Web kamerası kullanımı

Web kameraları, özellikle tanıdıklarıyla, dostlarıyla internet üzerinden görüşmek isteyenler tarafından rağbet görüyor. Uzak ülkelerde yakınları olanlar birer web kamerası edinerek görüntülü ve sesli sohbet edebiliyorlar.

Eskiden kullandığımız yavaş internet bağlantılarında birkaç saniyede bir değişen görüntüler yerine, artık ADSL bağlantısının sağladığı hız avantajı ile neredeyse kanlı canlı bir sohbet mümkün oluyor.Hatta 256 Kbit kapasitesindeki bir ADSL bağlantısıyla yapılan sesli sohbetin, görüntüyü etkileyecek kadar yavaşlatmadığını tecrübe ettik.

MSN Messenger rakipsiz

Görüntülü sohbet için eskiden en popüler yazılım NetMeeting'di. Ancak Windows'un içerisindeki Messenger yazılımının popülerleşmesiyle NetMeeting'in adı unutuldu. Windows Messenger kullanıcı listesindeki insanlarla konuşabilmenin yanında, görüntülü ve sesli konferans yapılmasına da izin veriyordu. Microsoft daha sonra Windows Messenger’ı çeşitli eklentilerle güçlendirip zenginleştirerek MSN Messenger’ı piyasaya çıkarttı. Windows Messenger'ın yerini alarak popüler bir anında mesajlaşma yazılımı haline gelen MSN Messenger'ın öne çıkmasında, diğer anında mesajlaşma yazılımlarının görüntülü sohbet konseptine gereken önemi vermemesinin de payı var. Elbette Messenger'ın ardındaki Microsoft Windows desteğini yadsıyamayız, ancak ICQ bu konsepte ağırlık verseydi, belki de popülerliğini kaptırmamış olurdu. Yahoo Messenger da görüntülü sohbeti sunduğu özellikler arasına ekledi, fakat bu konuda biraz geç kaldığı ve bunun da yaygınlaşmasının gecikmesinde önemli bir rol oynadığı söylenebilir.

Sadece fotoğraf/video kaydı yapmak istiyorsanız ve kameranızın bu işi gerçekleştirebilecek kendine ait bir yazılımı bulunmuyorsa, yapmanız gereken şey çok basit. Fotoğraf için ACDSee, PhotoShop, PaintShop vb. herhangi bir fotoğraf düzenleme yazılımından faydalanabilirsiniz. Bunun için Acquire seçeneğinden kamerayı işaretleyip Acquire Now'ı seçmeniz yeterli. Video içinse www.virtualdub.org adresinden edinebileceğiniz VirtualDub yazılımını kullanabilirsiniz. Daha sonra kaydedilen videoların bu ücretsiz yazılım ile montajlanabilmesi de cabası.

Ses ve görüntü bir arada

Web kameralarından görüntülü sohbet dışında farklı amaçlarla faydalanmak mümkün. Bunların arasından en basiti örnek, kamerada varsa mikrofon ile ses kaydı yapabilmek. Web kameranızı bir güvenlik kamerası gibi kullanarak, işyerinizin veya evinizin güvenliğini de sağlayabilirsiniz. Bu elbette ayrı bir yazılım vasıtasıyla yapılıyor.

Bu özelliğin çeşitli yazılımlara eklenmesinin veya güvenlik kamerası yönetim yazılımlarının yapılma sebebi, web kameralarının IP kameralarına kıyasla çok daha ekonomik olması. Bu yazılımlar farklı işlevlere sahip: Örneğin sisteme takılı birden fazla web kamerasını tanıyabiliyor ve hepsinden aynı anda görüntü alabiliyorlar. Bu görüntüleri sabit diske kaydedebiliyorsunuz. Ancak uzun süreli kullanımda bu kayıt büyük bir disk alanı kaplayabileceğinden, sadece hareket olduğunda kayıt yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu da yazılımlardaki “Motion Detect” adlı işlev aracılığıyla gerçekleşiyor. Belirteceğiniz bir zaman aralığında alınan görüntüyü son görüntüyle karşılaştıran yazılım, görüntüler arasında herhangi bir fark olup olmadığını kontrol ediyor; farklı bir görüntü geldiğinde ise kayıt yapmaya başlıyor. Her kameraya farklı kontrol hassasiyeti atanabildiği gibi, sistemin bir hareket olduğunda çeşitli şekillerde alarm durumuna geçmesi ve gerekirse yazılımın belirtilen bir adrese e-posta göndermesi, bir web sayfasını çalıştırması, video kaydetmesi veya harici bir dosya çalıştırması sağlanıyor.

Güvenlik amacıyla da kullanılıyor

WebcamXP, bahsettiğimiz bütün özellikleri bünyesinde barındıran bir yazılım. Ancak yeni sürümünde farklı kategorilerde yazılımlara dönüştürüldüğünü gördüğümüz için yazımızda fazla yer ayırmadık. www.webcamxp.com adresinden deneme sürümleri edinilebilen yazılımın PRO sürümü, 4 kamerayı aynı anda çalıştırabiliyor, bunları kendi içerisindeki web sitesi üzerinden veya belirleyeceğiniz bir adrese HTTP ve FTP ile gönderebiliyor ve bu web sitesinde bir sohbet odası oluşturarak, bağlananların iletişim kurmasını sağlıyor. Kameranıza güvenlik özellikleri kazandırmak isterseniz yazılımın Security sürümüne göz atabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

güzel ayrıntılı

merhaba. chip web kamerası nın kurulumu nasıl oluyor. msn e nasıl yükleniyo acaba. yardım edermisiniz lütfen. delirmek üzereyimde:)

güzel ama bence web cameralarının isimleri olmalıydı ve herkes isimlere tıklayınca cameraların özellikleri çıkmalıydı :s

yaaaa çıldırcamm web kamerası nsll kullanılıo???

ben kamera yı msn de açıp konuşabiliorum ama bilgisyarda kendi resmimi çekmek istiorum ama nasıl yapldığını bilmiyorum bilen birisi varsa lütfen bana sölesin nette de baktım ama bulamadım...

benimde wep kamerası Msnede Kamera açmak istiom ama açılmıor neden?

msn de kameramı açamıyorum kameram phılıps

wep kameramı calıstıramıom acıl cevap beklıommmm

çok kolay nasıl olmazki bilgisayarla takım aldıysan söyle markasını brn bilgidsayar uzmaanıyım tatlım

arkadaşlar para vermenıxe gerek yok snagıt programını kurun web camı acın o kareyı snagıtten kaydedın

arkadaşım kendini çekmek için bilgisayarıma gir orda altlarda kamera falan yazar ona tıkla sonra sol köşe de falan yeni resim al yazar ona tıkla çeker çektiğini görmek için altta resim 1 veya 234 yazar ona 2 kere tıklarsan karşında

acil lazım msn decamımı açıyorum kendimi görmüyorum ama karşıdaki görünüyor karşıdakide beni görüyor. bende sorun var mış gibi işaret var ama karşıdaki beni görüyor acil lazım

kamerayı açamıyoruzz ne yapmamız lazımmm

kameram hata veriyom ne yapmam lazım

bilgisayarım kameramı görmüyor ne yaparım

bilgisayarım kameramı görmüyor ne yaparım

web kameramı kullanamıyorum

kamera resımlerı ters gosteryor ne yapmam lazım

m ödevim vardı ve yaradı doğrusu performansım ama kameranın kullanım özellikleri çıkmıyo

ay çok yaradın performans ödevime

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Web kamerası kullanımı
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir