Web sayfalarının yüklenme hızı artıyor!

MIT'nin geliştirdiği bu yeni teknoloji, web sayfalarının çok daha hızlı yüklenmesini sağlayacak!

Web sayfalarının yüklenme hızı artıyor!

Teknoloji devi Google, aslında doğal olarak web sitelerinin yüklenme hızını da olabildiğince arttırmak için bazı yöntemler uyguluyor, fakat bunun şu an için yalnızca mobil platformla sınırlı olduğunu da biliyoruz. Teknolojinin biraz daha piyasa gerisinde duran fakat belki de Google kadar sağlam olan kurumlarından biri Massachusetts Institute of Technology'nin (MIT) ise bu doğrultuda hem mobilde hem de masaüstünde web'de sayfa yükleme hızını son derece arttıran bir çalışma yaptığı ortaya çıktı.

MIT'nin Computer Science and Artificial Intelligence Lab (CSAIL) adlı biriminin Harvard Üniveristesi'yle de yaptığı işbirliğinin sonucunda web sayfalarının artık yüzde 34 oranında daha hızlı açılabileceği belirtiliyor. Buna göre söz konusu teknik bir tür sıkıştırma yöntemi yerine bir tarayıcının görseller ve JavaScript gibi şeyleri indirme biçimini değiştiren bir iskelet yapısına dayanıyor.

Polaris adı verilen bu yeni sistem mevcut tekniğin aksine veriyi başlanıçta en etkili olduğu sekansta talep ediyor. Bunu otomatik bir biçimde yapan Polaris, kendisi de JavaScript tabanlı olduğu için özel bir tarayıcı olmadan her siteye dağıtılabiliyor. Diğer yandan bir web sitesinin Polaris'in sunduğu bu hızdan yararlanması için de kendi sunucularında Polaris'in çalışıyor olması gerekiyor.

Polaris'i geliştiren ekipte yer alan uzman Ravi Netravali, Motherboard'a yaptığı açıklamada ekibin Polaris'in açık kaynaklı olmasını istediğini ifade ediyor. Bu da bu teknolojinin gelecekte Google Chrome ve Mozilla Firefox gibi tarayıcılarda ayrı eklentiler olarak yer alabileceği anlamına geliyor.

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Once Javascript demisler, sonra serverda calismasi gerekiyor demisler, sonunda da eklenti yazmislar. Tam bir karvam karmasasi. Bilgiyi paylasan Turk insan kaynaklari calisani herhalde. Konu hakkinda hic bir bilgisi yok.

@12 Mart 2016 18:41 indirme biçimini değiştiriyor diyor doğru okursan. ama gerçekten de hem serverda çalışacak demişsiniz hem de chrome için eklenti olarak gelebilecek demişsiniz bu ne alaka.

@12 Mart 2016 18:41 javascript günümüzde artık sadece client side çalışan bir "script" olmanın çok ötesine geçmiş durumda. bkz: nodejs Bence sen bizim Türk editörlere laf yetiştirmeden önce kendine bir bak "benim bilgim acaba güncel mi" diye!

Kardeşler, dostlar hızlı internet olmadıkça bu biz Türkiye için hep geçersiz olacak.

Bence çoktan varolmuş teknolojilerdi bunlar, 1970lerde günümüzdekilerden daha iyi kayıpsız yoğun sıkıştırma algoritmasının var olduğu bulundu fakat algoritma bulunamadı kafadaki soru işareti bu buluşlar başka para birimleriyle mi satılıyor ki ele geçirenlerin öyle olduğu gibi servis edeceklerini sanmıyorum

@12 Mart 2016 22:29 algoritma bir keşif değil, icattır. Sokak kültürü yorumlarıyla tezattır.

@13 Mart 2016 02:00 biraz kitap oku, biraz da ales tüpi paragraf sorusu çöz, ne yazık ki cümle yorumun zayıf, terim bilgin olabilir ama kendini iyi ifade et.(Not:Basit yapılı fiil cümlelerinde cümle vurgusu daima yüklemden öncedir.)

Ona gelene kadar, DNS zehirleme, paket izleme/yönlendirme vb. uygulamalardan kurtulunması gerekir. Bu konuda yükün büyük kısmı ISS'lerde.

Engelli,yasaklı,yavaşlatılmış AKK'sız interneti olan ülkeler için iyi bir seçenek bu özellik.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir