Vodafone'dan 4.5G rekoru!

Vodafone, 4.5G teknolojisinde 613.1 megabit ile en yüksek veri indirme hızına ulaştı.

Vodafone'dan 4.5G rekoru!

Dijitalleşmenin yeni sayfası olarak gördüğü genişbant teknolojilere yönelik yatırımlarına hız kesmeden devam eden Vodafone, 26 Ağustos'ta yapılacak frekans tahsis ihalesinin ardından 1 Nisan 2016'da kullanıma sunulması planlanan 4.5G teknolojisine yönelik önemli bir test gerçekleştirdi. Vodafone, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan aldığı izinler kapsamında yaptığı testte lisanslı 2600 MHz ve serbest kullanımlı 5400 MHz'lik iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde 613.1 megabit ile en yüksek veri indirme hızına ulaşan ilk operatör oldu. Aynı zamanda WiFi hizmetlerinin de verildiği 5400 MHz bandı Vodafone'un 4.5G'si ile ilk defa mobil hizmetler için de kullanılmış oldu.

Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, yeni nesil genişbant teknolojilere yönelik yatırımlarını artırarak sürdürüyor. Vodafone, 26 Ağustos'ta yapılacak ve Türkiye'de 4.5G teknolojisiyle hizmete başlanmasını sağlayacak olan frekans tahsis ihalesi öncesinde, bu teknolojiye yönelik olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan aldığı izinler kapsamında gerçekleştirdiği testi başarıyla tamamladı. İstanbul Mahmutbey'deki Vodafone Aslanoba Plaza'da noter huzurunda Huawei altyapısı kullanılarak gerçekleştirilen veri indirme testinde, kamuoyunda 4.5G olarak bilinen teknolojide lisanslı 2600 MHz'den bir taşıyıcı ile serbest kullanımlı 5400 MHz'den üç taşıyıcı birleştirilerek (LTE-Unlicensed) saniyede 613.1 megabit ile Türkiye'de bu alandaki en yüksek hıza ulaşıldı. Vodafone, bu test ile serbest kullanımlı bir spektrum bandı olan 5400 MHz'de 4.5G testini gerçekleştiren ilk operatör oldu. Halihazırda WiFi hizmetlerinin de verildiği 5400 MHz bandının mobil teknolojiler için de kullanılabileceği bu test ile gösterildi. Türkiye'de ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından gerçekleştirilen test ile 4.5G teknolojisinin farklı spektrum bantlarında yüksek hızlarda servis verebileceği de kanıtlandı.

Ara Yıldızlı: Genişbanttaki iddiamızı sürdürüyoruz

Yeni nesil genişbant teknolojilerde edindikleri global deneyimi Türkiye'ye taşımayı hedeflediklerini belirtenVodafone Türkiye Şebeke ve Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı,şunları söyledi: "Vodafone Grubu, 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerin hayata geçmesinde önemli rol üstleniyor. Bu global deneyimimizi Türkiye'ye de taşıma hedefiyle yeni nesil genişbant teknolojilere yönelik testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Bu kapsamda, 26 Ağustos'ta yapılacak ve kamuoyunda 4.5G olarak bilinen teknolojinin Türkiye'de de kullanımını mümkün kılacak olan frekans tahsis ihalesi öncesinde bu teknolojiyi başarıyla test ettik. Türkiye'de ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu test ile iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde en yüksek hıza ulaşan ilk operatör olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 4.5G teknolojisinin temel hizmetlerinden biri olan ve LTE-Unlicensed olarak da bilinen bu teknoloji sayesinde serbest kullanıma açık olan 5400 MHz bandından sadece WiFi değil mobil hizmetinin de verilebileceğini göstermiş olduk. Vodafone olarak, önceki genişbant teknolojilerde olduğu gibi 4G ve üstü teknolojilerde de Türkiye pazarına yön veren operatör olmayı ve abonelerimize ilk günden itibaren son teknolojilerle hizmet sunmayı hedefliyoruz."

Nisan 2016'da kullanıma sunulacak

26 Ağustos'ta yapılacak frekans tahsis ihalesinin ardından 1 Nisan 2016'dan itibaren hizmete sunulması beklenen 4.5G teknolojisi, yüksek veri hızları ve düşük gecikme süreleri ile tüketicilerin bilgiye erişimini hızlandıracak. Diğer yandan, 5G'deki akıllı ve esnek bant kullanımının temellerini oluşturan 4.5G teknolojisi, Türkiye'de 5G teknolojisine geçişin de önünü açacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Güzelmiş ama 1 nisan a daha var.

Daha şehrin göbeğinde bile 3g çekmediği yerler var önce her yerde çeksin sonra da fiyatları herkesin kullanacağı düzeye çeksindr rekoru anlamlı olsun böyle hiçbir anlamı yok isterse ışınlamnayı bulsun.

Baz istasyonunun içinde ölçtüler heralde... Mesafe önemli değilse 811 ac wireless access point 1.6 gigabit hıza ulaşıyor. Yani övünülecek birşey yok. Fakat mesafe önemli ise istasyona kaç metre uzaktan test yaptıklarını neden belirtmediler?

Okumadım bile. Çünkü bize ne verdikleri ortada. 631mb indirme hızıymış. Pehhhh onu sabancının oğlu alır, koçun oğlu kızı alır. Bizim gibi normal vatandaşlara AKK denilen saçmalık vardır. telefondan bi dosya indirmek istersin illa istasyonun dibine gidince tam kapasite çalışır. Onda da 10. sn sonra kotanız doldu hızınız bilmem kaç kb düştü. Burada mantıksız olan şu. 630 mb'a kadar yükselebilen bir bant genşliğini nasıl olurda akk ile sınırlarlar? Madem bu bant bu kadar geniş bize neden vermyorlar

O DEĞİL DE NEDEN TT NET BÖYLE HABERLERLE GELMİYOR ARKADAŞ, BU SABİT İNTERNETE NE ZAMAN YATIRIM YAPILACAK, ULAN HALA 5 BME BİLE HASRETİM BEN YAA

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir