WannaCry'ın Yayılışını Canlı Olarak İzleyin!

Dünya çapındaki PC'leri alt üst eden WannaCry'ın nasıl yayıldığını harita üzerinde gerçek zamanlı olarak görmeniz, bu siteyle mümkün!

  • Zeynel A. Öztürk
WannaCry'ın Yayılışını Canlı Olarak İzleyin!

MalwareTech'in gerçek zamanlı zararlı izleyicisi, WannaCry fidye yazılımının etkinliğini dünya üzerinde canlı olarak gösteriyor.

Site yeni değil ancak şu an itibariyle en çok ilgi çeken sayfalardan bir tanesi olmuş durumda. Saldırıyı yavaşlatmaya yönelik bir çözüm üreten analistin firması MalwareTech, eşsiz IP adreslerini izleyen botnet izleyicisini WannaCry'a özel hale getirerek paylaştı.

Saldırının artışını gösteren bir başka harita da var ve bu harita, beş dakika veya bir saat gibi sürelerle saldırının nasıl ilerlediğini gösteriyor. Site arada sırada aşırı yoğunluk altında çalışmayabiliyor. Bu durumda birkaç dakika bekleyip yeniden deneyebilirsiniz.

Saldırıların şirketler çevrimiçi oldukça batıya doğru ilerlediğini görüyoruz. Zararlı en hızlı şirketlerde yayılıyor çünkü yerel ağlarda bulunan bir açıktan faydalanıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Evet, görüldüğü gibi Wanna Cry Salgını'ndan en çok etkilenen bölgeler Avrupa, Amerika, Çin, Hindistan ve Rusya. Bir süre daha yayılmaya devam edecektir. Buradan çıkarılmasını istedikleri ders şudur: Windows 10'a geçseydiniz ve sistemlerinizi güncel tutsaydınız, başınıza bu işler gelmezdi. Kalas kırdılar:)...

Eğer zararlılara karşı korumak istediğiniz bir drive veya klasör varsa, Comodo HIPS ile o drive'a veya klasöre erişimi tamamen engelleyebilirsiniz. Settings > HIPS > Protected Object > Blocked Files'a gidin ve şu girdiyi girin: Misal G:\*. G sürücüsüne erişimi böylece kapatmış olduğunuz. Artık sisteminize Wanna Cry yüklense bile Wanna Cry, G sürücüsündeki verileri şifreleyemez. Herhangi bir dosyayı saklamak istiyorsanız da Quarantine'i kullanabilirsiniz. Dosyayı artık kimse bulamayacaktır...

Sen de yorum yaz