Vodafone'dan Turkcell'e anayasa davası!

Cep anayasası, Tüketici Hakları bildirgesi derken olan oldu; Vodafone ve Turkcell birbirine girdi!

Vodafone'dan Turkcell'e dava!

Bildiğiniz gibi Vodafone ve Turkcell, geçtiğimiz günlerde yeni reklam kampanyaları ile tüketicinin karşısına çıktılar. Turkcell abonelerine bir cep anayasası önerdi, Vodafone ise Tüketi hakları bildirgesini yayınladı. Eğer iki kampanyayı da takip ettiyseniz, ne kadar birbirlerine benzediklerini de mutlaka fark etmişsinizdir.

Bu iki kampanyanın aynı anda hayata geçirilmesi, kimine göre bir rastlantı; kimine göre ise bir operatör, diğerinden "kopya çektiği" şeklinde yorumlanıyordu. Ancak görünüşe göre iş biraz büyüyecek gibi... Vodafone, yaptığı resmi açıklama ile, yeni kampanya konusunda Turkcell'i mahkemeye verdiğini duyurdu. Vodafone, açıklamasında Turkcell'i taklitçilikle suçluyor.

Açıklamanın tam metnini, haberimizin ilerleyen sayfalarında bulabilirsiniz. Noktasına virgülüne dokunmadan yayınlıyoruz...

İşte Vodafone'un sert açıklaması!

"Vodafone Türkiye, Ocak 2009 itibariyle başlattığı "müşteri memnuniyetine odaklı" uzun dönemli stratejik programının mihenk taşı olarak uygulamaya koyduğu "Vodafone Tüketici Hakları Bildirgesi" kampanyasının, taklit edilerek kullanıldığı gerekçesiyle Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş aleyhinde 17 Mart 2011 tarihinde hukuki süreci başlatmıştır.

Vodafone Türkiye, son 2 yıldır aralıksız sürdürdüğü müşteri memnuniyetine odaklı stratejik programı sayesinde iş sonuçlarında büyük bir başarı kaydetmiştir. Bu dönemde istikrarla uyguladığı "müşteri memnuniyeti programı" sayesinde, şirket numara taşımada iki yıldır arka arkaya açık ara liderliğini koruyarak, numara taşımanın başlangıcı olan Kasım 2008'den bugüne Vodafone'a taşınan 10 milyonu aşkın numara ile "numara taşımada en çok tercih edilen operatör" konumunu pekiştirmiştir."

Açıklamanın devamı üçüncü sayfada...

Cep Anayasası olay çıkarttı...

"Vodafone Türkiye, kendisini başarıya taşıyan "müşteri memnuniyetine odaklılık" yaklaşımını kamuoyuna daha etkin ve kapsamlı bir biçimde anlatmak amacıyla geliştirdiği "Tüketici Hakları Bildirgesi" kampanya fikrini yaklaşık bir yıl önce oluşturmuştur. Bu kampanyadaki vaadlerini somutlaştırmak üzere titizlikle yürüttüğü çalışma programını tamamlamış ve ardından reklam kampanyası olarak sunmuştur.

Vodafone Türkiye, söz konusu kampanyasının lansmanı esnasında taklit edilerek "Cep Anayasası" adı altında kullanılmasının yasal yaptırım gerektirdiğini bir ihtarname ile muhatap firmaya bildirerek bu durumun derhal düzeltilmesini ihtar etmiştir.

Bir yandan yasal haklarımızı yüce Türk adaleti önünde ararken, diğer yandan koşulsuz müşteri mutluluğunu sağlayacak ve tüketici haklarını gözetecek faaliyetlerimizi bu güne kadar olduğu gibi etik, kesintisiz ve rekabetçi olarak devam etme kararlılığında olduğumuzu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız."

Okuyucu Yorumları

Toplam 29 Yorum

Al birini vur ötekine, hangi müşteri memnuniyeti.

tam komedi abi.. yahu gelin bir araya da ortak bir anayasa yapıp imzalayın hatta avea ile de görüşün.. tüm operatörler artık daha ileriye gitmek için çalışırsa bu ülke için daha iyi olmayacak mı?

Tarifeler konusunda acımasız ve amansız bir rekabet yaşanırken, bundan en çok kazanan, reklamları alan tv ve gazeteler oluyor.

TL kartlarından 3 operatörde birbirleriyle anlaşarak, hatta çoğu zaman aynı anda ve oran zam yapıp, bu alanda zerre kadar ne bir rekabet ne bir uygulama var...Aynı amansız rekabet acaba neden tl kartlarında yaşanmıyor? Bu zaman kadar 1 kuruşluk indirim dahi yapmamışlardır.!

Şimdi ise birbirlerine düşmüş durumlar, yiyin birbirinizi bakalım !!!

vodafone gitsin kumda oynasın

Ben de Vodafone Turkcell'den kopya çekti diye düşünüyordum... Ya ne olacak işte. Rekabet bu! Herkes bir birinden kopya çekiyor... :p

Yuh yani ne diyeyim artık. Çok ama çok yakın bir arkadaşım Turkcell'de çok önemi bir görevde ve onlar aylardır buna hazırlanıyorlardı. Reklamlardan bir hafta önce de Vodafone onlardan bir şekilde bunu öğrendi ve aceleyle onlar da bir reklam yaptı. Ben arkadışımın dediklerine inanıyorum. Ama kime inanacağınız size kalmış.

Türkcell'in durumu pek iyi değil galiba son zamanlarda ne yapacağını iyice şaşırmış durumda. :D :D

haklı sonuna kadar.

vodafone'yi severim,tam olarak olmasada gayet iyi hizmet veriyor,türkcellde ise sorun kaliteli hizmet var ama asla sonuna kadar o hizmetten faydalanamıyorsunuz,en basitinden; tvde gösterip durduğu 5 tlye 3g hızında 100 mb kampanyası kadar saçma birşey varmı? 3g hızında(7.2mbps) 100 mbnin tükenmesi sadece 2.38 dk sürecektir,peki ya ayın geri kalanı? veya giden 5 tl?

Yakında Avea'da katılır bunlara tam bir curcuna kopar.

turkcell tam bir dolandırıcı beter olsunlar

Vodafone alır.

televizyonlarda cep telefonu operatör reklamı görmekten gerçekten çok sıkıldım bunları basit siyasetçilere benzetiyorum sürekli birbirlerinin kuyusunu kazan...

şahsen ben önce türkcell in cep anayasasını duydum ardından vode yayınladı en azından ben bu sıralamayla biliyorum

ikiside bir birinden düzenbaz.insanları nasıl kazıklarız,paralarını çalarız diye düşünmüşler ;bu yol daha önce kullanılmadğını fark etmişler .gerçi kendileride inanmıyor ya..
ikisinden de dilim yandı.üçüncüsüde farklı değil.(eskiden bir reklem vardı yetiş elmor...)

al bunları koy çuvala salla salla vur duvara:)

Türkcell benı canımdan bezdırdı.29tl sabıt ucret gelıyor aylık daha dogrusu oyle gelmesı gerekıyor ama her seferınde 32 33 gelıyor bıktım artık ya

turkcell türk firması olduğundan mıdır nedir haksız olduğu halde bazı çevrelerce korunuyor, müşterileri de kazıklandığı halde yine de fanatik gibi turkceli tutuyor. Tabii bunu garip karşılamıyoruz çünkü bu ülkede cahil insandan bol birşey yok. avea da aynı, 1000 dakkasına geçtim, 1000 kere pişman oldum, 1 ay sonra geri vodafone a geçtim.

Vodafone geçtiğimiz aylarda reklamlarında "telefon verdiklerine kanmayın" diyorlardı, şimdi kendileri telefon veriyorlar :) Turkcell dava etmeden hızlı davranıp vodafone dava açmış. Yavuz hırsız ev sahibini bastırırmış :) Akbankın Kırmızı kampanyasından sonra kırmızıyı türettiler, şimdide akbank galip geldi vodafone red oldu :)

vodafone geçtim çok memnunum. ama vodafone geçtiğimden değil. vodafone nun dediği gibi red kampanyası faturalı hattlarda daha eski tarihte vardı.

arkadaş şimdi diyecegimki bu turkcel beni soyup sovana çevirdi kimse inanmayacak her kafadan bir ses çıkacak ben turkcel soyguncusunu Allaha havale ediyorum ocagimi yakti benim

Ucuz interneti de olmasa beş para etmez vodafone. Cep öğrenci tarifesinde 30 tl yüklememizde gelen iki saat paketimizde ne kadar kaldığını göremiyoruz. Hatta hiç bir şekilde göremiyoruz. Yaptıkları resmen üçkağıtçılık. Bazen sinir krizleri geçiriyorum bu yüzden. Doğru dürüst konuşamıyorum bile. İki saatin yarım saati bitiyor ancak. Turkcell interneti ucuzlatsın o gün geri döneceğim turkcele.

Turkcell Türk firması değil arkadaşlar, bir yanlışınız var...

forever vodafone

Al birini vur ötekine, ikisi de al sana bedava dese geçmem, Avea'ya geçtim rahatladım, en sonunda faturam gerçekten seçtiğim tarifede yazan rakama yakın fiyatta geliyor...

Ziyaretçi yazmış:
Turkcell Türk firması değil arkadaşlar, bir yanlışınız var...
--------------------
Güzel tespit. En son %15 küsürü Türklerindi. Bizim saf halkımız ise %100'ü Türklerin sanıyor.

2 şirkette üç kağıtçı
Avea en iyi Türk Telekoma bağlı olduğu için sırtı yere gelmez ve böyle ucuz kampanyalara ihtiyacı yok avea daha iyi En azından türkiyeye bağlı

Her ikiside uzun süren bir çalışmanın sonucu olduğunu iddaa ettikleri bu kampanyanın gercek sahibinin turkcell olduğuna, vodafonun kendisini kopya ettiğine inanıyorum. çünkü daha evvelde bu tür haberler konu olmuştu. hepimiz biliyoruzki vodafonun mahkemelerde dava dosyaları fazlasıyla kalabalık. Bu davada da şuna inanıyorum, "ilk kokuyu alıp etrafında suclu arayan kabahatli olandır."

2009 Ocak ayında Vodafone ile ilgili tecrübemi aktarayım. Henüz telsim' deyken "cep to cep" adında bir kampanyaya üyeydim. Bütün operatörlere sabit hat dahil aynı ücretle konuşuyordum. Sabit ücret sıfırdı. Hat eskiden annemin üzerineydi. Daha sonradan yurtdışında çalışma durumum çıkınca hattı üzerime aldırdım Vodafone bayiisinde. Hattı kullandığım bütün zamanlarda (hat annemin üzerineykende) bir bankanın otomatik ödeme talimatıyla sürekli olarak ve hiç aksatmadan, cezaya bile kalmadan seneler boyunca faturalarımı ödedim. Yurtdışı için hattı üzerime aldırdığım zaman roaming' i açtırdım. Bunun üzerine vodafone kredi kartından otomatik çekebilmek için sözleşme imzalattı bir sayfa (2007). Bu tarihten itibaren de faturalarımı kredi kartımdan otomatik olarak tahsil ettirdim. Kredi kartı limitim ise gayet yeterliydi, çekememeleri gibi bir durum yoktu. Çalışmak için gittiğim ülkede, vodafone' un roaming için dakikalık konuşma ücreti 6,5 TL olduğu olduğu için kartımı çıkardım 2008 yılında.(2007 yılında gittiğim ülkede uygundu. 2008' de başka bir ülkeye geçtim. yeni ülkede 6,5 TL idi).
2009 yılında, ben yurtdışında çalışırken annemi aramışlar; oğlunuzun telefon borcu var ve hattınızı kapatıyoruz ve ödeme de yapmazsanız icraya geliceğiz şeklinde. Ben şok oldum ve bunda yanlış yaptıklarını anlatmak için pahalı da olsa yurtdışından vodafone' u aradım. Anlıyoruz dediler ve size 48 saat içinde geri döneceğiz dediler. Tabii dönmediler. Bir hafta sonra ben aradım bir daha. Yine size geri döneceğiz dediler ve sabırlı olmamı tavsiye ettiler. bu şekilde aynı sonuçlarla aramalarım devam etti. En son 1,5 ay sonra 2008 yılında ödemelerimi yapmadığımı söylediler. Bende bunu araştırdım internet bankacılığı ile. Hakikaten izin için TR' ye geldiğim Temmuz 2008 ve Ekim 2008' de, ödemelerin yapılmadığını gördüm. (TR' de hattımı kullanıyordum. Yurtdışında kapalı). Ben de bankamı aradım. Öğrendim ki, Vodafone firması, belirtilen tarihlerde ödeme talep etmemiş. ben tekrar Vodafone' a durumu bildirdim. bana dönmediler, ama anneme sizi icraya vereceğiz dediler. Yurtdışında yoğun çalıştığım için parama kıyıp mahkemeye veremedim bunları ve anneme o miktarı öde, bırak kapansın dedim (cep to cep tarifesini vodafone durdurmuştu ama eski üyeler için devam ettiriyordu mecburen). Annem kapatmaya gittiğinde, bir de annemin de hat üzerine olduğu zaman borcu kaldığını ve ödemesini istemişler. Ben bu parayı ödetmedim. Zaten tamamen yalan söylüyorlardı. baktılar ki sabit ücret alamıyorlar, hatta kullanılmıyor, biz bu hattı elinden almak için bezdirelim.

