Web sayfalarını metin tabanlı olarak dolaşın

Herkes daha renkli, daha hareketli bir internetin peşine düşmüşken, gelin bunun tam tersini yapalım!

  • Zeynel A. Öztürk
Web sayfalarını metin tabanlı olarak dolaşın

Bir web sayfasındaki resim ve videolar gibi öğelerle ilgilenmiyorsanız, onu sadece metin olarak görmek isteyebilirsiniz. Text Browser adındaki Google Apps Script'i, web sayfalarını metin tabanlı olarak gezmenize izin veriyor.

Aynı zamanda bir proxy işlevini de gören Text Browser'ı kullanabilmek için Google hesabınıza oturum açmış olmanız gerekiyor. Kodu çalıştırdığınızda öncelikle ona izin vermeniz gerekiyor. Ardından herhangi bir web sitesinin adresini yazabileceğiniz giriş sayfası açılıyor. Açmak istediğiniz sayfanın URL'sini yazdıktan kısa bir süre sonra onun metin sürümü ekranınıza geliyor. Ek öğelerden kurtarılan sayfa, dikkatiniz dağılmadan, rahatça okumanıza izin veriyor. Belirttiğimiz gibi, Text Browser bir proxy işlevini de görüyor, yani çeşitli nedenlerle engellenen siteleri onunla ziyaret etmeniz mümkün.

Text Browser'a bu adresten ulaşabilir, onu kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

kendi hesabımla oturum açmak ve kodu çalıştırma zorunluluğu olumsuz bir durum. zira her seferinde oturum açmak ve kod çalıştırmak can sıkıcı ve de tedirgin edici bir durum. google bu işi isterse daha basit bir şekilde yapabilir.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play