Web için yepyeni bir dil geliyor: Ur/Web!

HTML ASP, PHP, JavaScript vs... Bunların hepsini çöpe atma zamanı geliyor!

Yepyeni bir Web geliştirme dili: Ur/Web

Web geliştiricilerini çok sevindirecek bir haber, Massachusetts Institute of Technology'den geliyor. Ur/Web isminde yepyeni bir web geliştirme dili üzerinde çalışan MIT bilim insanları yeni dil sayesinde geliştiricilerin HTML'den JavaScript'e kadar çok sayıda farklı dil üzerinde uzmanlaşmak zorunda kalmasına son verecek ve yeni dilin tüm geliştirme ihtiyaçlarına cevap verirken kolay kullanılabilir olmasını sağlayacak.

Yeni dil ile geliştirilen web sayfalarını önümüzdeki ay bir sempozyumda tanıtacak olan MIT bilim insanları, Ur/Web sayesinde Web'de çok geniş yeni imkanların açılacağını da düşünüyor.

Ayrıca yeni Web dili, hacker'ların da işini zorlaştıracak ve web sitelerine sızmayı zorlaştıracak çünkü aynı C ve Java gibi güçlü bir programlama dili olarak geliştirilen Ur/Web'de tüm değişkenler ve fonksiyonlar önceden tanımlanmış olacak. Bu da saldırganların web sitelerine sızarak kendi fonksiyonlarını çalıştırmasını zorlaştıracak. Saldırganların bir web formu kullanarak web sitelerinin içine kendi zararlı kodlarını yerleştirmenin önüne geçmek için Ur/Web'in kendi kontrol ve sağlama protokolleri olacak.

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Demek istediği html 5 e daha güçlü alternatifmi varmi dio

Hic birsey imkansiz degildir. Yazan kisiler diln aciklarinida biliyordur... Bi ciksin zaman meselesi sadece....

Farklı teknolojilerdeki yapıyı tek dile indirgemek güzel. Kesinlikle desteklemeli bu dil. Bi proje için 3 4 dil bilmek gerekiyor en az. Bu esneklikle ve hızlı bir sekilde çözebilen bir dilin gideri çok var.

Haberi yazan editorunde Hacking anlayisi epey gelismis. Degiskenler sabit olunca bisey olmiyacakmis...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir