WannaCry'ın Halefi Çok Daha Yıkıcı Olabilir!

WannaCry'ın yeterince yıkıcı olduğunu düşünüyorsanız bekleyin; çünkü sırada daha büyük bir tehlike olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
WannaCry'ın Halefi Çok Daha Yıkıcı Olabilir!

WannaCry'ın yeterince kötü olduğunu düşünüyorsanız hazır olun. Sıradaki tehlike, çok daha büyük olabilir. Üstelik bu tehlikenin bir adı bile var: EternalRocks.

Bleeping Computer'ın haberine göre EternalRocks, WannaCry'ın hızla yayılmasını sağlayan açığın aynısını kullanıyor. SMB (Windows'ta bir dosya paylaşımı protokolü) üzerinden kendini dağıtan solucan, güncel olmayan sistemlerde aktif hale gelebiliyor.

EternalRocks'un farkı ise NSA'in sızan beş aracını daha (toplamda yedi) kullanması. WannaCry ise sadece bir çift NSA hack'leme aracını kullanıyordu. Bu yüzden EternalRocks'un yayılma potansiyeli daha yüksek görülüyor. Ancak yeni tehdidi izleyen güvenlik araştırmacısı Miroslav Stampar, EternalRocks'un henüz zararlı özelliklerine sahip olmadığını, keşfedilen sürümünün hiçbir şey yapmadığını söylüyor.

Bu iyi bir haber olsa da WannaCry'ın fidye yazılımıyla veya banka bilgilerinizi çalacak bir trojan ile donatılması oldukça kolay. EternalRocks genel olarak WannaCry'dan daha karmaşık bir yapıya sahip olduğundan, güvenlik önlemleri tarafından engellenme olasılığı daha düşük.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Bugün bize de zararlı eki olan bir email geldi. Ek, Rar dosyasının içindeki Scan-Document isimli bir exe idi. Üzerinde güvenlik sistemini test ettim. Güvenlik sistemi harika bir şekilde görevini yaptı. Tıklanan dosyayı tespit etti, bloke etti ve otomatik olarak karantinaya aldı. Sonra da dosyayı Comodo'ya incelemesi için gönderdim. Bir ihtimalle zararlı, Wanna Cry'dı...

Sen de yorum yaz