Web ve DVD için video kaydedici

Gün geçmiyor ki internette yeni bir fragman veya tanıtım
yayınlanmasın. Ancak bunların neredeyse tümü kopya korumalı.
CHIP, video stream ve DVD’lerin özel kopyalarını legal olarak nasıl
çıkartabileceğinizi gösteriyor.

Yeni nesil video Stream’lerinin en büyük dezavantajı yalnızca şifrelenmiş ve kopyalamaya karşı korunmuş olarak ekrana gelmesi. Bunların kaydedilmesi veya çevrim dışı olarak izlenmesi genellikle yasaklanmış ve
CD veya DVD üzerine bir kopya alınması ise tamamen engellenmiştir. Bu nedenle mutlaka bir sunucu bağlantısı gerekir, aksi takdirde videoyu izlemek, yeni lisans hakları teorik olarak sadece özel kullanımlar için bir kopya oluşturulmasına izin verse de mümkün değildir. Ancak dijital olarak kopyalanmasına izin verilmeyen film DVD’leri için farklı bir durum söz konusu. Bu engeli de küçük bir hile yardımıyla rahatlıkla aşabilirsiniz. Bunun için internetten izlenen video stream’lerinde olduğu gibi DVD içeriğini de HyperCam programı yardımıyla rahatlıkla işleyebilirsiniz.

HyperCam: Kullanışlı bir görüntü kayıt yazılımı

HyperCam yardımıyla, sınırlandırılmış test versiyonlarının ve ücretsiz olarak izlenebilen Video Stream ve DVD filmlerinin özel kullanım amaçlı kopyalarını rahatlıkla oluşturabilirsiniz. HyperCam programı Windows masaüstünde gerçekleşen tüm hareketleri, tüm fare ve imleç hareketleri de dahil olmak üzere yakalayıp bunları AVI biçiminde sabit diske kaydediyor. Araç özel yazılım sunumları, içerikler veya program tanıtımları için geliştirilmiş. Üretici her ne kadar HyperCam’in ekrandaki video görüntülerinin kaydedilmesi için uygun olmadığını söylese de ilgili Quicktime veya Windows Media filmleri de sabit diske aydedilebiliyor. Eğer kaydettiğiniz videoların üzerinde ekrana gelen program kayıt bilgilerinden rahatsız oluyorsanız veya Hyper-Cam programını gerçekten çok sık kullanıyorsanız, yaklaşık 44 Dolar ücret ödeyerek programı satın alabilirsiniz.

Video Overlay’de görüntü yok: Yaygın bir sorun

Birçok video oynatma programı, filmlerin PC üzerinde gösterilmesi için kliplerin daha hızlı ve net bir şekilde görüntülenmesini sağlayan “Video Overlay” yöntemini kullanır. Ancak söz konusu video overlay’ler, HyperCam gibi ekran kaydedici araçlar için sorun teşkil ederler. Overlay’ler, doğrudan ekran kartı tarafından işlendikleri ve görüntülendikleri için bu tür programlar tarafından tespit edilemez, yani görülemezler. DVD oynatımı sırasında [Print] veya [Alt]+[Print] tuşları kullanılarak alınan ekran görüntülerinde olduğu gibi, HyperCam kayıtları da düz pembe, mavi veya siyah bir resim olarak görünür (video overlay rengi). Videoların bir kayıt programı yardımıyla yakalanabilmeleri için video overlay fonksiyonunun kapatılması gerekli. Bu, her oynatıcı yazılım ve donanım konfigürasyonu için mümkün olmasa da, bir denemenizde fayda var. En sık kullanılan video oynatıcıların overlay fonksiyonlarının nasıl kapatılacağını aşağıda bulabilirsiniz:

Video oynatıcılar: Overlay fonksiyonunun kapatılması

İzlediğiniz video görüntülerini overlay fonksiyonu etkin olduğu sürece kaydedemezsiniz. Kayıt programlarının sorunsuz bir şekilde çalışabilmeleri için ilk olarak bu fonksiyonu kapatmalısınız.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

çok güzel buldum uzun süredir video player kaydedici arıyrdum örneyin you tubeden seyretttiğimiz bişeyi indirebilmemiz çok iyi çok güzel gerçi yazıları tam okumadım hatta şöyle bi göz gwezdirdim durn ya bu indirilimiyomu satınmı alınıyo bi bakim

nerden ındırcez onu da yazsaydınız ıyı olurdu :)

ya bunu nerden indirecez

Sen de yorum yaz


Bu konuda okuyacaklarınız
1
Web ve DVD için video kaydedici
2
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir