Vodafone'dan 5G için Ar-Ge hamlesi!

Vodafone, 5G için Dresden Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği yapıyor.

Vodafone'dan 5G için Ar-Ge hamlesi!

Dünya genelinde 14 ülkede 6,7 milyon 4G müşterisi bulunan Vodafone Grubu, şimdi de tüm dünyada 2020 yılında hizmete sunulması beklenen 5G teknolojisi için harekete geçti. 5G araştırma ve geliştirme çalışmaları için halihazırda Surrey Üniversitesi, Kings College London ve Carnegie Mellon Üniversitesi ile birlikte çalışan şirket, global araştırma programının çerçevesini genişleterek, dünyanın en köklü üniversitelerinden Dresden Teknoloji Üniversitesi ile işbirliği yaptığını açıkladı.

5G, mobil hayatı kökten değiştirecek

Araştırmacılar, henüz geliştirme aşamasının ilk evresinde olan 5G teknolojisiyle, mobil şebekelerin hız, esneklik ve sistem zekâsı gibi özelliklerinde köklü gelişmeler yaşanacağını tahmin ediyor. Buna göre, 5G teknolojisiyle birlikte, gecikme süreleri ciddi biçimde kısaltılarak yeni nesil M2M uygulamaları hayata geçirilebilecek. Tek bir şebekeye aynı anda çok sayıda cihazın bağlanması mümkün olabilecek.

Dresden'den 5G laboratuvarı

Dresden Teknoloji Üniversitesi, 5G araştırma-geliştirme çalışmalarını desteklemek için kurduğu laboratuvarda, araştırmacılara, şebeke donanım ve yazılımı, bilgisayar çipleri, spektrum ve bulut bilişim konularında 5G odaklı test ve değerlendirmeler yapma imkânı veriyor.

Günümüzde belli bir içeriği bir yerden başka bir yere taşımaktan ibaret olan mobil iletişimin gelecekte çok sayıda nesneyi çok az insan müdahalesiyle gerçek zamanlı kontrol etme yetisinden ibaret olacağını söyleyen Dresden Teknoloji Üniversitesi Vodafone Mobil İletişim Sistemleri Bölüm Başkanı Profesör Gerhard Fettweis, "Geleceğin mobil teknolojilerine hazırlanmak için kablosuz iletişim teknolojilerini özellikle veri hızı, gecikme süresi ve IP hizmetleri açısından yeniden ele almamız gerekiyor. Dresden Üniversitesi olarak, gerek yeni kurduğumuz 5G laboratuvarı, gerekse Vodafone gibi global iş ortaklarımızın desteği sayesinde, bu hassas sorulara yanıt bulacak sektörlerarası bir oluşuma liderlik edebilecek konumdayız" dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Daha memlekette 2g hızla internete bağlandığımız tonla yer var. Millet 5g'ye geçiyor. Yatak odamda telefon çekmiyor, vodafone'u aradığımda bana "yok coğrafi şartlar bilmem ne" diyorlar. Lan bu mahallede 6000 insan yaşıyor. Nasıl olurda bazı yerlerinde telefon çekmez.

Yaaanii 3G yi becerebildinizde sırayı 5G yemi werdiniz salaklar !!!

Bize bi 3gyi adam akilli versede sonra nerde geciosa gecsin 5g ye mi geciyor 10g ye mi

Önce 4G gelsin sonra 5G ile uğraşsınlar.

önce 3 g yi hakkıyla verseler 4'e 5'e gerek kalmaz

Ben 3G+ paket alıp 43 mgbs ulaşmayı beklerken 10 mgbs gördüm bunada şükür.

şimdi okkalı bir şey yazardım da neyse.....

vodafoneun gerçekten 5gye ihtiyacı var :D vodafoneun 4g internet hızı 22 mbps turkcellinki ise 170 mbps şaka gibi

Daha Türkiye'de 4G bile yok millet 5G nin tanıtımını yapıyor yazık halimize

Ankara dikmen'deki evimde telefonla konuşmak için Örümcek gibi kalorifer peteğinin dibine sinmek zorunda kalıyor iken kimse bana 5g demesin.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir