Vodafone'dan 'Gigabit Toplumu' çağrısı

Vodafone Dünya CEO'su Colao'dan 'Gigabit Toplumu' çağrısı.

'Gigabit Toplumu' çağrısı!

"5G ile saniyede 10 Gigabit'e kadar hızlara ulaşılacak"

Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından Barselona'da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi'nin açılış töreninde konuşan Vittorio Colao, giderek daha bağlantılı hale gelen dünyanın 4G, 5G ve fiber teknolojilerle  Gigabit Toplumu'na dönüşeceğini söyledi. Önümüzdeki 5 yılda veri trafiğinin 6 kat artacağını öngördüklerini ifade eden Vittorio Colao, 4G teknolojileri ile mobilde saniyede 10 Gigabit hıza ulaşılabildiğini belirterek, "Mobil Dünya Kongresi'ndeki Vodafone standında 4G'de saniyede 1 Gigabit hızı bugün canlı olarak görebilirsiniz. 5G ile bu hızların saniyede 10 Gigabit'e kadar ulaşabileceğini öngörüyoruz" dedi.

"Mobil ile gelen esneklik kârlılığı artırıyor"

Colao, bireylerin ve toplumların Gigabit Toplumu'na giden yolda dönüştüğünü belirterek iş modellerinin de böylece daha esnek hale geldiğine dikkat çekti. Vodafone'un esneklik konusunda dünya çapında yaptığı bir araştırmaya göre şirketlerin %75'inin esnek çalışmaya başladığını kaydeden Vittorio Colao, bu yöntem ile yine şirketlerin %61'inin daha yüksek kâr, %83'ünün daha yüksek verimlilik, %58'inin pozitif itibar kazandığını ifade etti.

"Nesnelerin İnterneti ile yaşam değişiyor"

KPMG'nin Kasım 2015'te dijitalleşmenin faydalarına dair yaptığı araştırmadan veriler paylaşan Vittorio Colao şöyle konuştu: "Nesnelerin İnterneti (IoT) her geçen gün gelişiyor. Nesnelerin İnterneti ile daha akıllı hale gelen otomobiller sayesinde kaza oranlarının %8 azalacağı, otomobillerin %18 daha az karbon emisyonu üreteceği ve hastane başvurularının %74'e varan oranlarda azalacağı tahmin ediliyor."

"Önümüzdeki 5 yılı bu odadakiler belirleyecek"

Mobil Dünya Kongresi'nin katılımcılarına hitaben teknoloji, telekomünikasyon gibi sektörlerin karar vericilerinin bu fuarda olduğunu belirten Vittorio Colao, "GSMA artık sadece teknolojiye değil ekonomiye, iş modellerine de odaklanmalı. Önümüzdeki 5 yılı bu odadakiler belirleyecek. Şunu unutmamak gerekiyor; 'dijital devrim' iş dünyasını değiştiriyor. Fortune 100 listesindeki şirketlerin yarısı dijitalleşemediği için artık burada değil. Dolayısıyla, bir taraftan rekabete odaklanılırken diğer taraftan yatırımı destekleyen politikaların hayata geçirilmesi önem taşıyor. Ben bu konuda çok iyimserim" diye konuştu.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost