Web tarayıcılarının Ağustos raporu!

Chrome ile büyük başarılara imza atan Google için korkma vakti gelmiş olabilir!

Web tarayıcılarının Ağustos raporu!

Web tarayıcısı üreticileri, daha fazla kullanıcıya ulaşabilmek için var güçleriyle çalışıyorlar. Bunun nedeni, tarayıcılar her ne kadar ücretsiz olarak sunulsa da, ucunda büyük miktarda paralar olması. Google, Firefox'un varsayılan arama motoru olmak ve tarayıcıyı desteklemek için Mozilla'ya yüzlerce milyon dolar ödemede bulunuyor. Microsoft ise Bing arama motorunu ayakta tutmak için Internet Explorer'ı kullanıyor.

Web tarayıcınızda arama yaptığınızda reklam paraları, ya Google'a, ya da Microsoft'a gidiyor. Bu yüzden bir web tarayıcısının varsayılan arama motoru olmak, firmalar için büyük bir önem taşıyor. Peki Ağustos ayı itibariyle web tarayıcıları arasındaki kullanım oranları ne durumda?

Net Applications'ın rakamlarına göre Internet Explorer (tüm sürümleri), Temmuz ayında pazar payını yükseltmeyi başardı ve Chrome, yüzde 20'nin altına düştü. Verilere göre Firefox da birkaç yeni kullanıcı kazanmış görünüyor. Detaylar için yukarıdaki grafiğe göz atabilirsiniz.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

Onu bunu bilmem en iyisi safari

Yaklaşık üç yıldır sadece chrome kullanıyorum. Son zamanlarda bariz bir şekilde tarayıcıda yavaşlama olduğunu fark ettim. internetimde sıkıntı olabilir diye düşünmüştüm.Bir de internet explorer'ı deneyeyim dedim. Explorer da çok hızlı bir şekilde sayfalara girdiğini gördüm. Meğer sorun chromda imiş. Umarım en kısa zamand asorun düzelir.

Firefoc un kullanıcı sayısının daha fazla olmalı bundan 1 2 ay önce görüğüm tabloda başa baştı

Google eğer pasta da büyük bir pay istiyorsa daha iyisini yapmalı.

ben Google ın herşeyi kaydetmesinden bıktım.bütün Google ürünlerini kaldırdım. tarayıcı olarak mozilla, mail Hotmail ve arama motoru bing kullanıyorum

Chrome kullan vardı hala ya ie ile yollarını devaö

şu anda IE 11 ile havalardayım IE 12 ile de uzaya çıkarım artık. teşekkürler Microsoft....

Internet explorer in son surumleri diger tarayicilar arasindan siyriliyor

İe yorum yapcaktım baktım herkez ie yazmış bi kaç kişi aynı yorumu yazmışlar demesin diye yazmaktan çekindim ama bnde ie kullanıyom hm mobil hem pc ??

ie yi tum gun kullansam bile pc de bir yorulma olmuyor. Chrome dan sonra yanit vermeyi kesiyor pc.

Chrome eski chrome değil..eski hafifliğinden eser kalmadı..takılıyor,kasıyor,özellikle donanımınız çok iyi değilse resmen işkenceye çevriliyor web kullanımınız..eskiden böyle değildi chrome düşüşü hakediyor son birkaç sürümdür..Opera candır der noktayı koyarım.

yaw bu millet hala safari, ie diyo ya, hala anlayabilmis degilim. ne iciyo bu millet acaba, porcöz falan mi :DD bu arada Firefox tan baska tanimam...

@02 Eyl 2014 23:56 IE11 kullanmamış biri daha.

Saka bir yana win8 x64 de firefox igrenc beyler

ee google artık ayağanı denk alsın da adam gibi tarayıcı yapsın yoksa ie 12 çıkınca chromedende iyi olursa herkes oraya kayar raskoln uyardı dersiniz bakın

Chrome nedir Allah aşkına ya ram canavarı şarj düşmanı firefox der ve susarım PC Windows 8 se IE metro sürümü de akıyor hani

Yuh halA internet explorer sacmaligini oven var...

evde eski bi PC var Chrome çok kasıyor HD Video izlenmiyor ama firefox çatır çatır takılmadan açıyor iexplorer ı güvenlik kaygılarından dolayı kullanmıyorum.

en kaliteli görüntü safari tarayıcıda

Yaaa arkadaşlar, öyle yorumlar okudum ki, sanki chorome yıllardır pazar lideriydi de, vah vah gerilere düştü,ie nasıl olur choromu geçmiş gibi acayip feryatlar var. Tarihte ne zaman ie ye 1/3 den daha yakın oldu ki. Google'ın oyuncak olmayan hangi ürünü var. Sonun başlangıcı sürüyor aslında... Bütün Google ürünlerinde düşüş var...mesela ben üç aydır google a ait bütün hizmetleri kapattım, uygulamalarını kaldırdım, telefonu değiştirdim...google moogıl lazım değil eksik olsun.

wikiye Ağ_tarayıcılarının_pazar_payları yazın bunun ingilizcesine de bakın, nedense oranı ters veren tek kaynak bu habercikteki Net Applications :)

@04 Eyl 2014 12:15 Net Applications microsoftun yancısıdır.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir