VPN nedir, ne işe yarar?

VPN teknolojisi nedir; internet'te "özgürleşmenizi" nasıl sağlıyor? İşte çok özel VPN dosyamız!

VPN sizin için gerekli mi?

VPN sizin için gerekli mi?

VPN, sizi normalde bağlanamadığınız bir ağa güvenle bağlamakla görevlidir. VPN birkaç farklı amaçla kullanılmaktadır:

- Okul veya iş ağına uzaktan ulaşmak için. Bu durumda VPN hizmeti, okul veya iş yeri tarafından sağlanır.

- Yasaklı web sitelerine giriş için. VPN sunucuları farklı konumlarda bulunabildiğinden ve verileri şifreleyerek gönderdiğinden, engelli web sitelerine erişmenize izin verir.

- Torrent indirmek gibi yasal veya yasadışı indirmeler için. Bittorrent'te gerçek güvenlik sağlamanın tek yolu, VPN'lerdir.

- Gizliliği ve güvenliği artırmak için. Tüm iletişiminizi ve bağlantılarınızı meraklı gözlerden korumak için VPN gibi bir hizmetten faydalanmanız gereklidir. Bir kafede şifresiz bir ağa bağlandığınızda, VPN sayesinde güvensiz ağın açıklarından etkilenmezsiniz.

- Ülkelere özel hizmetleri kullanmak için. Örneğin ABD'ye özel Netflix'i normal şartlarda Türkiye'den kullanmanız mümkün değil.

- VPN'yi kullanma nedeniniz, yukarıda saydıklarımızın birkaç tanesi birden de olabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 71 Yorum

Vpnbook unutmayın ücretsiz ve çok iyi

bu adamlar ilerde Kuzey Kore gibi VPN ve Proxy sitelerini bile engeller, hatta bununla kalmayıp Çin gibi DNS değiştirip yasaklı sitelere girenleri tutuklarlar.

@10 Şubat 2014 02:01 Çok haklısın.

@10 Şubat 2014 02:01 Çok haksızsın.

@10 Şubat 2014 02:01 çok haklısızsın

@09 Mayıs 2016 21:41 Çok haklısınsızsın

@10 Şubat 2014 02:01 bu duruma bile eksi oy veren birsuru kisi cikmis. adamlar Tanrilarstigi kisilere en ufak olumsuz bir yargiyi bile kabullenemiyorlar

@29 Temmuz 2016 05:25 haklısızlığın daniskası

@10 Şubat 2014 02:01 bana isim verin hallediyim

İnternet sansürü aşılır ama biraz zahmetli olur. Şöyle ki: Sunucular yurtdışına taşınır. Örneğin Bulgaristan'a, Yunanistan'a, Romanya'ya veya Almanya gibi ülkelere! Daha sonra da Comodo VPN gibi bir yazılım desteği ile sorunsuzca istenilen siteye girilir. Tabii ki diğer VPN teknikleriyle de ama bu durumda siteler sansürlenemese bile sansür konusu olan içeriğin sahibinin başı Türk Mahkemeleri ile derde girebilir. Zaten VPN kullanıldıktan sonra yabancı sitelere giriş ile önemli bir sorun çıkmaz. Önümüzdeki günlerde ücretsiz VPN servislerinin sayısında bir artış yaşanacağını düşünüyorum. Girişimciler işbaşına!Bulgaristan'da, Romanya'da, Yunanistan'da ücretsiz VPN servisleri kurmaya başlayabilirsiniz... ---Yapma, dokunma! Kim dokunduysa sana, ona git! Nerede unuttuysan beni orada kal! Ezdirmem kendimi sana:)--- <Cleverman>

@cleverman sen yine mi kaçtın hastaneden....

@cleverman çok doğru söylüyorsun kardeş...

@cleverman Yorumun en sonu şahane. :))

Belli diktatörlerin peşinde koşarak (onlara taparcasına...), onların her yaptığını destekliyerek (ne olduklarını bilip bilmeden araştırmadan...), ve dinin yolunda gittiğini zannederek, destekleyenler en sonunda yaptıklarının (yanlışın) farkına varıcaklar. Bu makale ile insanlara tekrar ilerde neler olacağını hatırlattığı için Chip'e sonsuz teşekkürler. Umarım sonumuz Arabistan ve diğerleri gibi olmaz....

@10 Şub 2014 15:58 @ziyaretçi cleverman son derece doğru söylüyor saçma insanların saçma yasaklarına boyun eğecek değiliz sen kaçmışsın hastaneden

@10 Şubat 2014 15:58 ha ha ha ha ha ha ha ha ha aha a :)

Cok pahali. Bunlari yine parasi olan kullanacak. Parasi olmayanda paşalarimizin keyfine gore yasakladiklari web adreslerine girisi engellenecek. Turkiye artik diktatorlukle yonetilen bir ulkedir. Ozgurluk ve ozgur dusunce bu topraklardan gideli cok oldu. Tesekkurler Turk halki.

@10 Şub 2014 08:17 bedavaya ya da yıllık 10-15 liraya vpnler mevcut dünya chipin bu haberinden ibaret değil

@10 Şub 2014 08:17 sizlerin özgürlükler ülkesi dedğiniz amerikadan avrupadan, daha özgür bir memlekette yasıyoruz unutma. Türkiye kadar özgür bir ülke yok !!!

@15 Şub 2014 13:40 Sevgili Cahil Ziyaretçi, Avrupa görmediğin belli. Bir Hollandaya, Almanyaya git de sana özgürlük ne demek göstersinler. Türkiye özgürlükler ülkesiymiş. Türkiye hep esaretin ülkesi oldu ama daha önce hiç bu denli beyinsiz yerine konulup esir edilmemişti.

@15 Şub 2014 13:40 Yazık köyünden çıkamamış, kendine söylenenleri doğru olarak anlayan, okumamış ve araştırmamış, yanlı mecralarla olayları objektif olarak değerlendiremeyen, beyni yıkanmış bir arkadaşımız diyeceğim ama arkadaşım olamaz.!!!

@07 Mart 2014 18:05 sende Almanya da pazar günü bi arabanı yikada özgürlük neymiş öğren, o zaman Türkiye yı mum la ararsın.

@04 Ekim 2015 18:38 Özgürlük : Araba yıkamak !!!!!!!

@15 Şubat 2014 13:40 ne kadar da özgür ve patlayan bi ülke

@10 Şubat 2014 08:17 BU ÜLKEYİ BEĞENMEYEN DEFOLSUN YASALAR VAR KURALLAR VAR UYASAKSIN

@04 Ekim 2015 18:38 Almanya ve diger avrupa ulkelerimde Kurallar vardir. Turkiyeden arabistan dn koyden gelen cahiller bu kurallari vermezlerse neler yaparla hayal edemedim. Avrupa ozgurluktur Niyemi kimseyi dine zorlamazlar Kilise gidicen demezler Kadinlari muslunlar gbi mal gormezler Erkrk kadin gercekten esittir. Bende avrupayi geziyorum ama vizyonsuzun Yorumu bu olur araba yikamaya izin yokmus :))

@15 Şubat 2014 13:40 yürü be koçum

cyberghost yıllık 7 dolar

zamanlama manidar çipi çip :=)

2007-2009 arası Sudi Arabistan ve Dubai'de çalışmıştım. Suudi'de, mesela günlük gazetede "çıplak" sözcüğü geçiyor, resim falan olmasa da otomatik filtre ile siteye giriş yasaklanıyordu. Bunu şikayet edebiliyordun, veya sakıncalı gördüğün bir siteyi şikayet edebiliyordun. Dubai'de ise telekominikasyona lisans parası ödemediği gerekçesiyle skype yasaklıydı, tek yol VPN idi. Ben witopia' yı kullanmıştım ve memnundum. Bir de bunların VPN konfigure edilmiş bir router ları vardı satıyorlardı. Ben kendi router ımıza da kurabilirmiyiz diye sormuştum, çalışacağını garanti edemeyiz demişlerdi. Bu konuda yani router ları VPN için konfigure etme konusunda bir makale alabilirmiyiz CHIP? Çünki güvenlik dışında mesela BBC iplayer için ingiltere VPN' sine bağlanma, netflix, pandora için abd, yurtdışındayken bazen Türkiye VPN ihtiyacı doğabiliyor. Witopia bunları PC programından değiştirmeyi mümkün kılıyordı. Bunu router veya router a bağlanan bsırf bu iş için tasarlanmış bir access point vs ile nasıl yapabiliriz?

