WhatsApp, Brezilya'da 72 saat engellendi!

Suçluların konuşmalarını WhatsApp'tan alamayan ülke, WhatsApp'ı tüm ülkede yasakladı!

  • Zeynel A. Öztürk
WhatsApp, Brezilya'da 72 saat engellendi!

Tüm dünyanın kullandığı mesajlaşma hizmeti WhatsApp, Brezilya'da bir mahkeme kararı sonucunda engellendi.

72 saatlik askıya alma kararı, WhatsApp'ın bir uyuşturucu araştırmasıyla ilgili sohbet bilgilerini sağlamaması sonucunda ortaya çıktı. Hakim Marcel Montalvo, iletişim hizmeti sağlayıcılarından 2 Mayıs'ta, yerel saatle 14:00'ten itibaren WhatsApp trafiğini engellemelerini istedi.

WhatsApp, Brezilya'da daha önce de benzer bir nedenle engellenmişti. Ancak daha yüksek bir mahkeme, yasağı 12 saat sonra kaldırmıştı. Yasak, on kişiden dokuzunun WhatsApp kullandığı Brezilya'da öfkeye yol açmıştı.

WhatsApp'ın kurucusu ve CEO'su Jan Koum, 72 saatlik engellemenin WhatsApp'ın trafiği şifreleme kararından alınan bir intikam olduğunu ileri sürdü. Koum, uçtan uca şifreli trafiğin kendileri dahil hiç kimse tarafından okunamadığını, milyonlarca kullanıcının güvenliğini tehlikeye atmak gibi bir düşüncelerinin bulunmadığını söyledi.

WhatsApp'ın dünkü karara itiraz etmesi bekleniyor ve firmanın bu itirazı, engelin kaldırılmasıyla sonuçlanabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Hadi yeme bizi kendileride bilmiyormuş muş.

@03 Mayıs 2016 13:13 cahil cahil konuşma. Şifreleme protokollerinden haberin yok konuşuyorsun. Yazılan mesajlar rastgele karakterlere bürünüyor bu sebeple okumak mümkünsüzleşiyor. Anca konuş sen.

@03 Mayıs 2016 19:32 Asıl sen boş konuşuyorsun :) Ne kadar cahilsiniz

@03 Mayıs 2016 19:32 Şifreleme protokollerini çok bilen arkadaşım, yazılan mesajlar rastgele karakterlere bürününce WhatsApp'ın bunları çözmesi imkansız hale mi geliyor sence?:-) WhatsApp şifreleme için SSL mantığını kullanırsa bu uçtan uça olmaz, kullanıcı ile WhatsApp sunucusu arasında şifreleme olur, WhatsApp mesajları zaten çözer. Uçtan uça şifreleme olması için asimetrik şifreleme ile gizli/açık anahtar çiftleri kullanması gerekir, bu durumda da anahtarları üretip veren yine WhatsApp.:-)

@03 Mayıs 2016 19:32 WhatsApp kullanıcılara verdiği gizli anahtar ile kullanıcıların mesajlarını çözebilir. Ayrıca WhatsApp'ın her mesajı sadece karşı kullanıcıya şifrelediğinin bir garantisi var mı? Tüm mesajları karşı kullanıcının yanı sıra NSA'e özel bir gizli anahtar için de şifrelemediğinin bir garantisi var mı? Hepsini geçtim SSL'in bile açıklarının bulunduğu dünyada WhatsApp'ın kullandığı şifreleme protokolünün açığı olmadığına nasıl emin olabiliyorsun? Sonuç bence bu olay bir tiyatro

@04 Mayıs 2016 16:55 Güvenmiyorsan kullanma kardeş sende. Bu arada şifreleme karşılıklı bir olay yani her iki kişide sohbeti şifrelemesi lazım, kullanıcı taraflı yani olay. Paranoyak olmaya gerek yok, şifreyi çözmenin basit olduğunu düşünmek ahmakça!

Apllenin şifre tiyatrosundan sonra, Watsapta uçtanuca tiyatosuna başladı. Zaten bu sadece devletlere karşı çıkmaya yarar gibi gözüksede, sonuçta anahtar Facebookun elinde.... Uçtanuca hayal değilde, gerçek bile olsa, insanlar kendi devletlerine bağlı vatandaşlar değil, facebooka bağlı kölelere dönüşür...

Önce Apple, şimdi WhatsApp... Yakında diğer yazılımlar da başlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost