital Dönüşümü'ne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, yeni nesil genişbant teknolojilerindeki global deneyimini Türkiye'ye taşımaya hazırlanıyor. Halihazırda 5 kıta ve 12 ülkede 4.5G olarak adlandırılan IMT Advanced hizmetlerini sunan Vodafone'un Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt, yarın (26 Ağustos) Ankara'da yapılacak frekans ihalesini değerlendirdi:

"Vodafone Grubu olarak, dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerinin gelişimine liderlik eden operatörlerden biri olarak faaliyet gösteriyoruz. Türkiye'de Kasım 2013'te ilan ettiğimiz 'Dijital Dönüşüm Hareketi'mizin ana eksenlerinden birini bu teknolojilerin yaygın olarak kullanılması oluşturuyor. Bu çerçevede önemli yatırımlar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Mobil iletişimi 3G'nin en az 10 katı hıza taşıyacak olan 4.5G'ye geçmeye ve en ileri mobil genişbant teknolojisini sunmaya hazırız. Bu kapsamda, 26 Ağustos'ta yapılacak frekans ihalesinin genişbant teknolojilerindeki global birikimimizi Türkiye'ye taşımak için önemli bir fırsat olduğuna inanıyor ve ihale gününü heyecanla bekliyoruz. Tüketicilerimize uluslararası standartlarda en kaliteli hizmeti sunmamızı sağlayacak en uygun frekansları almayı hedefliyoruz. Vodafone olarak, önceki genişbant teknolojilerde olduğu gibi 4G ve üstü teknolojilerde de Türkiye pazarına yön veren operatör olmayı ve abonelerimize ilk günden itibaren son teknolojilerle hizmet sunmayı sürdüreceğiz."

Öğüt: İhalenin kazananı Türkiye olacak

Tüm dünyada genişbant erişim teknolojilerinin yaygınlığı ve kullanım yoğunluğunun uluslararası sıralamalarda ülkelerin gelişmişlik göstergelerinden biri olarak kabul edildiğine dikkat çeken Öğüt, şunları kaydetti: "Yeni frekanslar, yeni yatırımların da önünü açacak, ek istihdam yaratacak ve en önemlisi, ülkemizin Dijital Dönüşüm sürecini hızlandırarak dijitalleşmede öncü ülkeler arasında yer almamızda etkili olacak. Türkiye'nin Dijital Dönüşümü'nü hızlandıracağına inandığımız bu ihale, ülkemizde önemli bir ihtiyaç olan genişbant atılımının gerçekleşmesinde rol oynayacak. Genişbant yatırımı ile Türkiye dijital ekonomi liginde önemli rekabet fırsatı yakalayacak. Dolayısıyla, 26 Ağustos 2015, Türkiye'nin dijital tarihinde bir dönüm noktası olacak ve ihalenin esas kazananı tüm Türkiye ve elbette tüketicimiz olacak."

Nisan 2016'da hizmete sunulacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 26 Ağustos'ta yapılacak 4.5G ihalesi, BTK toplantı  salonunda saat 10.30'da gerçekleştirilecek. İhaleye çıkılacak 20 ayrı frekans paketi üzerinden 1 Nisan 2016'dan itibaren yeni teknolojiyle hizmet sunumuna başlanabilecek. Yetkilendirme süresi, 30 Nisan 2029'a kadar devam edecek. İhale sonrasında söz konusu frekanslar kullanılarak tüketicilere 5G de dahil yeni teknolojiler sunulabilecek.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

aaaaa hani 5gyi bekliyorduk sayın cumhurbaşkanımızın yüksek teknoloji bilgisi ve öngörüsüne dayanarak? hiç olmadı bu vodafone. bence vodafone kapatılabilir.

Ben söyleyeyim. A tipi Turkcell B tipi Vodafone C tipi Avea bu hiç değişmeyecek.

@25 Ağustos 2015 22:38 bu yorum niye eksi aldiki aynen oyle olacak

hele bi adam akıllı H++ sinyali vermeyi başarsınlar sonra geçsinler yeni sisteme ayrıca olur olmaz yerde şehrin içinde çekmeme saçmalığı ne iştir anlamak çok zor.

İnternet hızı bence şu anda gayet iyi.2 GB İnternetin bile fahiş fiyatlarla satılması yüzünden bence internet hızı şu anda yeterli. Çoğu telefon artık en düşük 720 P Çekim yapıyor. Ayrıca 4K Çekimler mevcut.Haliyle İnstagramda 10 Saniyelik bir video izlemek 13 MB internet yiyor. Hızlansa ne olacak? Ben zaten sorunsuz izliyorum şu anda.Önce fiyatlar azalmalı. Ayrıca ABD'de şehirde 3G ile çekmeyen yer yokken bizde hala 1 diş çeken yerler bulunuyor. ÖNCE ALT YAPINI GÜÇLENDİR SONRA 4 G GEÇ.

@26 Ağustos 2015 02:13 instagramda 10 saniyelik videonun 13 mb olması uydurması?

3G' de kayıp yaşamazsak bile bizim için gelişme olur, sonra BTK vergilerde indirim yaptığında 4G sonra 4.5G halinde devam ederiz ama önce şehir merkezlerinde AVM' lerden birkaç km uzakta 3G çekse yeter hele ki Ulaştırma Bakanlığıyla beraber İngiltere' de başlayan elektrikli araç şarj yolu gibi bizde ilk olsa da yolboyu akıllı internet hattı gibi hizmetler sağlasanız duble yol yaptık demeyip de bunları bize sunsanız keşke çok fazla yeteneği olan bir ülkeyiz bu yeteneklerimizi kullanalım

bazı saf arkadaşlar yazmışda yok 1 çizgi yok 2 çizgi ? önce siz 4.5g ne olduruna bir bakın 4.5g ile 5g aynı alt yapıda ayrıca 3g den farkı GSM ile İNTERNET aynu bant üzerinden çıkıcak buda 1 çzigi de olsa 5 çizgide olsa aynı kalitede olucak anlamına gelior :) sizler çok safsınız yazık :)

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir