Western Digital'den bir ilk daha

Sabit disk devlerinden Western Digital, 2,5 inçlik disklerde çıtayı bir üst seviyeye çıkarıyor.

Western Digital'den bir ilk daha
2,5 inçlik sabit diskler büyüyor.

2,5 inçlik taşınabilir disklerin depolama alanında artış meydana geliyor. Bu disk segmentindeki 500 GB sınırı sabit disk üreticisi Western Digital'in adımıyla aşılacak. Firma dünya çapındaki 2,5 inçlik form faktörüne 750 GB ve 1 TB depolama alanı yerleştirmeyi başaran üretici oluyor. Haberin kaynağı Winfuture.

"Blue Scorpio" serisinin iki yeni üyesi kısa bir süre sonra piyasaya sürülecek. Yurtdışı fiyatları ise şu şekilde: 750 GB'lık sürüm yaklaşık 200 Dolar, 1 TB'lık sürüm yaklaşık 290 Dolar.

Western Digital'in yeni 2,5 inçlik disk serisinin notebook'larda kullanımını engelleyen bir durum söz konusu: Notebook'larda kullanılan standart 2,5 inçlik disklerin yüksekliği 9,5 mm iken, Blue Scorpio'ların yüksekliği 12,5 mm. Elbette bu durum, yeni serinin taşınabilir disk olarak kullanımını engellemeyecek.

Bir firma sözcüsünün bildirdiğine göre her iki disk modelinin de veri transfer oranı 3 GBit/s. Ayrıca sözcü, yeni tanıtılan disklerin elektrik kullanımı konusunda daha tasarruflu olacağını da söyledi.

Halil Mollaoğlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

Sükür yau, ne zamandır sınır 500. hiç ucuzlamıyor da neredeyse, böylece 500lükler ucuzlar umarım.

WD gerçekten iyi bir firma ,güvenle kullanabilirsiniz .

WD her zaman güvendiğim bir firmadır. En iyisine yakışıyorlar.

1 TB olması süper olmuş. 2.5 gibisi yok tak usb'ye bak keyfine. ne adaptör derdi var ne taşıma derdi. piyasaya yaygınlaşması fiyatının ucuzlaması biraz zaman alır ama 290 $ 1 TB için fena rakam değil alınabilir. dört gözle bekliyoruz :)

Zaten dikey yazmayla birlikte bu kapasiteyi hemen sunabilirlerdi. ama basamak basamak ürün üretimi taktiği ile daha fazla para kazanmak için hemen çıkarmadılar bu ürün gamını...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir