Vodafone Türkiye 4G'yi test ediyor!

Vodafone Türkiye, geleceğin teknolojisi 4G'yi test etmeye devam ediyor! İşte etkileyici sonuçlar...

Vodafone Türkiye 4G'yi test ediyor!

Vodafone Türkiye'nin son teknolojileri aboneleriyle buluşturma hedefi kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan aldığı izinler kapsamında 4G test şebekesinde gerçekleştirdiği test başarıyla tamamlandı. Vodafone Türkiye mühendisleri, LTE Advanced şebekesi üzerinde yapılan veri indirme (download) testininoter huzurunda 10 Temmuz 2013 tarihinde tamamladı.

Gerçekleşen testte LTE Advanced 4G ile 2600 Mhz frekans bandında 40 MHz band genişliğinde tek modem kullanarak 300.1 Mbps'lik hıza ulaşıldı.1 Gbps hızları destekleyen LTE-Advanced teknolojisi mevcut modemler aracılığıyla 300.1 Mbps hıza ancak ulaşabiliyor. Böylece Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu testte 4G'deki maksimum veri indirme hızına da erişilmiş oldu.

İstanbul Maslak'taki Vodafone Plaza'da gerçekleştirilen deneme, LTE Advanced altyapısına sahip 4G test şebekesi üzerinde yapıldı.

Vodafone'un Türkiye'de sürekli yatırım yaptığı çift taşıyıcılı 3G teknolojisiyle bir saat 15 dakikada indirilebilen bir Blu-ray film dosyası, ülkemizde henüz hizmet için yetkilendirme yapılmayan LTE Advanced 4G teknolojisinin sunduğu 300.1 Mbps maksimum hız sayesinde sadece 11 dakikada indirilebiliyor.HSDPA 3G teknolojisi üzerinden 27 saniyede indirilebilen 50 megabaytlık bir müzik albümüyse, LTE Advanced 4G teknolojisiyle yaklaşık 2 saniyede tamamen indirilebilecek.

Jorge Fernandes'in açıklamaları

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, konuyla ilgili olarak şunları söyledi;

"Vodafone olarak Türkiye'de faaliyete başladığımız 2006 yılından bu yana 12 milyar TL'iaşan yatırım yaptık.Türkiye'yi kesintisiz iletişim çağına taşıma hedefiyle altyapımızı en yeni teknolojilerle modernize edip güçlendirdik.3G'nin hizmete girdiği 2009/10mali yılının başlangıcından 31 Mart 2013'e kadar, 3G lisans bedeli de dâhil olmak üzere 4 yılda toplam 4,4 milyar TL yatırım yaptık.

Şebeke ekipman sayımızı ikiye katından daha fazla artırdık.İnovasyon üreten bir kurum olarak,en son mobil internet teknolojisi olan LTE Advanced'i Türkiye'de noter huzurunda test ederek, Türkiye'de ulaşılan en yüksek veri indirme hızına eriştik. Vodafone Türkiye olarak 'son teknolojileri, ihtiyaçları doğrultusunda tüketiciye ulaştırma' amacımız doğrultusunda faaliyetlerimizi şekillendiriyoruz.Abonelerimizin mobil iletişimin nimetlerinden en yüksek hızda faydalanmasını sağlamak ve global gücümüz ile ülkemizin teknoloji altyapısını dünya liginde üst sıralara taşımak üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

önemli olan ping ping ölçümleri yok mu ben mi albümü saniyede indirsem ne fark eder 2 dakikada indirsem ne fark eder

2dkda dvd film indirin de sonra faturanız geldiğinde naparsınız kim bilir..

3g yi sanki çok hallettinizde 4ü kaldı.

peki ne zaman geliyo bu teknoloji?

geleceğin teknolojisi mi?o zaman amerika gelecekten mi geliyor?

Daha HSDPA ve HSDPA+ tam kapasite kullanılamıyor ki, yeni teknolojiler geliyor ama yarı kapasiteyle bile kullanamıyoruz, LTE gelsin üst düzey ceplerde bile en fazla 50 mbps hızlarda kullanırız, ayrıca veri ücretlendirmelerini de düşünürsek bu hızla kotamız 10 dk da biter.

Vay arkadaş biz hala 0.80M.bit takılıyoruz lanet olsun :x

@31 Tem 2013 18:40 megabit megabyte aynı şey değil

Tamamiyle saçmalık. Sanki o hızlara ulaşınca kota problemiyle karşı karşıya kalmayacağız. Blu-ray film 25 GB ama öyle bir kota yok...

Reklam için konu açmanızı da doğru bulmuyorum objektif olun ve Turkcell tarafından ulaşılan 891,6 mbps'lık hızı da okuyuculara bildirin.

turkcellin bugun yaptigi testlere cevap vermek istemisler heralde:) tabi bu hizlarin son kullaniciya ulasmasi imkansiz, bunu da unutmamak gerek.

ahahaha geleceğin teknolojisi demiş utanmadan.d

1 saniyede internetim biter...

Sanki 3g yi çok becerdilerde.3g idi edge idi derken telefon manyak oluyor hiç bi sayfa açmıyor.bi 4g eksikti.

100 MB 50 MB internete 10 TL VERİRSEK BÖYLE TEKNOLOJİ OLMASIN DAHA İYİ

3G heryerde tam çeksin sonra başlasınlar 4G işlerine....

Dvd filmi indirmeyi şimdiden unutun. Adamlar bedavaya vermeleri gereken 1 gb interneti bile fahiş fiyata kakalıyorken 4g gelse bile ona da aynı saçma kotayı koyarlar ve daha fahiş fiyata kakalarlar ise hiç şaşırmam. Ahan da buraya yazıyorum.

vodafone anca rüyasında o hızlara ulaşır... ne varsa baz istasyonu parçalayan vatandaştan kaynaklı... hala kanserojen diye baz istasyonlarını sokağında istemeyen kara cahil arızalar var...

@grezimonk oyle zaten.senin benim hayatım mı önemli yoksa internetin daha hızlı olması mı????

@01 Ağu 2013 11:40 atma hiç bir şekilde kanserle GSM teknolojisi arasında alaka kurulamadı yalan dolan habere kanma doktorlar kadar çıkarcı kuruluş yoktur...

3g deki fahiş fiyatlari sanki odeyebiliuoruzda 4 kullanalim birde.

pratikte var iyi güzel de. Sadece reklam. 1mbit sınırsız paket yapsen yeter. Ne lazımdı diye soran yok. Sonra ayın ortasında netsiz kalıyoz.

"Böylece Vodafone Türkiye mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu testte 4G'deki maksimum veri indirme hızına da erişilmiş oldu." Öncelikle bildiğim kadarıyla LTE advanced teknolojisi teorik olarak 3 Gbps destekliyor. Farz edelim değil, Turkcell daha yeni yaptığı testte 900 Mbps gördü. 300 nasıl maksimum değer olabilir, yazım hatası mı yanlış reklam mı anlamak güç.

Fatura 1000 liradan asagi gelmez artik. Dvd film indirmeye kalksak aylik kota biter. Uygun fiyatlarla sunulmasi lazim diyecem ama kota meselesi oldukca bu iş yaş.

Turkcell'in 3G si bile Amerika'nın 4G Sinden hızlıysa. Vodafone gelsin buyursun 4G Çıkarsın, Turkcell Onu 3G İle geçsin rezillik yaşasın.

sen o baz istasyononu al kıçına tak ileri zekalı salak o zaman tam çekir dallama...

internette en iyisi ttnet gerisini tanımam boş işlerle uğraşmayın

bu hızla benim 1 gblık paketi 10 saniyede yerim artık sonra da ay sonuna kadar 96 kbps

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play