Waze Sorumluluk Kabul Etmiyor

Waze'e göre dik ve tehlikeli LA Street yokuşunda sürücülerin kaza yapması şirketin suçu değil.

  • Ali Ruhi Öztürk
Waze Sorumluluk Kabul Etmiyor

Los Angeles'da yaşayan araç sürücüleri, navigasyon uygulaması olan Waze'in onları ölümcül bir yokuşa yönlendirmesi sebebiyle uygulamayı suçluyor. Tüm şikayetlere rağmen Waze hizmetinde bir değişiklik yapmamaya karar verdi ve bir yokuş ile başa çıkamadıkları için kullanıcıları suçladı.

Baxter Street yokuşu aslında şehirde bulunan en dik yokuş değil, ancak iddialara göre Waze'de bulunan Echo Park uzatması kazalara sebep oluyor. Kullanıcılar bu uzatma yolun uygulamadan tamamen kaldırılmasını istiyor. Bahsi geçen yokuş %30 dereceye sahip, bu da onun son derece dik bir yokuş olduğu anlamına geliyor.

Los Angeles Times'a konulşan bir mahalle sakini şunları söyledi: "Talebimizi yerine getirmiyorlar çünkü bu algoritmayı tuhaf bir şekilde değiştirmelerini gerektirirmiş". Bir çok kullanıcı bu yokuşun uygulama tarafından alternatif bir yol olarak tavsiye edilmesini bile istemiyor.

Waze temsilcisi Julie Mossler, uygulamada bu tip durumlar için kullanışlı bir özelliğin zaten bulunduğunu açıkladı. Waze sayesinde sürücüler kaygan ve dik zeminler konusunda bir birlerini uyarabiliyorlar. Bunun dışında Mossler'e göre bu yokuş şirketin gördüğü tehlikeli yokuşlardan oldukça uzak bir dikliğe sahip.

Kullanıcılar ve Waze arasındaki bu anlaşmazlık tam olarak çözülememesi dışında, uygulamada bulunan daha dik yokuşların şikayete sebep olamaması da dikkat çekici bir durum.

Up & Down Baxter St., Echo Park, Los Angeles, CAUp & Down Baxter St., Echo Park, Los Angeles, CA
Bill drove us up and down Baxter Street in Echo Park. I stood out the sky roof to film the experience of driving the steepest hill in Los Angeles.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

adamlar haklı yolda sıkıntı yok... kazalar onların beceriksizliği...

Burda kaza yapıyorlarsa Türkiye biz ne yapalım?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play