Vodafone'da 4G yolculuk dönemi!

Vodafone, Red abonelerine bu ülkelerde 4G hızında internet hizmeti veriyor!

Vodafone'da 4G yolculuk dönemi!

Vodafone Türkiye, 4G konusunda çalışmalarına da hız verdi. Şirket, kısa süre önce duyurduğu ve 5 ülkede RED tarifeli bireysel ve kurumsal müşterilerine sunduğu 4G Uluslararası Dolaşımı Portekiz'de tanıttı. Vodafone Türkiye'nin şu an şebekesinde aktif olarak kullanılan SIM kartları kullanılarak Lizbon kentinde yapılan denemelerde Long Term Evaluation (LTE) teknolojisinin sunduğu mobil internetin en yüksek hız seviyelerine ulaşıldı. Vodafone Türkiye'nin 4G uluslararası dolaşımı Portekiz'in yanısıra İtalya, Romanya, Yunanistan ve İspanya'da tüketicilerin kullanımına açılırken şirket müşterileri Türkiye'deki tarifeleri üzerinden ücretlendiriliyor.

Vodafone Türkiye, geçen ayın başında duyurduğu 4G Uluslararası Dolaşım (roaming) hizmetini Lizbon'da deneyimletti. Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt ile Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes'in katılımıyla Vodafone Portekiz'in merkez ofisinde gerçekleşen toplantıda ayrıca şirketin 4G hazırlıkları ile ilgili bilgiler de paylaşıldı. Toplantıda HTC One M8 cihaz ve Vodafone Türkiye SIM kartları kullanılarak LTE teknolojisinin ulaştığı mobil internetin son hızları başarıyla test edildi.

4G teknolojisinin geliştirilmesinde bizzat rol alan Vodafone Grubu'nun global gücünden beslenen bu uygulama ile Vodafone RED ve Vodafone RED Business üyeleri Portekiz, İtalya, Romanya, Yunanistan ve İspanya'da hatlarını tıpkı Türkiye'deymiş gibi ücretlendirilerek kullanabiliyorlar. Uygulamadan faydalanacak müşterilerin bu beş ülkeden birini ziyaret etmeden önce 4G YURTDISI yazıp 7000'e ücretsiz SMS atması yeterli. Her Şey Dahil Pasaport'un akıllı ücretlendirme altyapısı sayesinde sadece kullanım yapılan gün başına 9,90 TL ücret alınıyor.

Vodafone'un 4G uluslarası dolaşım hizmeti sağlamasını Türkiye'deki bireysel ve kurumsal müşterilerin gelecek teknolojilerle tanışması açısından önemsediklerini kaydeden Vodafone Türkiye CEO'su Gökhan Öğüt toplantıda şöyle konuştu:

"Hayatımıza geçmişte yeni bir boyut kazandıran mobil iletişim teknolojisi, bugün ve gelecekte genişbant ile yeni bir pencere açıyor. Başka bir deyişle yeni nesil teknolojilerle buluşturuyor. 30 yıla yakın tecrübesiyle 2G ve 3G'de olduğu gibi 4G teknolojisinin hayata geçmesinde önemli bir rol üstelenen Vodafone Grubu 4G dolaşım konusunda da önemli adımlar atıyor. Vodafone Türkiye olarak Türkiye'nin uçtan uca dijital kalkınmasını sağlamak için yatırımlarımıza hız vererek Dijital Dönüşüm Hareketi'ni ilan ettik. Bu kapsamda önümüzdeki iki yılda 2 milyar TL'nin üzerinde yatırım planımızın olduğunu duyurduk. Bu plan çerçevesinde 'Dijital bağlantılı Türkiye İçin Teknoloji Yatırımları', 'Toplumsal Gelişim İçin Sosyal Yatırımlar' ve 'Mükemmel Müşteri Deneyimi İçin Hizmet Yatırımları' adlı üç eksende hareket ediyoruz. 'Dijital bağlantılı Türkiye İçin Teknoloji Yatırımları'mızın da "dijital bir ağ" ile birlikte "dijitalleşen tüketiciler" ve "dijitalleşen şirketler" ile mümkün olabileceğini öngörüyoruz. Bugün burada sizlerle birlikte deneyimlediğimiz 4G uluslararası dolaşım hizmetimiz bu hedefin tüm bileşenlerine hizmet eder nitelikte.

Vodafone'nun uluslararası gücünü kullanarak akıllı ücretlendirme altyapımız sayesinde; 4G özellikli cihaz sahibi müşterilerimiz İtalya, İspanya, Yunanistan Romanya ve bugün bulunduğumuz Portekiz'e yapacakları ziyaretlerde; bireysel müşterilerimiz RED tarifeleriyle, kurumsal müşterilerimiz RED BUSINESS tarifeleri ile Türkiye'deymiş gibi ücretlendirilerek bu teknolojinin olanaklarını kullanabiliyorlar."

4G, daha yüksek hız ve daha düşük gecikme demek

Vodafone Türkiye'nin 4G hazırlıkları hakkında da bilgiler veren Gökhan Öğüt sözlerine şöyle devam etti:

"Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun 4G'yi Türkiye'de canlı yayına alma hedefine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Henüz tamamladığımız projemizle İstanbul, Ankara ve İzmir'de tüm baz istasyonlarımızı SingleRAN teknolojisini içerecek şekilde yeniledik. SingleRAN teknolojisine sahip baz istasyonları, küçük yenileme operasyonları ile 4G için de kullanılabilme özelliği taşıyor. Diğer yandan, 4G uluslararası dolaşım hizmetine başladıktan sonra, bu alanda cihaz erişilebilirliği artırmak için de adım attık ve 4G özellikli, 5 inçlik ekran boyu ile fark yaratan Vodafone Smart Power 4 adlı akıllı telefonu Türkiye'de üretmek için düğmeye bastık. Gelecek teknolojiler için vazgeçilmez öneme sahip fiber altyapı için yatırımlarımızı artırdık ve Aralık ayında Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ile imzaladığımız anlaşmayı da kapsayacak şekilde toplamda 300 milyon TL yatırım bedeline ulaşacak büyük bir adım attık. 4G teknolojisini kitleler ile buluşturmak için etkinlikler düzenledik. Ülkemiz için değer yaratma vizyonumuz çerçevesinde Vodafone Grubu'ndan aldığımız destek ve cesaretle yatırımlarımızı artırarak sürdüreceğiz ve teknolojinin küçük mucizelerini sunarak, 'Türkiye'nin iletişim teknolojileri ile dijitalleşmesinde, herkese ilham verme' misyonumuzu devam ettireceğiz"

Toplantıda 4G ve fiber teknolojiler hakkında bilgi veren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes ise konuyu şöyle değerlendirdi:

"Bildiğiniz gibi 4G, mevcut teknolojilere göre daha yüksek hız ve daha az gecikme süresi sağlıyor. Çokoyunculu online oyunlar; yüksek performanslı bulut platformları; akan ses ve görüntüler; yenilikçi sağlık, güvenlik, eğitim uygulamaları gibi alanlarda kullanıcılara benzersiz deneyimler sunuyor. Vodafone olarak, önceki mobil iletişim teknolojilerinde olduğu gibi, 4G'nin gelişimi konusunda da dünyada liderlik eden bir şirketiz. Bugün bulunduğumuz Portekiz de bunun güzel örneklerinden. Bu ülkede 4G teknolojisini lanse eden ilk operatörüz. Türkiye'de de gelecek teknolojiler açısından öncü çalışmalar yapmaktayız. 2010 yılından beri LTE teknolojisini BTK'dan aldığımız izinlerle test ediyoruz. Geçen yılın Temmuz ayında LTE-Advanced testiyle tek modem kullanarak 300.1 Mbps ile en yüksek mobil hıza ulaşan operatör olduk. Ardından aralık ayında Türkiye'de bir ilke imza atarak VoLTE testini başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi de 4G uluslararası dolaşımının Türkiye'den yurtdışına giden müşterilerin bu teknoloji ile tanışması ve deneyimlemesi açısından öncü bir aksiyon olduğunu düşünüyorum"

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Ne zaman gelecek artik su 4G???

yaw he he 4g he

Dolaşım (roaming) Pişmanlıktır Kullanmayın kullandırtmayın asla kullanmaya bile kalkışmayın mağdurundan söylemesi...

Bizim icin turkiye onemli , ne yapalimnyurt disindaki 4G hizmetini , Turkiye de 3G yerlerde olduktan sonra

Gün basina 10 lira? Vayy bee yaa millet cok zengin ya da ben fakirim!

Sen de yorum yaz