Vücudunuzda dolaşan robotlara hazır olun...

Nano-teknolojinin son harikası: Damarlarımızda gezinen minik robotlar artık hayal değil...

  • Ümit Öncel
Nano robotlar kana karışmaya hazır
Eğer çalışmalar başarılı olursa, cerrahi tıbbın ulaşamadığı yer kalmayacak.

Tıbbın, özellikle de cerrahinin en zorlandığı konulardan biri, son derece ince ve hassas damar dolaşımı ve doku yapısına sahip insan vücudunun belli bölümlerinde ortaya çıkmış sorunları gidermektir. Hastalar için de son derece riskli olan bu tip operasyonlarda en ufak bir hata damar dokusuna zarar verebilir ve bir kanama başlatabilir. Fakat artık bu derece hassas noktalara ulaşmak için insanların yeni bir yardımcısı var; nano-robotlar.

Bilim adamları sonunda milimetrenin sadece dörtte biri büyüklüğünde olan ve başelektrik olarak da bilinen pizoelektrik ile çalışan nano-robotları tıbbın hizmetine sunmaya hazırlanıyor. Nano robotların en büyük sorunu, çok küçük olmalarından dolayı enerji kaynaklarını yanlarında taşıyamamaları. Bilim adamları, bu yeni nano-robotları insan damarlarındaki kan akışının meydana getirdiği kinetik enerjiyi kullanarak hareket edebilecek şekilde tasarladı.

Son derece küçük ve enerjisini kan akışından elde edecek robotlar önce hayvanlar üzerinde denenecek. Başarılı olduktan sonra insanlar üzerinde kullanılmaya başlanacak. Nihai amaç ise, beyin gibi, bilinen cerrahi yöntemler ile daha önce ulaşılamayan alanlara gidebilecek olan bu nano-cerrahları dünya çapında yaygınlaştırabilmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

kıyamete alamet

Bu yöntem çok öncedende kullanılıyordu. İspanya'da Rovira i Virgili Üniversitesinde NanoBiomühendisler ve Kimya mühendisleri 2-3 yıl önceden bu robotları dahada küçültüp beyin sinirlerinden geçilmesin, planlıyorlardı. Bu çalışmalar tek ispanyada değil tabiki. Amerika, Almanya, Japonya, İsviçre ve hatta Türkiye'de de bulunmakta.
Ayrıca insan üzerindede testleri yapılıyor.

Robotlar damarlarımızın içindeyken pilleri biterse ne olucak?

insan beynini harddisk e çevirebileceklermi yani kendin silmek istemediğin sürece her türlü bilgiyi saklayabilmek.ne bilim önemli verileri taramak falan bunlar yapılabilirse süzer olur

içerde terminatöre dönüşmesinler :))

Ya kontrolden çıkarsa ? vücut içinde kaybolursa, istenmeyen bir yöne sapar, beyin içindeki kılcal damarlardan birine girip orayı tıkarsa ?

abi bencede süper bu şekilde belkide doktorlar dışarıdan tedavisini yapamadıkları hastalıkları tedavi edebilirler
yani bence iyi fikir

evet bu testleri kim kime yapıyo kimse bilmiyo.yanlış robotlar da kalp krizi yapıyo olmasın?

Diyelim bu nanorobotların kontrolü başkasına geçti.İstediği zaman vücudumuza zarar verebilecek.Ve yakın gelecekte köleye dönüşürüz artık.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play