@11 Şub 2014 01:36 TP-Link WDR3600'e openwrt kurdum, openvpn ile ipredator.se'ye bağlıyorum, wireless ile bağlanan telefonlar dahil olmak tüm cihazlarım nete oradan çıkıyor. openwrt destekli herhangi bir router işi görüyor, fakat 14mbit'den fazla alamıyorum neti vpndeyken, openvpn routerdaki işlemciyi sonuna kadar kullanıyor yükeleme yaparken, sanırsam daha iyi bir işlemci veya daha düşük bir şifreleme lazım. (internet 20mbit adsl)

Spotflux hem mobilde var hem ücretsiz hem reklamsız hemde hızlı.

ip engellemesi söz konusu... Büyük ihtimal bağlantılar proxy üzerinden yapılacaktır , yeni internete intranet de diyebiliriz. Yasa çıkarılıyor yani suç ilan edilebilecek hususlar kendinden doğabilir , dikkat edelim umalım yasalaşmaz , anayasa zaten askıya alınmış durumda daha ileri gidilmesi çok zor günlerin habercisi ...

Comodo Internet Security Complete hem Sandbox hemde VPN özelliği ile mükemmel bir güvenlik paketi sunuyor.

Hotspot Shield kullanıyordum, ücretsiz versiyonu reklamlı olmasına rağmen iyiydi. Lakin son güncelleme ile ücretsiz versiyona bir kota getirdiler, belli bir veri transferinden sonra program "Kotanız bitti." deyip kapanıyor. Chip'in ve yorum yapan arkadaşların tavsiye ettikleri ücretsiz seçenekleri deneyeceğim, teşekkürler.

Chrome eklentisi olan ZenMate kullanıyorum. Hem ücretsiz Hemde işlevli bir vpn. https://chrome.google.com/webstore/detail/zenmate-for-google-chrome/fdcgdnkidjaadafnichfpabhfomcebme

işyerindeki engellemeleri(vpn de dahil) nasıl aşarız? Facebook, mynet vb sitelere giremiyoruz

İndirmiş olduğum vpn yi nasıl kaldırabilirim

Ipad'ime yüklediğim vpn yi kaldırmak istiyorum nasıl yapabilirim

GazanyaIP tavisye ederim uzun zamandır kullanıyorum, reklam, kota vs. yok, oldukça kolay istediğiniz ülkenin IP adresi ile nete çıkış yapabilirsiniz. Uyarmakta fayda var Açık Proxy adresleri sizi başka 1 bilgisayar üzerinden nete çıkış verdiğinden kişisel bilgilerinizi girdiğiniz banka, forum, mail v.s. gibi siterele girip işlem yapmayınız. Çünkü, bilgileriniz proxy server üzerinden geçeceğinden kötü niyetli kişilerin eline geçebilir.

@21 Mar 2014 15:40 gazanyada trojen var arkadasim sakin kullanma

Hidemyas deneyin iyidir.

hotspot shield pro yaptım crackla çok zor oldu epey uğraştım ama değdi.

778787798887

purevpn kullanmaya başladığımdan beri o son soruyu (peki neden herkes vpn kullanmıyor?) merak ediyorum. çünkü muazzam rahatım ve kimsenin internet trafiğimi takip edemediğini bilmek çok rahatlatıcı.

DNS 1 i 8.8.4.4 yapın DNS2 yi 8.8.8.8 yapın yasaklı sitelere girer(YOUTUBE)

@29 May 2014 15:31 bu dediğin artık eskide kaldı

Çok güzel olur

Vnp yi nasıl silebilirim

@23 Kas 2014 13:15 Aynen nasıl sılınır ıos

Artık vpn dns gerek yok. Kurun opera ya da chrome ye zenmate eklentisini keyfinize bakın.

@07 Ara 2014 06:53 zaten o eklentiler de "vpn eklentisi"...ve de sana katılıyorum eklentiler programa göre daha kullanışlı,mesela ben engelsiz siteler için explorer,engellilerde de kullanışlı chrome-zenmate kullanıyorum.

bu makale çok doğru purevpn kullanmaya başladığımdan beri internette giremediğim tek bir site kalmadı. netflixe falan da girebiliyorum, gerçekten artık vpnsiz interent düşünülemez.

@Manata PureVPN en iyi VPN programı bence.

bunada devleti uyandırırırsanız dns de olduğu gibi. vpn servis ip leri yasaklanır alırsınız babayı.

@26 Oca 2015 03:35 zaten kyk yurtlarımızda vpnlerin büyük çoğunluğu engellenmiş durumda.

Vnp yi nasıl silebilirim

@01 Nis 2015 19:49 cyber ghost veya spotflux gibi "program" olarak indirmişsen başlat menüsünde ara dosyada "uninstall" veya "kaldır" yazan yerden veya denetim masasından programlara geç bul ve kaldır.eklentiyse tarayıcının eklenti bölümünü bul ordan yap.

VPN kullanınca mesela Ttnet ile ben http://www.chip.com.tr/ gittim bunu VPN'nin adresi olarak mı görecek? Bilgisi olan cevap yazsın.

Bir şey soracağım acil ulaşın lütfen. Onavo VPN kullanıyordum (Güvenilir midir onu da söylerseniz) son aktiviteler gibi bir kısım vardı orda "You visited a malicious or a phishing site" ve "You sent sensitive or important data" yazıyordu. Ne olduğunu biliyorum fakat başıma bir şey gelir mi naapmam gerek. Kimseye bilgi verdiğimi hatırlamıyorum orası ayrı. Ulaşın lütfen

Çok gizli işler yaparsanız bulunamaz sanırsınız ahmaklar.Adamlar internet oluştuğundan bu yana yapılan hareketlerin dökümanını tutuyorlar.

zero VPN ücretli mi??????

Vpn nasıl sifırlanır

Gerçekten çok işime yaradı ALLAH sızden razı olsun

Eskiden dumanla haberleşiyorduk, herkesin yakacak bi odunu vardı. Taşları birbirine sürter kıvılcım çıkartırdık. Kapitalizme kafam..

yasalprogram adli siteyi takip edin, sirketler tanitim amacli programlarini sinirsiz bedava sunuyorlar. bir yillik alti aylik filan. oradan ucretsiz vpn progarami bulabilirsinz. tamamen yasal ve bedava. sadece dogru gunu (vpn programinin sunuldugu gunu beklemeniz yeterli) uzun yasaklarini surusune koysun. surusu de bu siteyi takip etmesin vpn kullanmasin hatta facebook ve twitter da kullanmasin (tanrilarinin emrine riayet etsinler. ne de olsa memnunlar ya ozgurluklerinden ve durumdan

vpn nedir bilmeyen kalmadı artık, yasaklardan bıktık genelde

VPN pazarı en yüksek olan ülkelerdeniz sanırım? Asya'daki ve Latin Amerika'daki baskıcı rejimler ile birlikte domine ediyoruz pazarı.

Ya çek git yada kal çekip gitme önüne cikani vur ya görme olanları yada gözlük tak öyle bak her ne istersen onu yap işte :)

abd den online poker sitelerine giris yapabilmemi saglayabilecek bir tane onerirmisiniz.

Arkadaş neden devlet benim yerime karar verip siteleri yasaklıyor. Ben kendi kararımı veremiyecek kadar beyinsizmiyim devlet bizlere neden gerizekalı muamelesi yapıyor Ya devlet haklı biz beyinsiziz devlette bizim yerimize bizi korumak adına siteleri yasaklıyor diyen bir gerizekalı var mı aranızda

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir