Web üzerinden Windows 8 uygulaması geliştirin

Windows 8 uygulaması oluşturmak, Microsoft'un bu yeni aracıyla nerdeyse çocuk oyuncağı!

  • Zeynel A. Öztürk
Web üzerinden Windows 8 uygulaması geliştirin!

Windows 8 için uygulama geliştirmek için programlama bilmeniz gerekiyor. Ancak Microsoft'un yayınladığı yeni TouchDevelop web uygulaması sayesinde artık web tarayıcısı üzerinden de uygulama geliştirmek mümkün.

Microsoft'un Research blog'da resmen duyurduğu TouchDevelop web uygulaması, daha önceden Windows Phone için sunulan TouchDevelop App'ın bir devamı niteliğinde. Blog, yeni aracı şöyle açıklıyor:

"TouchDevelop'u yayınladığımızdan beri onu tablet form faktörüne getirmeyi düşünüyorduk ve bir web tarayıcısı sürümü üzerinde çalışıyorduk. TouchDevelop Web App'ın yayınlanmasıyla beraber bu bekleyiş sona erdi."

TouchDevelop web uygulamasını kullanabilmek için öncelikle Windows Live, Facebook veya Google hesabınızla oturum açmanız gerekiyor. Bunun ardından geliştirme araçlarını nasıl kullanacağınızı gösteren eğitim videolarını izleyerek işe başlayabiliyorsunuz. TouchDevelop web uygulaması, dokunmatik ekranlarda kullanılmak üzere tasarlanmış, ancak fare ve klavyeyle PC'nizden kullanmanız da mümkün.

TouchDevelop web uygulamasına https://www.touchdevelop.com/app adresinden ulaşılabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

çok karışık ve yetersiz

Mağazanın biraz daha sıkı denetime ihtiyacı var. Birbirinin kopyası yüzlerce işe yaramaz uygulama var. Sırf yapmış olmak için yapılmış uygulamalar...

Ah bir programlama bilsem. Çok dürüst reklamsız hayrına yapabileceğim uygulamalar var.

@infoman @infoman Programlama bilmek yeterli değil. Birincisi çok zaman ve emek istiyor. İkincisi genellikle programı yazarken doğru düşünmeniz (ve tabii ki işletim sisteminin çalışma prensiplerini iyi bilmeniz), ve en önemlisi doğru algoritma oluşturmanız gerekiyor. Bunun yanında bunları bilmek teknik-er işi oluyor. Daha profesyonel yazılımlarda yazılım mühendisi yani yönetici ihtiyacı doğuyor. Bu kişiler yazılımı programlamamakla beraber herhangi bir teknik-er yani programcıdan daha çok bilgiye sahiptirler ve yazılımın nerede ne yapması gerektiği gibi konuları iyi bilirler.

@07 Ara 2012 09:35 Verdiğiniz bilgilendirme için çok teşekkür ederim. İyi bir kullanıcı olduğum için program yazabilmek hayal olsa da hayal kurmak güzel. Sizin bahsetmiş olduğunuz kriterlerden sadece birine sahibim ve bu nedenle gerekli vasıfa sahip olmadığımdan eminim :)

@07 Ara 2012 16:59 Ne demek bilgi paylaşıldıkça çoğalır değil mi :) Eğer sözlerimde en ufak bir alaycılık varsa lütfen affola sadece bir programcı olarak bildiklerimi söyledim. Malesef ülkemizde hâlâ bilgisayar mühendislerini tekniker gibi çalıştıran firmaların sayısı çok yüksek özellikle İstanbul ve Ankara dışında. Eğer hedefiniz yüksek puanlı üniversiteler değilse ya kendinizi yormayın 2 yıllık okuyun veya bazı adını söyleyemeyeceğim sertifika veren kurs merkezlerine gidin. Buralarda hem size programlama bilgisi öğretirler hem de daha sonra bu sertifikaları kullanarak iş bulabilirsiniz. Ancak geleceği de düşünmek lazım bundan bir 10-20 yıl sonra neler olacağını bilemem belki daha gelişmiş bir ülkede yaşıyor oluruz ve bilgisayar mühendisliğinin gerçek değerini anlayan yeni bir gençlik (daha doğrusu finansman/yönetici kadrosu) ile yüksek teknoloji ürünler geliştiririz. Pardus'a olanlar gibi olmasın sonra...

@07 Ara 2012 09:35 çok uzatmışsınız yok şu lazım yok bu lazım,amatörce başlayan ve güzel uygulama yazan gençler var.bunlar sağdan soldan araştırıp kitaptan bulup öğreniyor,internet yabancı kaynakla dolu ben programlama bilmiyorum olmaz bu iş deyip oturan adamdan zaten hiçbir şey olmaz.

Site benzerlerine hiç benzemiyor. Programlama bilen için zor bilmeyen için de zor bir hâl almış. Kesinlikle programlama mantığı bilmeyenler için değil bu site ancak günümüz script-kiddie leri için çok güzel bir ortam. Özellikle olağanüstü derecede kolay oyun yazılması ileride belki Windows 8 için çok fayda sağlayacaktır. Programlama bilenler içinse syntaxı anlamak ayrı bir olay. Zira syntax'ta hem "düz yazı" şeklinde komutlar veriliyor hem de C++ ile Java/Javascript/C# karışık bir klasik syntax var ki ikisinin aynı anda kullanılması bu siteye özel yazılmış kitapları okumanızı şart kılıyor (eğer varsa).

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play