Kar amaçlı web tehditlerinde patlama

Uzmanlar, kar amaçlı web tehditlerinde yaşanan büyük artışa dikkat çekiyor.

En tehlikeli unsur son kullanıcı

En tehlikeli unsur son kullanıcı
Trend Micro Akdeniz, Orta Doğu ve Afrika Genel Müdürü Justin Doo.

Trend Micro Akdeniz, Orta Doğu ve Afrika Genel Müdürü Justin Doo ise, sorunun internet olmadığını, internetin zayıf halkasının yönetilmesinin mümkün olmamasından kaynaklandığını ve bu nedenle belli alanlarda suistimallerle karşı karşıya kalındığını ifade etti.

En tehlikeli unsurun ne bilgisayarlar, ne USB bellek, ne de CD-R gibi unsurlar olduğunu ifade eden Doo, günümüzde en tehlikeli unsurun son kullanıcı olduğu görüşünü aktardı.

Doo, eskiden virüslerin üniversite öğrencileri tarafından yazıldığını, daha sonra şaka amacıyla yazılır hale geldiğini, günümüzde ise yalnız virüslerin değil tüm malware saldırıların kar amacı güttüğünü kaydetti.

Dünyadaki hemen hemen tüm para birimlerinin bulunduğu tek yerin bilgisayarlar olduğuna dikkat çeken Doo, aktifler, tahviller, kredilerin bilgisayarlarda saklandığını, bu nedenle önceden fiili olarak yapılan hırsızlıkların bugün internet ortamında yapılabildiğini belirtti.

Botnet'lerin gelişmekte olan web tehditleri arasında birinci sırada yer aldığını aktaran Doo, internet üzerindeki bilgisayarların yüzde 7'sinin yetkisiz bir kişi tarafından gizlice ele geçirilen bilgisayarlar olan "zombie" olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

Justin Doo, tehditlerin gelişmeye devam ettiğini, gelişirken de global mühendislik, karma tehditler gibi yeni teknikler ile yeni teknolojileri kullanarak tespit olanağını ortadan kaldırmaya çalıştıklarını ifade etti.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
En tehlikeli unsur son kullanıcı
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir