Volvo olabilecek kazaların sorumluluğunu aldı

Otomobil devi, sürücüsüz araç üreten devler arasında bu ilke imza atan ilk isim oldu!

Volvo kazaların sorumluluğunu üstüne alıyor...

Volvo, "araç otonom modda iken tam yükümlülüğü kabul edeceği" sözünü veren ilk kendini süren araba üreticisi olduğunu söylemekte. Bunun anlamı da, eğer arabanın sistemi hacklenirse veya araç otonom modda iken bir kaza gerçekleşirse, suçu Volvo üstlenecek.

Kendini süren arabalarının tüketici testine önümüzdeki yıl başlamayı planlayan araba üreticisi, bir arabayı hacklemeyi ceza gerektiren bir suç olarak kabul ettiğini belirtmekte.

Volvo CEO'su Håkan Samuelsson'un yarın Washington DC'de gerçekleşecek olan bir kendini süren araba etkinliğinde neler söylemeyi planladığını anlatan bir basın açıklamasında, firmanın Apple'ı veya Microsoft'u bilgisayar virüsleri veya hackerlar için suçlamadığı (ilginç bir şekilde Google şu anda bu listede bulunmuyor ancak Volvo'nun yarınki konuşmada Google'ı da listeye ekleyeceği beklenebilir) belirtilmekte. Volvo, bunun yerine "araba hackleri ile alakalı risklere karşılık vermek için savunma yazılımını sürekli olarak geliştirdiğini" söylemekte.

Volvo, kendini süren arabalarının hayatımızın normal bir parçası haline gelmesini engelleyecek olan şeyin teknoloji değil, henüz yerleşmiş olmayan düzenlemeler olduğunu söylemekte. Firmanın düşüncesine göre ABD, şu anda kendini süren arabalar konusundaki en ileri ülke oluyor. Ancak araba üreticisi, ABD düzenleyicilerinin kendini süren arabalar için Federal rehberler hazırlama konusunda daha hızlı olmaları gerektiğini söylüyor.

Özellikle araba sigortalarının nasıl çalışacakları, hangi kanunların değişmeleri gerektiği ve hatta dava şartlarının neler olacağı konularında kendini süren arabaların ortaya çıkardıkları sorunlar, özel bir endişe kaynağı oluyorlar.

Ancak Volvo'nun öne çıkarak arabalar otonom sürüş halindeyken gerçekleşecek bütün kazalar için sorumluluğu üstleneceğini söylemesi, diğer araba üreticilerinin de bu konuda yeni adımlar atmasına sebep olabilir...

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Volvoyu izlemeye alalım türkiyeye yollayacagi otonom sistemli araçları içinde aynı şeyi soyleyecekmi. Zira Ford takip mesafesi bulunan modelleri türkiyeye bu özelliğini iptal edip yolluyor bizdeki kendini bilmez sürücüler varken takip mesafesine uymayarak araya dalanlar oldugu surece sistemli araçlarin bize uymadığı bir sistemde Volvo bakalım ne yapabilecek .

bir zaman sonra manuel araç kullanımı yasak hale gelecek. otonom sürüş, eğer dışarıdan extrem bir müdahale olmazsa kaza riski sıfır olan sürüştür. araç, yol ve hava şartlarına bağlı tüm riskler teknoloji ile önlenebilir. yapacağınız tek şey aracınıza gideceğiniz noktayı söyleyip arkanıza yaslanmak ve tabletten gazetenizi okumak olacak.

@11 Ekim 2015 15:03 Tüm riskelr engellenebillr tabii. Yola aniden çıkan ata eşşeğe de çip taktırırsın olur biter de mi.. Yav sen ayakta nasıl rüya görebiliyorsun :))

@11 Ekim 2015 20:28 tüm tekerlekli taşıtlar otonom olduktan sonra tek derdimiz yola giren eşek olsun :)

yıllar önce almanyadan teknik bir heyet gelmiş istanbulun trafik sorununu çözmek için çalışma yapmışlardı ancak çalışma sonunda bunun mümkün olmadığını belirtip gitmişlerdi nedeni ise gayet açıktı "Türkiyede sürücüler trafik kurallarına uymuyor bu nedenle bu sorun çözülemez..." şimdi Volvo değil başka markada otonom araç getirse 5 dakkada kaza yapıp hurdaya çıkar çünkü biz kurallara uymamayı seviyoruz (:

Volvo ve diğer firmalara otonom araçlarının testlerini Türkiye trafiğinde yapmalarını tavsiye ediyorum. araçları burada testi geçebilirse her yerde geçebilir zaten.

Buna bir şey olmuyormuş öyle mi, ben yapacağımı bilirim deyip haşat ederler burda onu ??

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir