Volkswagen emisyon skandalı büyüyor...

Volkswagen emisyon skandalında, 10 yıl öncesine dayanan şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıktı!

  • Levent Öztürk
Volkswagen skandalı büyüyor...

Volkswagen'in emisyon skandalı için yapılan incelemelerde, 2006 yılında üst seviye bir yönetici tarafından hazırlanan ve testlerde yapılan hilenin nasıl fark edilmeyeceğini gösteren detaylı bir sunum ortaya çıkartıldı.

2006 sunumunun firma içerisinde ne kadar yaygın olduğu henüz bilinmiyor ancak bu sunum, Volkswagen'deki en azından bazı yöneticilerin bu hileden 10 yılı aşkın bir süredir haberdar olduklarını gösteriyor. Sunum, VW teknikerlerinin yakalanma şanslarının düşük olduğunu düşündüklerini, çünkü o sıralarda araçları test etmek için düzenleyiciler tarafından kullanılan teknolojinin o kadar da gelişmiş olmadığını iddia ediyor.

Sunum, yazılımı kullanarak firmanın testlerde ne kadar kolay bir şekilde hile yapabildiğini göstermekte. Volkswagen'in dizel araçları, emisyon testinin başlatıldığını algılayabilen bir yazılım ile donatılarak, test sırasında emisyon azaltıcı sistemleri devreye sokuyorlardı. Ancak yolda, emisyon miktarı laboratuvardakine göre 40 kat daha fazlaydı.

Bu hilenin önemli bir sebebi olarak ise, ABD emisyon standartlarına uygun bir dizel araba geliştirmenin büyük bir yatırım gerektirmesi gösteriliyor. Bunun sonucu olarak daha pahalı arabalar ortaya çıkacak ve bu da diğer araba üreticileri ile fiyat alanında yarışmayı zorlaştıracaktı. VW için bir hile yazılımını kullanmak, daha temiz arabalar üretmekten çok daha ucuz bir yöntemdi.

Her ne kadar araştırma sürüyor olsa da, ABD hükümeti ve VW, şimdiden VW'nin etkilenen neredeyse yarım milyar ABD aracını tamir etmesi veya araçları sahiplerinden geri satın alması konusunda anlaşmış durumda. Ayrıca VW, hile için tahmini 18 milyar dolarlık bir ödeme yapacak...

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

hahaha bizim türklerin çok sevdiği marka değil mi bu ?

Türkiye'deki vw ler ne olacak?

Mühendislik sadece optimali üretmek değildir. Tersine mühendislikte bizim alanımızdır. O üst düzey yöneticiyi 10 yıldır tüm dünyayı kandırdığı için tebrik etmek lazım.

Para hırsı için geleceğimizi hiçe sayıyıorlar koca vw ayıp sana.

demekki wolsvagen ondan iyi satıyor senelerdir

Vay vay vay... Demekki firmalar sırf karları için ne tür sahtekarlık yapabiliyorlar,yazık...

bu hilenin en az 10 yıllık olduğu ve VAG yönetiminin bildiği zaten belliydi adamlar bunu sunumla anlatmış ise tek kelime ile ne oldukları ortada...

İyi ki bi VAG yazmayı öğrenmişsin aferin sana gugıldan mı baktın Wokswagen grubunun gerçek kısaltmasını ha yavrum?

@30 Nisan 2016 01:00 Bence Volkswagen yazmayı öğren eleştirmeden önce

Abdnin tum masraflarini karsilar sorun yok orda trdeki satislari emisyon haberinden sonra dahada artti.

@28 Nisan 2016 11:05 Bizim milletimiz uyanıkları sever; kendi gibi. Yazıklar olsun nasıl yaparların yanı sıra, Helal olsun nasıl yapmışlar diyenler de var demekki...

Yarin bir volkswagen alayim.

Allahtan pardon Almandan umut kesilmez! :)) VW Group'da BMW'si de Daimleri de emisyon skandalına bir şekli ile karışmıştır. Kızgın uluslararası otomotiv sanayinde rekabette emisyon manipulesi ile bir adım önde olmanın bedelini şimdi ödüyor olsalar bile fersah fersah fazlasını çoktan kazandılar bile. Almanya bunu hep yapar önce kuralları çiğner sonra hukuk önünde aklanır, kepçe ile alır kaşıkla dağıtır anlayacağın, bu bir strateji skandal değil!

@29 Nisan 2016 19:13 sen de yap hacı biz Türkler olarak çok etiğizdir mesela.

Bir şey olmazz, ABD de kaybettiğini TR de kazandıklarıyla geöri öder. Bizden alacak ABD ye verecek Alıştık zaten

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

 

 

Turhost