İnternetin geleceği HTTP 2.0 ne sunacak?

HTTP 1.1'in yerini alacak, internetin geleceğini temsil eden HTTP 2 protokolü hakkında her şey!

HTTP 2.0'ın performansı

HTTP 2.0'ın performansı

HTTP 2.0'ın performansı

SPDY, HTTP 1.1'in yapısal yetersizliklerini kapatıyor: HTTP 1.1'in sunucuya kurduğu paralel bağlantılar, gereksiz trafik oluşturuyor. Head-of-line blocking adı verilen, paketlerin birbirini beklemesi durumu, yani verilerin talep edildiği sırayla gelmesi, yavaşlamaya katkıda bulunuyor. Bunun yanında HTTP bağlantıları her zaman istemci tarafından başlatılıyor. Bir web sitesinin değişip değişmediğini hep web tarayıcısının sorgulaması gerekiyor.

Ancak HTTPS 2.0'da web tarayıcısı ve sunucu, kendi veri akımlarını başlatabiliyorlar. HTTP 1.1'in aksine HTTP 2.0, paralelleştirmeyi tek bir TCP bağlantısı üzerinden gerçekleştiriyor. Bu, özellikle sunucu üzerindeki iş yükünü azaltıyor. Çerçevelere atanan öncelikler de web tarayıcının veya sunucunun sayfa öğelerini belirli bir sırayla yüklemesine izin veriyor. Head-of-line blocking sorunu ise HTTP 2.0'da yaşanmıyor. Dahası sunucu, web tarayıcısına push mesajları gönderebiliyor.

Optimize paket üstbilgisi

HTTP 1.1'de paket üstbilgileri, sıkıştırılmamış olarak gönderiliyor. Bu ise üstbilgilerin gereksiz biçimde büyük olması ve ikili kodla çözülmesi gerektiği anlamına geliyor. Sürüm 2.0 ise üstbilgiyi sıkıştırıyor ve ikili kod olarak gönderiyor. Bu sayede veri paketinin ilk çerçevesi önemli ölçüde küçülmüş oluyor ve veri, çok daha hızlı işlenebiliyor. Sonuç olarak gecikme süresi de önemli ölçüde azaltılmış oluyor.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

arkadaşlar boşuna heveslenmeyin... http 33.0 bile çıksa Amerika dinler de dinler... neden... kendi dinleyemediği bir şeyi çıkarttırmaz da ondan... denklem bu kadar basit... çözüm... bence her ülke kendi internet protokolünü yapar... uluslar arası interneti de destekler... en azından kendi ülkesi içerisinde dinlenmeden gezer... ama bu sefer de kendi ülkesi dinler... burada benim tercihim MİT dinleyeceğine CIA dinlesin daha iyi... yani kasmayın... keyfinize bakın derim ben :)))

@04 Ara 2013 09:44 "Mit dinleyeceğine CIA dinlesin" ne kadar saçma bir yorum

19:45 aynen öyle! kurbanda danaya girdi diye fişleyen bir mit yerine elin gavur cia sını bende tercih ederim.

@04 Ara 2013 09:44 her ülke kendi protokolünü yapsın çözümü mükemmelmiş:) tebrik etmek lazım seni :)) sonra hiç bir konuda anlaşamayalım sadece kendi sitelerimize girebilelim vs.vs.vs:) iyiki bilişimci falan değilsin.

@04 Ara 2013 09:44 HttP yalnizca Amerika tarafindan gelistirilen birsey degil. Internette amerikan mali degil artik. Bütün dünyaya mal olmus iken Avrupa kesinlikle Amerika'nin istedigi gibi cirit attirmasina izin vermez.

Şu gereksiz reklam, flash dosyalar ve sosyal ağ butonları olmasa sitelerin hızlarında bir problem yok.

Nsa ABD de taşıyan üst düzey hackerları kullanıyor. Kullanılan kripto, bu sistemin kırılma süresini uzatır.

daha url' lerin çoğunda http bile kullanmıyoruz php açıkları başını da almışken güvenliğimiz her türlü tehlikede...

@04 Ara 2013 17:29 arkadaşım php nin ne açığı var sen veya diğerleri kod yazmasını bilmiyorsanız php'ye laf atmayalım lütfen ;)

@04 Ara 2013 17:29 urllerde http bile kullanmıyor musun :) http bir protokoldür urllerde görmesende o protokol üzerinden iletişirsin :)

@04 Ara 2013 17:29 Çok biliyon be

bu iş o Kadar kolay olmamalı

Chip böyle haberleri daha çok yapmalısın. Haberi tek solukta büyük keyifle okudum.

bu işlerden anlamam :D bi dns değiştiririm o kadar :)

@07 Ara 2013 18:30 Senin bir şeyden anlaman gerekmiyor. Biz sadece meyvesini yiyecek tarafız.

20 Mbps hızda internetim var, hızım da hiç düşmüyor ama web sitelerinin hızı devletin elini kolunu bu internetin içine sokup sokup karıştırmasından sonra gitti. Türkiye'de artık internetin tadı kalmadı. Bazen yalnızca Google uçuyor, bazen tüm arama motorları uçuyor, internet gitti sanıyorsun, bir bakıyorsun Bing çalışıyor, aslında internet gitmemiş, ama arama motorları en az yarım saat çalışmıyor. Bazen hızlı girilen bir siteye bazen bir dakikada giriliyor. Patlamama az kaldı. Çok doldum, çok!

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir