Voyager 1: En eski Uzay kahramanı!

NASA'nın 35 yıl önce uzak gezegenleri keşfetmek için fırlattığı Voyager 1 bakın şimdi nerede...

  • Mehmet Ali Bahıt
Voyager 1: En eski Uzay kahramanı!

"Sounds of Earth" (Dünya Sesleri) albümünü uzak yıldızlara taşıyan Voyager 1, güneş sistemimizin sınırına yaklaşmak üzere. Voyager 1'ın görevi başka gezegenlerde yaşayan (ve mümkünse kartuşlu teyp sahibi) uygarlıklar bulmak.

8GB'lik basit bir iPod Nano'dan 100.000 kat daha zayıf olan Voyager 1, 5 Eylül 1977'de, yani bundan 35 yıl önce uzak gezegenleri keşfetmek üzere uzaya fırlatılmıştı. 68 KB hafızaya ve kartuşlu (8-track) teybe sahip araç, şu anda güneş rüzgarlarının sistemin dışındaki gaz ve toz bulutuna çarparak yavaşladığı bölgede, diğer bir deyişle güneş sistemimizin sınırının yakınlarında. Bu bölge güneşten 11,3 milyar mil uzaklıkta.

John Hopkins Üniversitesi uzay fizikçilerinden Robert Decker ve arkadaşları, Voyager 1'in bu bölgeyi bir yıl içinde terk ederek güneş sisteminin dışına çıkacağını düşünüyor. Sistemin uç noktaları hakkında çok az bilgi olduğu için Voyager'ın hala göndermeye devam ettiği verileri anlamlı hale getirmek araştırmacıları oldukça zorlayan bir iş ama Voyager, görevine sadık bir şekilde üzerindeki dört ölçüm cihazından veri göndermeye devam ediyor. Anteni aşağı yukarı bir buzdolabı ampulü gücünde olan Voyager 1'e dünyadan gönderilen komutların ulaşması 17 saat sürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

yani uzaya bunun yerine 3310 gönderseler daha iyiymiş :)

@11 Eyl 2012 21:46 aynn 30 kb hafızayla anca bi de o zmnın teknolojisini bi de uazyı düşünürsek ancak

1970'li yıllarda gönderilmiş. Şimdiki teknoloji ile kıyaslamanın anlamı yok. Üstün olan şey şudur ki bugün elimizdeki üstün teknolojili telefonlar bozulurken bu 68 KB hafızalı bu uydu 40 yıldır hala görevini yerine getirecek kadar iyi...

Bilim budur kardas

Çok etkileyici ya 33 yıldır hala yolculuk yapabiliyor

Vay be dalgaya bak 11.3 milyar km uzaktaki alete 17 saatte mesaj iletilebiliyor.

@11 Eyl 2012 23:25 güneşin ışığıda bu mesafeye o kadar sürede varıyor!

3310 zaten uzaydan geldi diye biliyorum ben

Hem kırılmazdı.

uzaylının biri uzayı neden kirletiyorsunuz diye geri getirmesin bunu. :D

bu Voyager1 'in ikisi üçü de varmı ki onlar nirde ?

te allahım yaa insanların uraştığı şeylere bak

Voyager 1 ile aynı amaç ile tasarlanan 1972 senesinde fırlatılan Pioneer 10`dan neden bahsetmiyorsunuz? Pioneer 10 çoktan güneş sistemi dışına çıkmış olmalı....

uzayı niye kirletiyonuz lan :)

68 KB'lık araç böyle şeyler yapıyorsa bizim bilgisayarlarla kim bilir neler neler yapılır.

42 bin yıl sonra belki keşfedilir

Sen de yorum yaz