İnanın, bu firmaların hepsi bu veya şu şekilde aynılar ve aynı pislikleri yapabilirler. İnsanlarımızın mali güçleri de gerekli davayı açıp kazanmaya müsait değil. Haklı olduğumuz halde, günümüz adalet sisteminin kokuşmuşluğu yüzünden bir de üstelik hukuk cambazları da araya girince kaybetmemiz işten bile değil.

Özellikle son aylarda yukarıdaki meseleye benzer şekilde sorun yaşadığım firmalar : Digiturk, TTnet, Türk Telekom veee Apple.
Bu firmalar özellikle şu son zamanda saldırganlıklarını arttırmış durumdalar. Digiturk' te üyeliğimi sonlandırıabilmek için 4 ay uğraş verdim. TTnet sürekli olarak, modemimde mac adres koruması dahi olduğu halde ve evde bütün ay boyunca kimse olmadığı halde kota aşım ücreti kesti aylar boyunca. paketimi değiştirdiğimde de (üst paket) 2 gün için komple ayı faturalandırdı. Yeni paket için aynı ayı bir daha faturalandırdı. Muadil fiber hatlar üzerinden hizmet veren firma ise eğer 24 ay taahhüt vermezsem, kurulum ücreti olarak çok özel ve uzman bir ekip göndereceğini ve 180 TL ücret alacağını söylüyor. Apple iPad' de ise uygulamalarımı itunes' a aktaramıyorum. Dünya üzerinde pekçok kullanıcı aynı problemi yaşıyormuş ama Apple cevap dahi vermedi. TTnet ise yalın internete geçmek isteyen kullanıcılarına telefon sabit ücreti (yaklaşık 14 TL) kadar pahalı sunuyor.

Hakikaten ben bütün bu ahlaksızlıklarla savaşabilmek, ve yaptıklarını ödetebilmek istiyorum. Hayalimde hep bu işlerle uğraşan çok güçlü avukatların içinde barındığı, satın alınamayacak ve halk yararına bu işleri yapabilecek bir sivil toplum örgütü veya dernek veya vakıfın kurulması.

Bu kapitalizm2 diye adlandırabileceğim yeni akım artık eskiden olduğu gibi ahlaksızlıklarını saklama ihtiyacı bile duymuyor. Birşey yapabilirsen yap o zaman tavrı içindeler. Libya' yı ben istersem bombalarım, birşey yapabiliyorsan yap zihniyeti.

Daha da kötüye gitmesinden korkuyorum..

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play