Volvo'dan yayalar için hava yastıklı otomobil

Volvo'nun yeni arabasındaki hava yastığı, pek de alışmadığımız bir yerde ve bakın nasıl çalışıyor!

Otomobil üreticisi Volvo, otomobiller için yayalara özel bir hava yastığı (airbag) sistemi geliştirdi.

Volvo, yeni teknolojisine V40'da yer verecek. Yayalara yönelik hava yastığı, sensörlerin çarpışmayı algılamasıyla ve çarpılanın bir insan olduğunun anlaşılmasıyla devreye giriyor. Çarpılan kişi bir insan ise, ön camın altında bulunan hava yastığı devreye giriyor ve Volvo'ya göre saniyenin "birkaç yüzde biri" süresinde açılıyor. Silecek alanını kaplayan hava yastığı, bundan da hızlı doluyor.

Kaputun arkasında yer alan hava yastığı, çarpışmanın şiddetini azaltmak için onu 10 cm kaldırıyor. Bu sayede kaput ve motor arasındaki boşluk artırılıyor ve kaput daha fazla hasar görebiliyor. Bu da çarpışmanın etkisinin yayayı daha az etkilemesi demek.

Sistem 20km/s ve 50km/s hız aralıklarında çalışıyor. Volvo'ya göre yayalarla ilgili kazaların üçte ikisi, en yüksek 40km/s hızlarında gerçekleşiyor.

Volvo'nun yayaların hayatını kurtaracak hava yastığı, işte böyle çalışıyor! Videomuzda izleyin.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 11 Yorum

Mayıs ayı Popular Science dergisinde vardı bununla ilgili bir yazı. :)
Artık CHIP'den sonra 2. dergim Popular Science oldu :)

kaputu korucak bi airbag lazım bizim memlekete .d

çok güzel bir düşünce ile yola çıkmışlar ve sonucu harika olmuş. yakın zamanda filmlerde bu sistemi ve arabayı göreceğiz :)

Türkiye' de buna pek gerek yok... NEDEN mi...???
artık herkes obezzz...!!! yani orjinal hava yastıklı...
değil 40 - 50 km, 100' le çarpsan banamısın demez. herkes obezlikten kurtulmaya çalışırken aslında her sene katliam yapan trafik canavarlarına davetiye çıkartıyor. herkes şiman olsa trafik kazalarındaki ölümlerde acayip düşme olur. vücudumuz da ki o yağ tabakası varya 100 tane hava yastığına bedel.

saygılarrr.r.rrr

bu hava yastigi cok ise yaramaz burda adamlar daha kirmizi isiga uymazlarken hiz sinirlarina kimse takmaz 40km-s hikaye.

çok yanlış düşünülmüş :D türkiyede tutmaz bu adamın arabası insandan değerli ki? olan insana olsun arabayı koruyacak hava yastığı yapın daha çok satar.

bu sistem türkiyede tutmaz neden derseniz.20-40 hız limitleri arasında işlediği için.örnek adam kızılay trafiğinde gidiyor.arabanın bu özelliğini bilen karşıdan karşıya geçerken bilerek arabanın ön kaputuna eliyle sert bir darbe vurup kaçar sonrada airbak şişer al başına bela :)

bu sistem bizim şahinde var

Bence türkiye için arabanın çatısına ve önüne hava yastıgı koymak lazım.Türkiyede 20km/s ve 50km/s biraz düşük bir seviye. Arabayla adama carpınca adam ilk önce ön tampona sonra arabanın hızından ya arkadaki arabaya yada arabanın çatısına düşüyor. :)

Bizim ülkede 40km ile çarptınmı bişe olmaz, adam kalkar koşarak işine gider. Daha hızlı ve çok vurgun yediğimiz için o hızlar sivrisinek sokması gibi gelir. :)))

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir