Web tarayıcınız, PC'nizin Kaynaklarını Tüketmesin!

Onlarca sekmeyle web'de dolaşırken PC'nizin kaynakları tükendi, bir de hoparlörden ses mi gelmeye başladı? İşte size 8 çözüm!

5. Siteleri düzeltin

5. Siteleri düzeltin

Chrome ve Firefox için geliştirilen uBlock Origin eklentisi, siteleri en temel öğelerine indirgemenize izin veriyor. Kişiselleştirme olanakları geniş olan araç, reklamları da engelleyebiliyor.

6. "Daha sonra oku" hizmetlerinden faydalanın

Instapaper veya Pocket gibi hizmetlerden faydalanmıyorsanız, bunun zamanı gelmiş olabilir. Bu hizmetler, daha sonra okumak istediğiniz sayfaları saklıyor, böylece gezintiniz kesintiye uğramıyor. Kaydettiğiniz sayfalara mobil uygulamalar yoluyla telefonunuzdan bile ulaşabilirsiniz.

7. Dikkat dağıtan siteleri devre dışı bırakın

Web'in Facebook, Twitter gibi harikaları sizi kolayca işinizden alıkoyabiliyorsa ve işinizin bunlarla ilgisi yoksa StayFocusd'un Chrome eklentisi veya BlockSite for Firefox ile kendi belirleyeceğiniz sitelere ulaşmanın önüne engel koyabilirsiniz.

8. Ekran karmaşasını azaltın

Modern web tarayıcıları minimalist bir arayüz sunmak konusunda iyiler, ancak eklentilerinizi temizleyerek bu sadeliğe katkıda bulunmanız mümkün olabilir. Faydalı ama sürekli göz önünde olması gerekmeyen eklentileri gizleyin, gerçekten ihtiyacınız olmayanları kaldırın. Artık tarayıcınız daha hafif, hayatınız daha basit ve güzel.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

en iyisi internet kullanmayın

Firefox un yeni surumu Chrome ve Opera'ya gore cok daha az sistem kaynagi kullaniyor.

@17 Ocak 2017 21:38 yaw he hee...

OneTab'i yuklemeden Firefox ( ve eklentiler tabii ) 7 tab acikken 758 MB ram kullaniyordu. OneTabi'i yukleyip aktif edince 665 'e dustu. Oyle cok bir sey farkettirmiyor.

Yeni türkçesi biz kaynak tüketmeyen web browser yapamıyoruz kardeşlerim en iyisi siz kaynağınızı kendiniz koruyun, şunu bunu yapın onu bunu kapatın, yazık ya milyar dolarlık firmalarsınız onlarca bilişim ve yazılım mühendisiniz var bir browser yapamıyorsunuz küstüm işte oynamıyorum :)

Sen de yorum yazBu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir