WebGL ile tarayıcılara 3 boyut desteği...

Bir süredir devam eden "3 boyutlu internet" çalışmaları sona yaklaştı: 3D internet nasıl olacak?

  • Ali Güngör
Açık kaynak kodlu standart geliyor
WebGL sayesinde internet tarayıcıda eklentisiz 3D görebileceğiz

Ekran kartları oyunlar sayesinde gelişiyor. Bu gelişmiş ekran kartlarındaki modern grafik işlemciler de yeni imkanlar sunuyor. İki açık kaynak uygulama, donanım destekli 3D web grafikleri için bu güçlü GPU'lardan yararlanacak.

Khronos Group, WebGL çalışma grubunun detaylarını gösterirken SIGGraph 2009 kullandı. OpenGL API setindeki gelişmeleri de tanıttı.

WebGL ilk olarak Mart ayındaki Games Developer Conference'ta tanıtılmıştı. WebGL interneti iki boyutlu olmaktan çıkartmak ve üçüncü boyuta taşımak amacıyla geliştirilmiş bir proje.

Khronos yaptığı açıklamada WebGL'nin JavaScript'in OpenGL ES 2.0'a bağlantısını belirleyeceğini söyledi. Bu sayede OpenGL veya OpenGL ES destekleyen herhangi bir internet tarayıcı 3D grafikleri destekleyecek. WebGL, HTML 5 standartlarında açıklanan Canvas'tan da yararlanacak.

WebGL'in üyeleri arasında AMD, Ericsson, Google, Mozilla, Nvidia ve Opera var. Microsoft ve Apple'ın dahil olmaması dikkat çekici. Ancak katılmayanlar da karşı değil. WebGL, Apple'ın iPhone'da da kullandığı Safari internet tarayıcının 3D donanım hızlandırmasından faydalanmasını sağlayacak. Apple WebGL'e dahil olmasada OpenCL'de çok aktif bir üye.

Gelecek yılın ortalarında yayınlanacak olan WebGL, açık kaynak kodlu bir Web 3D standartı olarak internetin yüzünü değiştirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

JavaScript de ne hızlı çalışır zaten

ARTIK 3G 3D 3B 3C 3J 3L DEVAM EDERİZ :)

Artık sunucular için adam gibi ekran kartı da farz olur belki.

yok arkadasım ole deıl sıralama
3G 3D :D
ikinok ustuste yı unutma

Bu 3D nesnelerinin serverdan clienta gönderilmesini gerektirir ki,Tr şartlarındaki internet hızı ile en basit 3D sitenin açılması için 10dk bekleriz artık.

Microsoft başta olmak üzere bu işe girilmemesinin sebebi şu olabilir burada modellenen mantık java script üzerinde oluşacak bir player ve kapasitesi yüzünden. Firmalar bu tipte player mantıkları görmeden işe girmezler elbette. Modelleme mantıkları web tasarımı için kesinlikle yanlış. Bir 3D model formatı dışında kullanılmaya çalışılınca Mesh Geometri ye çevrilir boyut tabiki bu modelleme tipinden dolayı bir tek modelin dahi 1-2 mb olmasına ve texture ile render edilirken işlemcinin kasılıp görüntünün kötü ekran kartları ile görüntülememesine sebep olur. Kötü işlemci, Kötü ekran kartı değil sıradan işlemci Core2 Duo, Sıradan 512 Mb lik ekran kartları yetersiz kalır Ram da tabi Bol miktarda olması gerek. Hemde Tarayıcı daha resim ve ActiveX nesnelerinde kendini parçalarken bu tipte bir işte yarılıp yığılmaması bir bilgisayarın mucize, Sıradan PC leri olanlar Üst segment almadan bu görüntülemeyi başaramaz. Yada teknoloji daha farklı yapıda olacak. Güney Korede 1GB internet erişimi ile elimizde Core i7 ile 1 Gb lik süper ekran kartımız ile tarayıcı açıyorsak süper. Türkiyede TT net ile Çakma 4 MB ile erişiyorsak Core 2 Duo Pc ye ölüm işkencesi yapmış oluruz.

söylenenlerin aksine çok hızlı olacak. modellerin boyutu 1mb'ı geçmiyecek. ve yükleme süresi 1mbit internet ile 30 sn yi geçmiyecek.

daha ötesi animasyonda içericek fakat 3d zaten şu an yapılabilinir.

flash as3 ile 3d grafik motorları da çıktı as3 için. dolayısyla zaten yapıldı ve fazla rabet görmedi. çünkü böyle bir ihtiyaç yok.
zaten tasarımcılar 2d araçlarla 3d görünümlü şeyler yapıyorlar.

bu ancak online oyunlara fayda sağlar.

google native client daha parlak bir uygulama olacaktır. 3d yi flash ve silverlight zaten sunuyor. Silverlight henüz çok yaygın değil ama Flash player yüklemeyen kullanıcı var mı ?

Model boyutlarının 1 Mb ı geçmemesinin tek yolu var, Object modeling ile tasarlama yani Tasarım programındaki Küp, Küre, Silindirin matematiksel formulleri ile internet ortamına aktarıp burada playerin da aynı şekilde göstermesi , Maya, 3D s Max, Cinema 4D... Bilimum diğer tüm Modelleme araçları Mesh geometri ile çıktı veriyor sen flash as3 le göstermen boyutunla uzaktan yakından alakası yok player ayrı birşey, Modelleme ayrı birşey. Mesele model oluştururken Low Polygon Modeling oluşturmak değil bu modellerin adam gibi oluşturulması gerek. 2. Nokta Flash mış müş gibi gösterebilir Java veya Java script olmasa Flash 3D nesnelerini bilemez native bir gösterici değil flash. Adobe kaynaklarını açmasıda zaten Silverlight karşısında teslim olduğu anlamına bile gelebilir, Buradan şunu anlayın Lise mezunu olup web tasarımcısıyım diyen ortalarda dolaşanların aracı idi Macromedia Flash sonra oldu Adobe flash şimdilerde ölüm döşeğinde .
Dosya transfer hızları bağlantı hızı ile direk ilgilidir dosya boyutlarında birşey yapılmadıktan sonra bir klavye modeli düşük poligon olmadan 2-3 Mb olarak adam gibi tasarlanır, Düşük poligonda ise 250 KB-1MB arası modellenir Flash 250 KB i rahat gösterir fakat 2 MB i Render edemez zaten kendi bir ActiveX nesnesi IE, Firefox, Chrome ActiveX nesnelerini gösterirken ortadan çatlamamak için özel çaba sarfeder birde bu Nesne içinde 2 MB lik yük Tarayıcıya ağır gelir. Cak Cuk Yüklenecek animasyon olacak falan hikaye Flash üzerinde olmaz olması için yapıda değişiklik olması gerek.
Google native client ( Doğal Kullanıcı taraflı ) Client kullanıcı dir native client nedir ki ? Google uygulaması örnekleri de var lafa gerek yok bir tek demosu 17 MB + Java Runtime+ Geliştirilen eklenti dosya yapılarını gördünüzmüki ? Yok modeller klasorlerde Papervision gibi yönetilemez durumda komplex senaryolarda sahne sonrası yok. Bu şekilde olsa olsa bir sahne olur, devamı gelmez. Sahnede zaten olabildigince büyük boyutlarda. Boyutlarda sistemde hatalı tabi kullanılmak istenmez.
Bu 3D Gösteriminde tasarım nesnelerinden, asset kısmına, desktop tan web e kendi gösterimini sağlayan dinamik veri sağlayabilen (Oyun geliştiricelere benzer ) bir sistem zinciri olmadan web te 3D hayal.
Flash, Papervision, Open... bunlar birer parçası üstelik en önemsiz kısımları gösterimdeki alanları. Oluşturma, deployment, Management, Asset, Model Grouping gibi tüm çözümler bir firmadan yada kısım kısım oluşması dileğiyle.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir