Web tarihinin önemli sitesi kepenk indiriyor

İnternet tarihinin önemli sitesi, kuruluşundan tam 15 yıl sonra kepenk indirmeye hazırlanıyor...

  • Ali Güngör
Geocities: İnternet devinin acı sonu!
Geocities artık yeni internet sayfalarına ev sahipliği yapmayacak...

GeoCities en son uyarısını verdi, bu dev site 26 Ekim tarihinde resmen kapanacak. Bu süre zarfında kullanıcıların sayfalarının içeriğini, silinmesini istemiyorlarsa bilgisayarlarına kaydetmeleri tavsiye ediliyor.

Uzun süredir beklenen kapanış daha Nisan ayında duyurulmuştu. GeoCities'in Mart ayında gerçekleşen son kullanıcı sayımı 11.5 milyon tekil üyeye sahip olduğunu gösteriyordu. Nisan'dan sonra yeni kayıt alımı durduruldu. Şaşalı günlerinde geliştiricilerin yetiştiği bir mekandı. Ücretsiz site yayınlanabilen GeoCities pek çok internet kullanıcısının ilk internet sitesini yayınladığı ortamdı.

David Bohnett ve John Rezner siteyi 1994 yılında oluşturmuşlardı. Yahoo bu siteyi 1999 yılında 2 milyar dolar ödeyerek satın almıştı ve bu olay o günlerin en önemli haberlerinden birisiydi. İşte o proje, kuruluşundan 15, satın alınışından 10 yıl sonra hayata veda ediyor. Kullanıcılar Yahoo'nun Web Hosting isimli hizmetine yönlendiriliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

"GeoCities pek çok internet kullanıcısının ilk internet sitesini yayınladığı ortamdı." - Kesinlikle

İlk web sitemi burda yapmıştım, dial up bağlantıyla siteye ufak bir resim atacaz diye yarım saat beklemiştik. Üzüldüm şimdi bu duruma.. Her ne kadar artık geocities veya yahooyla işim olmasa da insanın içi burkuluyor :s

eski günlerim aklıma geldi içim bi tuhaf oldu üzüldüm

tüh eski günler geldi aklıma.
okuldan çıkar internet kafeye koştur koştur giderdik web sitesi yapmaya

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play